مقالات

آیا یوگا میتواند بر انجام بهتر ورزش های رزمی تاثیر داشته باشد؟

یوگا و تاثیرات آن روی افراد ورزش کار

اگر با ورزش ‌هایی مانند یوگا و ورزش ‌های رزمی آشنایی داشته باشید، می ‌دانید که این دو کاملا با هم در تضاد هستند؛ زیرا یوگا به معنی آرامش و صلح است و هنرهای رزمی به معنای مبارزه و نبرد است. شاید نتوان در نگاه اول ارتباطی بین این دو ورزش متفاوت پیدا کرد ولی طبق تحقیقات کارشناسان مشخص شده است که ورزش یوگا در یادگیری و آموزش ورزش‌ های رزمی بسیار تاثیرگذار و مفید است و نتیجه بسیار مطلوب و خارق ‌العاده ای دارد. پس با توجه به تاثیر یوگا بر ورزش ‌های رزمی در مورد این دو ورزش توضیحاتی ارائه می کنیم.

ورزش یوگا چیست؟

در مطالب گذشته در مورد ورزش ‌های رزمی توضیحاتی ارائه شد و در این مطلب در مورد تاثیر یوگا بر ورزش ‌های رزمی مطالبی را بیان می کنیم. می ‌توان گفت این ورزش از هزاران سال پیش وجود داشته و کم کم رواج پیدا کرده و دارای طرف داران زیادی در کل جهان شده است. یوگا یک نوع آیین معنوی است که شامل تمرینات جسمی، ذهنی و روحانی می ‌شود و می ‌تواند کیفیت و حتی زندگی بهتری را برای افراد به ارمغان بیاورد.

این ورزش با مدیتیشن هم ارتباط دارد و اگر در یوگا مهارت داشته باشید، در انجام مدیتیشن هم موفق تر عمل خواهید کرد. امروزه ورزش یوگا در جهان به عنوان یک تجارت محسوب می ‌شود که دارای کلاس، فیلم ‌های آموزشی، مربیگری، تجهیزات، لباس و حتی تشک مخصوص خود است.

چند تاثیر یوگا بر ورزش ‌های رزمی

ورزش یوگا فقط برای سلامت جسم به کار نمی ‌رود؛ بلکه سلامت ذهن و روحانیت را هم شامل می ‌شود و می ‌توان با این ورزش اضطراب و استرس را هم تا حدی کاهش داد. در این مطلب می خواهیم تاثیر یوگا بر ورزش ‌های رزمی را ذکر کنیم که شامل موارد زیر است:

یوگا می ‌تواند تعادل را بالا ببرد

تعادل در بیشتر فرایندهای هنرهای رزمی مخصوصا در امور پایه و در موقعیت و روش ‌های ایستادن موثر و مفید است. انجام حرکات یوگا موجب افزایش تعادل ورزشکاران نیز می ‌شود.

موجب تقویت استقامت در افراد می ‌شود

با انجام حرکات یوگا می ‌توان به استقامت ذهن، عضلات و فیزیک بدن کمک کرد. زیرا تاثیر یوگا بر ورزش ‌های رزمی در گردش خون و تمرکز ذهن هم بسیار زیاد است. با سخت‌ تر انجام دادن هر دو می‌ توان تبدیل به یک رزمی کار ایده آل شد.

انعطاف پذیری افزایش پیدا می کند

از مزیت ‌های یوگا این است که موجب انعطاف پذیری و کشش بهتر بدن شده و با آن می ‌توان حرکات زیادتری را انجام داد. این انعطاف به رزمی کار کمک می کند که دیگر حرکات ورزشی مانند ضربه را به بالاتنه به خوبی اجرا کند و احتمال آسیب دیدن و کشیدگی عضلات هم کمتر شود.

ریکاوری رزمی کار سریع‌ تر انجام می ‌شود

نمونه دیگر تاثیر یوگا بر ورزش ‌های رزمی این است که کنترل کردن عضلات را بهتر می‌ توان انجام داد و از صدمه و آسیب دیدن آن هم جلوگیری می کند. بعد از گذراندن کلاس‌ های رزمی انجام حرکات یوگا می ‌تواند عضلات را به خوبی آرام کند که از تاثیرات فیزیکی یوگا است. یوگا به روش مستقیم و فیزیکی می ‌تواند بر ورزش ‌های رزمی تاثیرات خوب و مثبتی بگذارد.

یوگا قدرت هسته را بالا می برد

حرکات ورزشی یوگا موجب کمتر شدن استرس ‌های عضلانی می ‌شوند. رزمی کار می ‌تواند در برابر ضربه ‌های زیاد، پی در پی و قوی طاقت بیاورد و توانایی و نیروی خود را هم بیشتر کند و این نمونه تاثیر یوگا بر ورزش ‌های رزمی است.

انعطاف بیشتر با ارائه راهکارهای مناسب

بیشتر اوقات ورزشکاران می خواهند بدانند که چه بکنند تا انعطاف بدنی بیشتری داشته باشند و همیشه از این موضوع و نداشتن انعطاف ناراضی هستند. تقریبا بیشتر رزمی کارها انعطاف بدنی خوبی ندارند و  همان طور که توضیح داده شد، راهکار آن انجام حرکات یوگا است. بیشتر رزمی کارهای حرفه ‌ای که در رشته ‌هایی مانند: کاراته و تکواندو فعال هستند، رقابت ‌های دشواری را تحمل می کنند و از نظر روحی و جسمی تحت فشار قرار می گیرند تا بتوانند به کسب  مدال و پیروزی دست پیدا کنند.

بیشتر اوقات، رزمی کار در موقعیت ‌های سخت، به دلیل اینکه دچار خستگی ذهنی می ‌شود، از نبرد و رقابت ‌ها دست می کشد؛ البته به جز این دو ورزش رزمی در بیشتر ورزش ‌های دیگر هم این افت انگیزه و خستگی روح و ذهن ایجاد می ‌شود. رزمی کار نشاط و روحیه خود را از دست می ‌دهد و دیگر تمایلی به ادامه رقابت یا تمرین ندارد و به گفته خود این افراد دیگر ذهنشان کشش ندارد.

می ‌توان با افزودن حرکات یوگا و حرکات بی ‌نظیر و پیشرفته ‌ای که دارد هم موجب خون رسانی درست به مغز شد و هم بعد از مدتی نشاط و انگیزه دوباره را به رزمی کار برگرداند. تاثیر یوگا بر ورزش ‌های رزمی باعث می ‌شود که روحیه فرد بالاتر رفته و انگیزه بازگشت دوباره به ورزش و رقابت ها و نشاط در او افزایش پیدا کند.

یوگا و افزایش انرژی

اگر حرکات یوگا را در ابتدای روز انجام دهید، در سر زندگی و هوشیاری به شما کمک زیادی می کند. انجام این حرکات در زیر نور آفتاب موجب می ‌شود که انرژی زیادی به شما منتقل شود و دیگر دچار خستگی وکسالت نشوید. از فواید  برخی از حرکات یوگا می ‌توان به بالا بردن انعطاف بدنی اشاره کرد که در کنار کاهش استرس و بالا بردن توانایی ‌های ذهنی بسیار تاثیرگذار است.

پس می ‌توان گفت بیشتر حرکات عالی و کششی یوگا، تنش را از افراد دور کرده و انرژی را در آن ها  افزایش می ‌دهد. یک جایگزین دارویی بسیار عالی برای بیشتر افراد در همه سنین محسوب می ‌شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با خطرات فیزیکی ورزش های رزمی

کلام پایانی

با تمام تفاوت ‌هایی که بین ورزش ‌های رزمی و یوگا وجود دارد و آن ها اشاره شد، می ‌توان گفت حرکات یوگا می ‌تواند بر ذهن و جسم همه افراد تاثیر مثبت زیادی بگذارد. در این مطلب تاثیر یوگا بر ورزش ‌های رزمی را توضیح دادیم و قدرت و توانایی حرکات یوگا را بررسی کردیم. در نهایت مشخص شد که انجام این حرکات برای بیشتر ورزش های رزمی لازم و تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *