مقالات

شباهات و تفاوت های ورزش تکواندو و کاراته در چیست ؟

تکواندو و کاراته

تکواندو و کاراته دو ورزش سنتی و رزمی  برگرفته از  کشورهای آسیایی است که امروزه در سرتاسر جهان گسترش یافته است‌‌. این دو ورزش به ترتیب از کشور کره و چین سرچشمه گرفته اند و دارای قدمتی طولانی هستند. در کاراته و تکواندو نه تنها تکنیک هایی برای دفاع فردی آموزش داده می شود بلکه روش ها و آدابی برای زندگی بهتر به ورزشکاران آموزش داده می شود. از ویژگی های جالب این ورزش های رزمی استفاده نکردن از سلاح است. یعنی ورزشکاران قادر هستند بدون هیچ گونه سلاح و با کمک گرفتن از قدرت دست ها و پاهای خود حریف را شکست دهند. از آنجایی که در این دو ورزش رزمی ضربات دست و پا منجر به آسیب در فرد مقابل می شود استفاده از تجهیزات ایمنی الزامی است. به همین دلیل هم کمپانی های بسیاری در سرتاسر دنیا اقدام به تولید این تجهیزات کرده اند‌ که در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم .

 

معرفی ورزش تکواندو

برای آنکه بهتر بتوانیم دو ورزش رزمی تکواندو و کاراته را معرفی کنیم و در نهایت مقایسه کنیم لازم است ابتدا به صورت جداگانه به توصیف و تشریح هریک از آن ها بپردازیم. که در اینجا ورزش تکواندو را برای شما عزیزان معرفی میکنیم. همانطور که گفته شد ورزش تکواندو یک ورزش رسمی و سنتی از کشور کره است‌. اگرچه این ورزش در گذشته فقط در کشور کره انجام میشود اما به مرور و با گذشت زمان در سایر کشورها گسترش یافت تا جایی که حتی وارد بازی های رسمی المپیک شد. در این ورزش، ورزشکاران با استفاده از ضربات حرفه ای دست و پا به سر و صورت حریف میتوانند امیتاز کسب کنند. جالب است بدانید چیزی حدود ۶۰درصد تکنیک ها در این ورزش توسط پا اجرا میشود. از طرفی وقتی ورزشکار بیشترین  امیتاز را کسب میکند که توانسته باشد به کمک پا به سر حریف ضربه زده باشد. از این رو در تکواندو محافظت از سر و صورت در اولویت قرار دارد.

 

معرفی ورزش کاراته

در این بخش از مقاله “معرفی ورزش تکواندو و کاراته” به معرفی کاراته میپردازیم. کاراته از ورزش های سنتی کشور چین است. این ورزش حدودا چند صد سال قدمت دارد که البته نسبت به ورزش تکواندو از قدمت کمتری برخوردار است. در این ورزش بیشترین تکنیک ها توسط دست ها اجرا میشوند و احتمال آسیب به صورت مبارزین بسیار زیاد است. با این حال در این ورزش نسبت به تکواندو از تجهیزات محافظتی کمتری استفاده میشود. میتوان گفت چیزی حدود ۶۰ درصد تکنیک هایی که در کاراته اجرا میشود توسط دست ها اجرا میشوند. کاراته اگر چه در سالهای قبل توانسته بود وارد بازی های المپیک شود اما در المپیک بعدی که در سال ۲۰۲۴ برگزار میشود حضور نخواهد یافت. کاراته در معنی لغوی به معنی بدون استفاده از سلاح است. پس بدیهی است که در این رشته ورزشی هیچ گونه سلاحی مورد استفاده قرار نمیگیرد.

 

برای خرید عمده کیسه بوکس به سایت پیشگام رزم مراجعه کنید .

برای دفاع شخصی کاراته بهتر است یا تکواندو ؟

 

اگر تکواندو و کاراته هر دو رشته های رزمی و پر کاربردی هستند و حتی شباهت های زیادی دارند اما تفاوت هایی در آن ها دیده میشود. جالب است بدانید کاراته بیشتر بر پایه قدرت در ایستادگی و پیاده سازی فنون است. اما تکواندو بیشتر بر پایه اجرای ضربات و حمله و سرعت است. در کاراته معمولا با استفاده از تکنیک های دست و پا میتوان به خوبی از خود محافظت کرد. اما در تکواندو به کمک ضربات پا به حریف حمله میشود. با این اوصاف کاراته یک ورزش مناسب برای دفاع از خود و حفاظت شخصی است. اما تکواندو بیشتر یک ورزش به منظور دریافت امتیاز و حمله است. اما به هر حال شما باید تصمیم بگیرید بر حسب علاقه خود یک کدام از این ورزش ها را انتخاب کنید. گفتنی است که با تمرین و ممارست در آن میتوانید به موفقیت برسید. در کل فراگرفتن ورزش های رزمی زمان میبرد و در مدت کم امکان پذیر نیست.

 

 

شباهات و تفاوت های کاراته و تکواندو

شباهت ها:

 

 • تکواندو و کاراته در رنگ لباس و انتخاب نخ مناسب برای تولید پارچه مخصوص مشترک هستند.

 

 • هر دوی این ورزش ها رزمی بوده و مربوط به کشورهای آسیایی است.

 

 • در هر دو رشته بالاترین درجه مربوط به کمر بند مشکی است.

 

 • در هر دو رشته از کمربند ها برای نشان دادن میزان مهارت ورزشکاران استفاده میشود.

 

تفاوت ها

 

 • یقه لباس تکواندو یک تیکه و به شکل ۷ است. اما یقه لباس کاراته دو تکه است که برروی هم قرار میگیرند.

 

 • در تکواندو بیشترین تمرکز بر ضربات پا است. اما در کاراته بیشترین تمرکز بر فنون دست است.

 

 • تکواندو یک ورزش رقابتی است اما کاراته یک ورزش مخصوص دفاع شخصی است.

 

 • در تکواندو از تجهیزات مخافظتی بیشتری استفاده میشود اما در کاراته از تجهیزات محافظتی کمتری استفاده میشود.

 

 • در تکواندو بیشترین آسیب ها در پا ایجاد میشود اما در کاراته بیشترین آسیب ها در سرو صورت مبارزین ایجاد میشود.

 

ابزارهای محافظتی در تکواندو و کاراته

 

 • دستکش: از آنجایی که در این دو ورزش برخی از تکنیک ها به کمک دستان انجام میشود محافظت از پنجه و انگشتان در اولویت است.

 

 • کلاه رزمی : در هر دو ورزش تکواندو و کاراته محل برخورد ضربات سرو و صورت حریف است پس از استفاده از کلاه الزامی است.

 

 • کاپ تکواندو: در تکواندو ممکن است آسیبات جدی به اندام تناسلی وارد شود از این رو استفاده از کاپ تکواندو از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 • محافظ سینه : در تکواندو برخی از ضریات پا به قفسه سینه حریف وارد میشود پس استفاده از محافظ سینه حائز اهمیت است.

 

 • ساعد بند: استفاده از ساعد بند براعی محافظت است ساعد دست است.

 

 • لثه بند: دندان های بخش حساس و آسیب پذیر صورت هستند پس محافظت از آن ها بسیار مهم است. در همین راستا استفاده از لثه بند کاملا ضروری است.

 

 • روپابند: برای محافظت از انگشتان پا استفاده از روپابند بسیار مهم است.

 

حرف آخر

تکواندو و کاراته از جمله رشته های ورزش هایی هستند که امروزه بسیاری از مردم در سرتاسر جهان در آن فعالیت میکنند. این رشته ها به جهت نظم بخشیدن به حرکات و حتی سبک زندگی نظر افراد را به خود جلب میکند. به همین دلیل داشتن آگاهی در این زمینه خالی از لطف نیست و ما تلاشمان بر این است که اطلاعات مهم و کاربردی در این زمینه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدواریم تا اینجا از مطالب لذت کافی برده باشید و به سوالات ذهنی تان در سایت پیشگام رزم ( تولید کننده لوازم رزمی ) پاسخ داده باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *