مقالات

بهترین تغذیه برای ورزشکاران رزمی کار

بهترین تغذیه ورزشکاران رزمی کار

هنگامی که ما خیلی سخت تلاش می‌کنیم انرژی خود را تخلیه می‌کنیم و خیلی زود احساس ضعف و بی‌ حالی می‌کنیم. شما باید در مورد اینکه بهترین تغذیه ورزشکاران رزمی کار چه چیزی می‌باشد اطلاعات کافی داشته باشید. تصور اکثر افراد این است که با حذف غذاها می‌توان به میزان مشخصی کاهش وزن داشت، اما حذف وعده غذایی به هیچ عنوان کار مناسبی نیست، زیرا مواد غذایی تاثیر زیادی بر عملکرد کلی بدن دارد، بنابراین با حذف وعده غذایی ممکن است آسیب زیادی به بدن شما وارد شود و همچنین انرژی کافی را برای ورزش کردن نداشته باشید. خوردن وعده غذایی باعث می‌شود سرعت شما بالا برود و انرژی لازم را برای تمرینات سنگین داشته باشید همچنین باعث استقامت در دفاع شخصی می‌شود، در نهایت باعث تقویت سیستم ایمنی و حفظ سلامت بدن شما می‌شود.

مواد مغذی لازم را محدود نکنید

بدن انسان به کربوهیدرات ‌ها، پروتئین ها، چربی‌ها، ویتامین و آب نیاز دارد و هر مقدار از این ماده مغذی برای بدن بستگی به فاکتور هایی مانند سن، جنسیت، وضعیت عضلانی و … دارد. معمولا اکثر ورزشکاران از رژیم غذایی پر پروتئین استفاده می‌کنند و از منابع مغذی دیگر کمتر استفاده می‌کنند این روش فوری عمل می‌کند و به عضله‌ سازی کمک زیادی می‌کند اما در دراز مدت به نفع بدن نیست، شما نیاز دارید که سایر مواد مغذی را نیز به میزان متعادل در رژیم غذایی خود داشته باشید. نیاز هر کس به این مواد غذایی نیز متفاوت است به طور کلی بدن هر انسان به ۳۰ تا ۵۰ درصد کربوهیدرات ۲۳ تا ۳۵ پروتئین و ۲۵ و ۳۵ چربی نیاز دارد.

نگران از بین رفتن توده عضلانی نباشید

بسیاری از ورزشکاران نگران این هستند که کاهش وزن و چربی ‌سوزی آنها همراه با از بین رفتن توده عضلانی شان باشد، برای این کار باید مصرف پروتئین تان را برنامه‌ریزی کنید. پروتئین برای ترمیم عضله بعد از آسیب ‌های جزئی که در حین تمرینات شدید میبیند لازم می‌باشد.

 غذا را خوب بجوید

خوب جویدن غذا تاثیر زیادی بر گوارش دارد و هرچه بیشتر غذا را بجوید بزاق بیشتری برای تجزیه غذا تولید می‌کند و آنزیم‌ هایی ترشح می‌شود که غذا را برای هضم راحت تر در گوارش آماده می‌کند. توصیه شده است که هر لقمه را ۳۰ بار بجوید، باید آهسته غذا خوردن را امتحان کنید تا به گوارش خود کمک کنید و غذا را بهتر بجوید.

مطالب بیشتر: تاثیر ورزش بر افزایش قد + چه ورزش هایی قد را بلند میکند؟

مضرات قند

رژیم غذایی پر از قند و شیرینی برای سلامتی بسیار بزرگ می‌باشد. قند باعث چاقی و دیابت و حتی سرطان می‌شود، همچنین باید به قندهای پنهان در بسیاری از مواد غذایی فرآوری شده نیز توجه کرد، اگر قند کمتری استفاده کند عملکرد ورزشی شما بهتر و سالم ‌تر می‌باشد. ترک مواد قندی بسیار سخت است و نیاز به تلاش و تحمل دارد، ترکیبات و عناصری که بر روی برچسب نام برده می‌شود بر اساس مقدار شان نوشته شده است و بیشترین عنصر در ابتدای لیست و همینطور کمترین آن در آخر لیست نوشته می‌شود، اما متاسفانه تولید کننده مواد غذایی ممکن است که مستقیماً نام قند را برای محصول ذکر نکند و از اسم ‌های دیگری مانند شیره ذرت، فروکتوز، دکستروز استفاده کنند. اگر تمرین می‌کنید می‌توانید حین تمرین مقداری قند استفاده کنید، زیرا این قند وارد سلول‌های چربی تان نمی‌شود به دلیل اینکه فورا آن ها را میسوزانید.

میوه و سبزیجات بیشتر استفاده کنید

بهترین تغذیه ورزشکاران رزمی کار

سبزیجات فرآوری نشده از بهترین مکمل ‌های غذایی برای تغذیه ورزشکاران رزمی کار می‌باشد. سبزیجات و میوه‌ جات فیبر و آنتی اکسیدان و ویتامین های زیادی دارند و شاخص گلیسیمی شان پایین است. هرچه از طیف متنوع تری از سبزیجات استفاده کنید برای بدن شما بهتر می‌باشد. قطعا میوه و سبزیجات از بهترین تغذیه ورزشکاران رزمی کار می باشد.

۱۰ دقیقه قبل از ورزش کردن

۱۰ دقیقه قبل از ورزش فرصتی است برای دریافت مایعات سوزاندن کربوهیدرات ‌ها و الکترولیت‌ ها، برای همین باید بدن چیزی استفاده کند که بتواند باعث سوزاندن این مواد اضافی در بدن شود. اضافه کردن مقدار کمی پروتئین به وعده غذایی باعث می‌شود که عضلات کمتری تخریب شوند و شما می‌توانید قبل از تمرین ۳۵۰ میلی لیتر آب و ۲۰ تا ۳۰ گرم کربوهیدرات استفاده کنید.

چربی ترانس استفاده نکنید

چربی ترانس نوعی چربی است که به طور طبیعی وجود ندارد و در صنایع غذایی تولید می‌شود. چربی ترانس در پخت، سرخ کردن فست فود و محصولاتی که باید برای مدت زمان طولانی باقی بماند کاربرد دارد. این نوع چربی بسیار مضر است و منجر به بیماری‌های قلبی و یا خیلی از بیماری‌های خطرناک می‌باشد.

نکته ی پایانی

در هنگام ورزش انرژی بدن بسیار پایین می‌آید و برای داشتن انرژی و تداوم ورزش کردن به مواد مغذی نیاز دارید. تغذیه خوب سرعت بدن را بالا میبرد و برای تمرینات سنگین انرژی را افزایش می‌دهد. هر ورزشکار باید به سه وعده اصلی غذا یعنی صبحانه ناهار و شام اهمیت بدهد. برای داشتن تغذیه خوب باید کربوهیدرات ‌ها و مواد قندی را ترک کنید و به جای آن از میوه‌ ها و سبزیجات استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *