مقالات

ایا ورزش رزمی قد را میسوزاند؟ + تاثیر آن بر رشد قد

تاثیر ورزش رزمی بر قد

افراد با انجام این ورزش‌های رزمی مهارت‌های مختلفی را در زمینه‌های تکنیک‌ها و استراتژی‌ها آموزش می‌بینند. این ورزش‌ها می‌توانند به تقویت عضلات، افزایش انعطاف‌پذیری بدن و تقویت سیستم قدرت‌های هوازی کمک کنند، که باعث بهبود سلامتی بدن و افزایش توان بدنی منجر می‌شود.همچنین ورزش‌های رزمی می‌توانند به تقویت عضلات اندام‌های پایینی بدن کمک کنند. در این مقاله استحکام سازان، تولید کننده لوازم رزمی،با ما باشید تا تاثیر ورزش رزمی بر قد را برسی کنیم.

 

تاثیرات ورزش های رزمی روی کودکان

بیشتر پدر و مادرها خواهان این هستند که فرزندی سالم، مستقل و قوی داشته باشند و یکی از راه‌ هایی که می ‌تواند فرزند شما را به این ویژگی ‌ها برساند، ورزش یا هنرهای رزمی است که می ‌تواند رشد عاطفی، اجتماعی و جسمی او را ارتقا بدهد. با این وجود پدر و مادرها می ‌خواهند که فرزند آنها سالم باشد و از طرفی احساس نگرانی برای انجام ورزش ‌های رزمی دارند که موجب صدمه و آسیب و حتی تاخیر در رشد جسمی فرزند آنها شود و می ‌خواهند تاثیر ورزش رزمی بر قد و رشد بدنه کودک خود را بدانند.

 

آیا ورزش ‌های رزمی قد را افزایش می ‌دهند؟

امروزه از ورزش ‌های پرطرفدار و محبوب بین جوانان هنرهای رزمی است که بیشتر افراد برای حفاظت از خود و سلامتی این ورزش ‌ها را انتخاب می ‌کنند. اگر این تکنیک ‌ها صحیح و اصولی انجام شود، می ‌تواند در رشد بدن و تقویت آن بسیار تاثیرگذار باشد. اسکلت و استخوان ‌های افراد رزمی کار باید توانایی این را داشته باشد که در زمان برخورد با حریفان ضربه ‌ها و نیروهای وارده را تحمل کند و فرد رزمی کار هم بتواند این ضربات قوی و حملات رزمی را به حریف خود وارد کند. این باعث می شود بدن فرد در مقابل خیلی از صدمات مقاومت بالایی از خود نشان دهد و به راحتی دچار آسیب نمی شود. پس استخوان ‌های این افراد با برخورد نیرو و تکرار تحریکات و رشد به صورت عرضی و طولی رشد موثری خواهند داشت.

 

 

انجام تمرینات درست و منظم ورزش ‌های رزمی موجب استحکام و استقامت در اسکلت فرد شده و قدرت آن را بیشتر می‌کند. این استخوان و اسکلت قوی به رشد قد هم کمک می ‌کند و تاثیر ورزش رزمی بر قد کاملا مشخص می ‌شود. این تمرینات در هنرهای رزمی مانند دیگر تمرینات ورزش های مختلف عملکرد غده هیپوفیز را منظم می ‌کند تا هورمون ‌های رشد بهتر عمل کنند. با توجه به این توضیحات و تاثیر ورزش رزمی بر قد با رعایت کردن قواعد و اصول خاص در سن و نوع فعالیت به این رشد بستگی دارد. زیرا تناوب ورزش باید طبق وضعیت بدنی هر فرد تنظیم شود و باید از ورزش کردن‌ های زیاد از حد که موجب صدمه و آسیب به اسکلت و استخوان بندی می ‌شود، پرهیز کرد.

 

نکاتی برای افزایش قد در تکنیک ‌های رزمی

برای اینکه فردی بتواند از هنرهای رزمی استفاده کند و تاثیر ورزش رزمی بر قد را در زندگی ببیند، باید در زمان تمرین به نکاتی توجه کند که این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • در زمان شروع ورزش، ابتدا باید بدن را گرم کرده و بعد از پایان ورزش با حرکات کششی آن را تمام کرد تا از بروز صدمات به بدن جلوگیری شود.
 • نباید ورزش ‌های سنگین انجام داد و بیش از حد ورزش کرد که موجب صدمه به مفاصل، عضلات و تاندون ‌ها می ‌شود.
 • باید نکات ایمنی را در زمان ورزش رعایت کرده و دستورات مربی را شنیده و پیروی کند.
 • هر روز ۳۰ تا ۴۰ دقیقه تمرین کرده و بین ست ‌های تمرین استراحت کرده، آب نوشیده و دوباره ادامه دهد.
 • اگر دچار آسیب ‌های مفصل هستید، باید تا سلامتی کامل استراحت کرده و بعد ورزش را ادامه دهید.
 • برای اینکه تاثیر ورزش رزمی بر قد بیشتر شود و افزایش قد داشته باشید، ورزش را با رژیم‌ های غذایی و استراحت ‌های مناسب جلو ببرید و محصولات غذایی که مانع رشد است را استفاده نکنید. بهتر است حتی از محرک ‌ها و نوشیدنی ‌های گازدار پرهیز کنید.
 • قبل از اینکه تمرین ‌های ورزش رزمی را شروع کنید از خوردن غذا اجتناب کنید زیرا ۴۵ دقیقه قبل از تمرین آخرین وعده غذایی باید صرف شود.

 

فایده ‌های جسمی ورزش ‌های رزمی در کودکان

طبق تحقیقات و بررسی ‌هایی که انجام شده آموزش یکی از انواع هنرهای رزمی می ‌تواند در کودکان تاثیر مثبت زیادی بگذارد. از لحاظ عاطفی، جسمی و اجتماعی که طبق بررسی‌ های انجام شده ثابت شده است، تاثیر ورزش رزمی بر قد در کودکانی که در یکی از فعالیت ‌های رزمی مانند تکواندو مشغول هستند، بیشتر بوده و آن ها در امور و کارهای مدرسه هم عملکرد بهتری از خود نشان می ‌دهند. این کودکان از تمرکز بیشتری برخوردار هستند و افرادی که با این سوال مواجه می ‌شوند که آیا رشد کودک آنها متوقف شده، گمان می ‌کنند که ورزش ‌های رزمی علت این عملکرد و رشد قد آنها است. اما طبق مطالعات انجام شده، بیشتر نوجوانان و کودکان که در انواع ورزش ‌های رزمی فعالیت دارند از سطح جسمانی و آمادگی بیشتر و بالاتری نسبت به دیگر همسالان خود بهره‌ مند هستند و این ورزش در بدن این کودکان تاثیرات مثبت زیادی ایجاد می ‌کند. این تاثیرات عبارت‌ اند از:

 • افزایش استقامت
 • تراکم استخوان بیشتر
 • هماهنگی بهتر اعضای بدن
 • انعطاف پذیری بیشتر مفاصل
 • قدرت عضلانی بهتر و بیشتر
 • افزایش استقامت بدنی
 • تاثیر بالای ورزش رزمی بر قد

 

برخی دیگر از مزایای یادگیری هنرهای رزمی

در انجام فعالیت های رزمی علاوه بر تاثیر ورزش رزمی بر قد،دارای مزیت ‌های زیادی هم در بدن و سلامتی است و نمی ‌توان آن را انکار کرد. زیرا این تاثیرات در جسم و روح فرزندان مشاهده می ‌شوند. از فواید انجام فعالیت ‌های رزمی می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود سلامت روح و جسم
 • محافظت از خود
 • رفع و تسکین استرس
 • افزایش تمرکز و تمرین انضباط

از جمله فواید دیگر ورزش ‌های رزمی علاوه بر تاثیر ورزش رزمی بر قد کودکان موارد بی ‌شمار دیگری نیز است که در این مطلب نمی ‌گنجد.

 

کلام پایانی

طبق تحقیقات علمی ثابت شده است که رشد قد بیشتر کودکان حدود ۹۵ درصد به وراثت ارتباط دارد و نکات و عواملی مانند تغذیه، استراحت و ورزش می ‌تواند به آنها کمک کند تا از نظر ژنتیکی به نهایت آن چیزی که باید باشند برسند. پس می ‌توان گفت تاثیر ورزش رزمی بر قد در مورد سوزاندن قد اعتباری ندارد. اگر طبق مواردی که گفته شد ورزش انجام شود، در نهایت فرد به بهترین شرایط بدنی خواهد رسید. ورزش های رزمی با بالا بردن توانایی و مقاومت به سلامت افراد نیز کمک زیادی می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *