مقالات

دانستنی های سلاح تونفا + انواع تونفا و کاربردها

انواع تونفا

در این مقاله قصد دادیم به معرفی سلاح تونفا انواع تونفا بپردازیم. تاریخچه سلاح تونفا به کشورهایی نظیر چین و اندونزی برمیگردد. اما از آنجایی که تونفا شباهت بسیار زیادی به سلاح قدیمی Mae sawk دارد و این سلاح از کشور مالزی است میتوان گفت ریشه این سلاح شاید از کشور مالزی باشد. اولین زمانی که از تونفا به طور گسترده استفاده شد در دوران فرامانروایی اوکیانوا شوو بود. در این دوران حکومت برای تثبیت فرمانروایی استفاده از این سلاح سرد را رونق بخشید. چرا که در این دوران محدودیت های زیادی برای سلاح گرم وجود داشت. پس از آن دوران نیز در اکثر حکومت های جهان، ماموران حکومتی به جای استفاده از باتوم از تونفا استفاده میکنند. درواقع اگر فردی بتواند از سلاح تونفا به درستی و مهارت استفاده میکند میتواند از آن در حمله و دفاع به شکل بسیار کاربردی استفاده نماید. حال در بخش بعدی به شکل دقیق تری به معرفی به این محصول میپردازیم.

 

سلاح تونفا چیست؟

حال پیش از آنکه به معرفی انواع تونفا بپردازیم ابتدا لازم است بدانیم سلاح تونفا چیست؟ معنی واژه تونفا یا Tonfa  یا Tong fa یعنی “دارای انبر” است. این سلاح نوعی سلاح سنتی بوده که امروزه پلیس ها از آن به جای باتوم استفاده میکنند. در گذشته این وسیله نه تنها یک وسیله کمکی برای زراعت محسوب میشود بلکه افراد از آن برای دفاع شخصی نیز استقاده میکردند. علت اینکه در اکثر حکومت های سرتاسر جهان باتوم جای خود را تونفا داد این بود که سلاخ تونفا امکان پیاده سازی فن های زیادی را برای فرد ایجاد میکند. یعنی فرد میتواند به کمک باتوم‌ تکنیک های زیادی را اجرا نماید. بنایراین پلیس ها و ماموران حکومتی با استفاده از این وسیله میتوانند کیفیت عملکرد خود را در مواجعه با متخلفین بالا ببرند. در ادامه مقاله به معرفی بخش های مختلف سلاح تونفا میپردازیم. پس با ما باشید.

 

ساختار کلی تونفا چگونه است؟

در بخش بعدی مقاله به معرفی انواع تونفا میپردازیم. اما در اینجا بخش های مختلف تونفا را به شما عزیزان معرفی میکنیم:

 

  • تنه اصلی تونفا

در گذشته تنه اصلی سلاح تونفا را از چوب میساختند. اما برای استحکام هر چه بیشتر آن معمولا سعی بر این بود از چوب درخت بلوط برای شوخت این سلاح استفاده شود. اما امروزه متریال مختلف را برای ساخت تونفا مورد استفاده قرار میدهند. تولید تونفا کار خیلی آسانی نیست چرا که این محصول باید از لحاظ وزن و خوش دستی کاملا استاندارد باشد. البته امروزه با توجه به اینکه سازندگان از امکانات و متریال مختلفی برخوردار هستند میتوانند این محصول را در سایز ها و وزن های مختلف تولید کنند. اما چیزی که امروزه در ساخت سلاح تونفا مرسوم است آن است که معمولا این سلاح را در سایز ۵۰ الی ۶۰ سانتی متر تولید میکنند.

 

 

  • دسته سلاح تونفا

سلاح تونفا دارای یک دسته است. طبیعتا این دسته باید به شکلی ساخته شود که به راحتی در دست جای بگیرد و دستان و انگشتان به خوبی آن را پوشش دهند. اگرچه در گذشته معمولا دسته تونفا خیلی محکم نبود و گاهی سازندگان مجبور میشدند آن را به شکل یک تیکه از چوب برس دهند. اما امروزه به دلیل پیشرفت علم و فناوری میتوان گفت دسته تونفا از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. انتهای دسته تونفا دارای یک برجستگی است که سبب میشود در هر شرایطی تونفا از دست شما خارج نشود‌. حتی زمان که دستتان عرق کرده است و یا حتی زمانی که ضربات محکمی به کمک آن به اطراف وارد کرده اید‌

 

سلاح تونفا

 

 

انواع تونفا

در اینجا انواع تونفا را معرفی میکنیم:

  • درواقع تونفا در جنس های مختلفی تولید و به دست مشتریان میرسد. سلاح تونفا را میتوان از جنس چوب، فلز، پلاستیک، پلیمر و غیره تهیه کرد‌.
  • سلاح تونفا در سایزهای مختلفی نیز تولید میشود. کوچکترین سلاح تونفا معمولا برای استفاده شخصی مورد استفاده قرار میگیرد.
  • جالب است بدانید سلاح های تونفا دارای کاربرد های متعددی هستند. به طوری که در بعضی موارد به صورت دو دست و در برخی موارد به صورت تک دست از آن استفاده میشود.

 

روش کار با سلاح تونفا

تا اینجا با واژه تونفا، ساختار آن و انواع تونفا آشنا شدیم. در این بخش لازم دانستیم به روش کار سلاح تونفا بپردازیم. جالب است بدانید که از سلاح تونفا میتوان در موقعیت های مختلفی استفاده کرد. این سلاح یک وسیله مناسب برای دفاع و محافظت از بخش هایی مانند ساعد است. همچنین میتوان از دسته آن برای مخافظت از انگشت شصت استفاده کرد. همچنین از این وسیله میتوان برای دفاع از سر نیز استفاده کرد. این وسیله کاربرد بسیار خوبی برای خلع سلاح فرد مقابل دارد. اما سلاح تونفا نه تنها در دفاع بلکه برای حمله و وارد آوردن ضربات سنگین به فرد مقابل کاربرد دارد. بدون شک در سالهای اخیر همه ما از طریق شبکه های اجتماعی شاهد این ضربات و اثرات شدید آن بر فرد مقابل بوده ایم. به هرحال امیدواریم سلاح تونفا وسیله ای باشد برای از پای درآوردن دزدان و قاتلان و نه بی گناهان.

 

برتری انواع سلاح تونفا نسبت به چماق

استفاده انواع تونفا به جای چماق میتواند تاثیر بسیار زیادی در پیاده سازی تکنیک داشته باشد. استفاده از سلاح تونفا این امکان را میدهد که فرد به جای ضربات بی هدف چماق، از ضربانی هدفمند و حساب شده استفاده کند. بنابراین میتوان گفت همین وسیله ساده نوعی جنگ افزار تهاجمی و دفاعی بوده که میتوان به کمک آن یک سری ضربات کنترل شده و حساب شده داشت. اما چیزی که باید بدان توجه کرد آن است که افراد اگر میخواهند به طور حساب شده و تخصصی از این وسیله استفاده کنند لازم است که حتما آموزش بیینتد. دیدن آموزش های کافی به افراد این امکان را میدهد که از همه تکنیک های موجود برای دفاع و حمله استفاده نمایند. در غیر اینصورت کاربرد بیشتری نسبت به چماق نخواهد داشت.

 

سخن آخر

امید است از تمامی مطالب موجود در این مقاله از وبسایت پیشگام رزم ، تولیدکننده لوازم رزمی ، لذت برده باشید. ما در اینجا سلاح تونفا، انواع تونفا، کاربرد آن و غیره را شرح دادیم تا شما اطلاعات بهتر و بیشتری در مورد این سلاح داشته باشید. در نهایت امیدواریم این وسیله و سایر وسایل تهاجمی و دفاعی برای اهداف درست مورد استفاده قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *