مقالات

معرفی و توضیح انواع ضربات پا و دست در ورزش تکواندو

انواع ضربات تکواندو

 انواع ضربات تکواندو 

انواع ضربات تکواندو : اسکلت بندی انسان به گونه ای طراحی شده است که در آن پا بلندترین، ضخیم ترین و قوی ترین استخوان را دارد. از این رو ضرباتی که توسط پا ایجاد میشوند از قدرت بی نظیری برخوردار هستند. در تکواندو نیز قوی ترین ضربات توسط پا صورت میگیرد. به طوری که میتوان از هر نقطه پا برای زدن یک ضربه خاص و جدید استفاده کرد.

 

روی پا: در زیر انگشتان پا قسمتی وجود دارد که از آن برای زدن یک بخش از ضربات استفاده میشود. برای استفاده از این بخش لازم است انگشتان پا به عقب کشیده شوند.

شمشیر پا: برای زدن این حرکت لازم است پا به سمت پایین چرخانده شود و با لبه بیرون پا ضربه زده شود.

پاشنه پا: پاشنه پا بخشی است که توسط آن ضرباتی محکم و نافذ وارد میشود. اما خب طبیعا استفاده از این بخش پا کاری بسیار سخت است.

کف پا: کف پا منظور بزرگترین سطح زیر پا است. به کمک کف پا میتوان ضرباتی محکم و کاری به حریف وارد کرد.

برای حفاظت از آلت تناسلی بدن حین مبارزه باید از کاپ تکواندو استفاده کنید.

برای زدن حرکات پا در تکواندو چه چیزی لازم است؟

برای آنکه موفق شوید انواع ضربات تکواندو را به درستی انجام دهید لازم است به چهار اصل پایبند باشید: ۱_سرعت ۲_قدرت ۳_تعادل ۴_دقت.  درواقع با رعایت این چهار اصل میتوانید بهترین نتیجه را از تمارین خود دریافت کنید. اما برای آنکه بتوانید ضربات پا را به بهترین شکل پیاده سازی کنید به موارد زیر توجه کنید:

 

  • اولین نکته برای پیاده سازی ضربات پا نرمش است. لازم است پیش از هر گونه حرکتی، ابتدا نرم کافی داشته باشید. توانایی چرخواندن مفصل ران یکی از کارهاییست که در پی آن قوی ترین ضربات ایجاد میشوند‌. بنابراین تمرین و نرمش کافی برای این قبیل حرکات لازم و ضروری است.

 

  • اما برای آنکه بتوان حرکات پا را با قدرت وارد کنید لازم است در زمینه تعادل به شکل عالی و فوق العاده عمل کنید. بنابراین حفظ تعادل در هنگام پیاده سازی ضربات میتواند بهترین نتیجه ممکن را به همراه داشته باشد.

 

  • از دیگر اصولی که باید حین حرکات بدان توجه کنید فاصله بین ضربات است. یعنی شما باید بتوانید یک فاصله دقیق و منظمی را بین ضربات رعایت کنید.

انواع ضربات ورزش تکواندو

 

مطلب پیشنهادی : معرفی تجهیزات تکواندو دخترانه

 

آپ چاکی چیست؟

 

در میان انواع ضربات تکواندو در این بخش از مقاله به آپ چاکی میپردازیم. جالب است بدانید واژه آپچوک به معنای سینه پا است و نام درست و کامل این ضربه آپچوک آپ چاکی است. لازم است برای پیاده سازی این ضربه ایتدا از بخش زانو پا را خم کرده و به بالا بیاورید. سپس مچ پا را کاملا صاف کرده و انگشتان پایتان را به عقب بکشید. حال لازم است ضربه پا را به صورت محکم انفنجاری به سمت صورت حریف وارد کنید‌. لازم به ذکر که در حین اجرای این فن، پای محر، روی زمین ثابت بماند و به هیچ وجه از بخش زانو خم نشود. به این حالت از پاها که برای اجرای فن آپ چاکی قرار میگیرند، پال چاکی چونبی میگویند.

برای حفاظت از سر حین مبارزه و تمرین پیشنهاد میشود که از کلاه رزمی استفاده کنید.

آپ دولیو چاگی

پرکاربرد ترین ضرباتی که در تکواندو مورد استفاده قرار میگیرد آپ دولیو چاگی است. این فن نیز یکی انواع ضربات تکواندو بوده که اهمیت بالایی برخوردار است. در این فن روی پا محلی است که از آن برای وارد آوردن ضربه استفاده میشود. طی این روش لازم است یک پا را ثابت نگهدارید. پای دیگر را از زانو خم کرده و به بالا آورید و آن را تا حد نیاز بالا آورید. سپس زانوی خود را باز کنید و با قست رویی پا به پهلوی خرید خود ضربه را وارد کنید. برای آنکه ضربه محکم تری وارد کنید لازم است کمر را با ضربه همراه نمایید. طی این روش لازم است پای محور به مقدار ۳۰ درجه بچرخد. سپس با محوریت لگن پا را از بخش ران بچرخانید. با این کار ضربه کاملا درست انجام میشود.

 

اجرای آپ دولیو چاگی در چه شرایطی مناسب است؟

در این بخش از مقاله ی ” انواع ضربات تکواندو” به مواقع درست اجرای فن آپ دولیو چاگی میپردازیم. لازم است برای اجرای این فن خلاقیت داشته باشید. خلاقیت در اجرای فن و پیاده سازی آن در مواقع حمله و ضد حمله میتواند مفید باشد.  هر چقدر حرکات سریع و مداوم باشند میتواند به راحتی تمرکز حریفتان را به هم بریزد. در حین اجرای این فن فقط به حرکات پا اکتفا نکنید. سعی کنید تمامی حرکات را با نهایت دقت، سرعت، قدرت و تعادل انجام دهید یعنی لازم است هر ۴ اصول اجرای فن در تکواندو را رعایت کنید. برای آنکه بتوانید زمان و شرایط مناسب را برای وارد کزدن ضربه فراهم کنید لازم است از پرش های کوچک به سمت طرفین، عقب و جلو استفاده نمایید.

 

دولیو چاگی

در این بخش از مقاله انواع ضربات تگواندو به اجرای فن دولیو چاگی میپردازیم. در این روش نیز از قسمت روی پا برای فن استفاده میشود. طی این روش زانو را خم کرده و تا حد مناسب بالا بیاورید. سپ با همراه کردن کمر، ضربه را به سر یا صورت حریف وارد کنید. در حین ضربه لازم است پاشه پای محو ۴۵ درجه چرخیده و با محوریت لگن، پا از قسمت ران بچرخد. این فن نیز همانند فن آپ دولیو چاگی است و تنها تفاوت آن محل وارد آوردن ضربه است.

 

بانوائه دولیو چاگی

چهارمین فن از انواع ضربات تکواندو بانوائه دولیو چاگی است. جالب است بدانید معنی این فن، یعنی اجرای ضربه بر خلاف فن لولیو چاگی است. در این ضربه لازم است ضربه از بخش کف پا اجرا شود و بر صورت حریف پیاده شود. طی این فن لازم است پا را از بخش زانو خم کنید سپس آن را بالا آورده و در داخل بدن خود جمع کنید. سپس به گونه ای متمایل بایستید که حریفتان در امتداد شانه شما قرار داشته باشد. سپس پا را از قسمت زانو باز کنید و به صورت حریف ضربه وارد کنید. لازم به ذکر است که طی این فن پا از یک شانه حریف باز و از شانه دیگر حریف بسته میشود. دقت داشته باشید که این فن معمولا در ضد حمله ها به کار برده میشود. میتوانید از هر دو پای جلو و عقب در اجرای این فن استفاده نمایید.

 

یوپ چاگی

آخرین ضربه پا در انواع ضربات تکواندو یوپ چاگی است. این فن به کمک تیغه پا اجرا میشود. واژه یوپ چاگی نیز به معنی اجرای ضربه به کمک پهلوی پا است. یوپ چاگی از جمله مهمترین ضربات پا محسوب میشود. طی این روش پا را از قسمت مچ بالا آورده، سپس انگشتان را جمع کنید و کف پا را به سمت داخل کج نمایید. لازم است برای اجرای این فن به خود حالت آماده باش بگیرید. سپس پای راست خود را از قسمت زانو خم نمایید و آن را به سمت بالا بکشید. سپس لازم است پای خود را به شکل تیغه درآورید. در اینجا باید شانه، لگن و پاشنه در یک راستا باشند. حال با باز کردن زانو پاشنه را به شکل کشویی به سمت جلو هدایت نمایید تا پا صاف شود. سپس از بخش جلوی شانه حریف خود را نگاه کنید. در حین اجرای فن لازم است پای محور بچرخد و پاشنه به سمت حریف باشد. بدنتان را صاف نگهدارید و در یک خط نگهدارید. در نهایت ضربه را نهایت دقت و قدرت به حریف وارد کنید. این مقاله توسط سایت پیشگام رزم تولید کننده لوازم رزمی برای آگاهی شما عزیزان تهیه شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *