مقالات

آیا ورزش های رزمی برای لاغری موثر است؟

تاثیر ورزش های رزمی در کاهش وزن

یکی از فواید ورزش کردن، کاهش وزن می‌باشد. بیشتر افراد برای تاثیر ورزش های رزمی در کاهش وزن به باشگاه ورزشی می‌روند. علاوه بر سایر ورزش‌ ها برای کاهش وزن، از دیگر ورزش ‌هایی که می‌توانید انجام دهید ورزش ‌های رزمی می‌باشد. در ورزش ‌های رزمی با یادگیری هنرهای رزمی علاوه بر یاد گرفتن مهارت‌ های دفاع از خود تا حد زیادی می‌توانید وزن خود را کاهش دهید. هنرهای رزمی و یا آموزش دفاع شخصی فقط برای یادگیری دفاع از خود در برابر مهاجم نیست و به امنیت و سلامت بدن شما کمک می‌کند. در این مطلب از سایت پیشگام رزم، تولید کننده لوازم رزمی با ما باشید تا در مورد تاثیر ورزش های رزمی، بر لاغری بیشتر بدانیم.

 

ورزش های رزمی پر تحرک

تمرینات تنفسی نیز، از تمریناتی است که در کلاس‌ های رزمی ارائه می‌شود و باعث بهبود عملکرد ریه و قلب و همینطور کاهش استرس می‌شود. معمولا تمامی ورزش‌ های رزمی به دلیل اینکه تحرک زیادی دارند باعث سوزاندن چربی می‌شود اما برخی از رشته‌ های رزمی تاثیر بیشتری در کاهش وزن دارد. برخی رشته‌ های پر تحرک که تاثیر زیادی در کاهش وزن دارد شامل موارد زیر می‌باشد:

 

بوکس

این هنر رزمی بسیار فنی می‌باشد و شامل مشت زدن، ضربه با پا و جا به جایی ‌های مداوم می‌باشد و می‌توان گفت که یکی از سخت ‌ترین تمریناتی است که تا به حال انجام داده‌اید. ورزش بوکس قدرت و استقامت قلبی و عروقی شما را افزایش می‌دهد و با انجام حرکات سری که شامل حرکات بازوها و پاهایتان می‌باشد باعث رشد و تثبیت قوای بدنتان می‌شود. در یک ساعتی که به تمرین میروید باید حرکت‌ هایی مانند کشش ‌های مختلف، تمرینات آمادگی جسمانی و تمرین با دست و اسپارینگ را انجام دهید. این ورزش رزمی برای افرادی که مبتدی هستند پیشنهاد می‌شود زیرا تکنیک ‌های اولیه، پیچیدگی خاصی ندارند و با چند جلسه تمرین می‌تواند اصول اولیه دفاع شخصی با مشت را بیاموزید.

 

موتای

به هنر هشت اندام نیز معروف می‌باشد از ورزش‌ های رزمی کشور تایلند است که در آن تمام بدن با حرکات سخت درگیر است و سرعت حرکت اندام ‌ها و قدرت در دست‌ ها و پاها افزایش می‌یابد. شما با انجام یک ساعت تمرین در کلاس موتای می‌توانید تا ۱۰۰۰ کالری را بسوزانید. موتای، یک انتخاب عالی برای دفاع شخصی و کاهش وزن می‌باشد. شما در ابتدای تمرین با چند حرکت کششی و تمرینات آمادگی جسمانی برای جریان یافتن خون و افزایش ضربان قلب  شروع میکنید و پس از آن با چند حرکت shadow boxing  بدن خود را جمع کرده و به تمرین تکنیک ‌ها میپردازید.

 

 کشتی

کشتی یکی از قدیمی‌ ترین ورزش ‌های رزمی می‌باشد و همیشه در مسابقات المپیک حضور داشته است. در کشتی تقریباً تمام عضلات بدن شما درگیر می‌شود و ورزشکاران تکنیک ‌هایی مانند گراپلینگ برداشتن، ضربه زدن و مبارزه با کلینچ را تمرین می‌کنند. کشتی از ورزش‌ های عالی برای کاهش وزن می‌باشد زیرا اگر به کشتی ‌گیران دقت کرده باشیم توان و انرژی بسیاری را صرف می‌کنند و این کار باعث مصرف کالری بالا و سوخت چربی می‌شود.

 

جوجیتسوی برزیلی

اگر به ورزش‌ های رزمی سخت و ضربه‌ ای علاقه ندارید می‌توانید ورزش جوجیتسوی برزیلی  را امتحان کنید. این ورزش از تکنیک ها و روش ‌هایی برای کنترل حریف و سپس از سابمیشن ‌های مختلف برای تمام کردن مبارزه استفاده می‌کند. تمرین های این ورزش شامل حرکات و تکنیک ‌هایی در وضعیت ‌های بدنی مختلف می‌باشد. ابتدا تکنیک ‌های پایه این ورزش که شامل بریج، روش صحیح گرفتن لباس می‌شود یاد گرفته و پس از آن تکنیک ‌های عبور از دفاع مثلثی و سابمیشن‌ ها را تمرین می‌کند.

 

MMA

MMA یا همان هنرهای رزمی ترکیبی مجموعه‌ای از تکنیک ‌های همه ورزش ‌های رزمی می‌باشد و در آن سیستمی منسجم و یکپارچه در کنار هم قرار گرفته و به شما در یادگیری ورزش رزمی و کاهش وزن کمک می‌کند. این ورزش ترکیبی از ورزش ‌هایی مانند موتای، بوکس، جوجیتسو و تکنیک ‌های دیگری می‌باشد. در این ورزش یاد میگیرید که چطور با استفاده از ضربات دست، لگد، زمین زدن و قفل کردن حریف، بر او چیره شویم. برای افرادی که به دنبال کاهش وزن می‌باشند هیچ ورزشی به اندازه mma جذاب نیست.

 

ویژگی و مزایای ورزش رزمی

از مزایا و ویژگی های ورزش های رزمی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ورزش‌ های رزمی برای سلامت جسمی و روحی افراد بسیار موثر می‌باشد.
  • ورزش ‌های رزمی از کامل ترین نوع تمرینات کاهش وزن هستند که می‌توانید علاوه بر کاهش وزن، مواردی مانند تقویت تمرکز، احساس آرامش، اعتماد به نفس و … را تجربه کنید.

 

مزایای ورزش رزمی

 

 

  • ورزش ‌های رزمی نه تنها شما را خوش فرم می‌کند، بلکه از لحاظ ذهنی و روحی نیز به شما کمک می‌کند.
  • یکی از مهمترین مزایای این ورزش حضور در جمع و بهبود روابط اجتماعی شما است.

 

نکته ی پایانی

کلاس‌ های رزمی از پرطرفدارترین کلاس‌ های ورزشی می‌باشد و در این کلاس تمریناتی مانند ضربات پا و دست، بوکس، تکواندو، کاراته و … به صورت ترکیبی ارائه می‌شود. تمرینات رزمی باعث تقویت عضلات، افزایش قدرت بدنی و هماهنگی حرکات، افزایش تمرکز و رشد روحیه رزمی در شما می‌شود. ورزش ‌های رزمی علاوه بر فوایدی که دارند باعث کاهش وزن می‌شوند. شما علاوه بر ورزش کردن و افزایش اعتماد به نفس می‌توانید به وزن ایده ‌آل خود نیز برسید. تاثیر ورزش های رزمی در کاهش وزن فوق العاده است. از ورزش ‌های رزمی که می‌توانید برای کاهش وزن انجام دهید و تاثیر فوق العاده‌ ای دارد میتوانیم به بوکس، ‌جوجیتسوی برزیلی، mma، کشتی اشاره کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *