دسته‌بندی نشده

نکات تعمیر و نگهداری تجهیزات ورزشی تکواندو

نگهداری تجهیزات ورزشی

ابزار و تجهیزات ورزشی

انسان‌ها برای اینکه جسم و روحی سالم داشته باشند، نیاز به ورزش‌کردن دارند و باید غذاها و خوراکی‌های مضر را کنار بگذارند. برای این که ورزش را شروع کرد، می‌توان به باشگاه‌های ورزشی رفته و یا در منزل این کار را انجام داد. برای ورزش‌کردن تجهیزاتی وجود دارد که در امر ورزش به افراد کمک می‌کنند. این تجهیزات در باشگاه از نوع سنگین است و در منزل به دلیل کمبود جا و مکان، از نگهداری تجهیزات ورزشی سبک و مناسب استفاده می‌شود. البته برای ورزش‌کردن حتما نیاز به داشتن تمام تجهیزات پیشرفته نیست و حتی با وسایل ساده هم می‌توان ورزش را شروع کرد.

ورزش تکواندو

تکواندو هم نوعی ورزش رزمی و رسمی کشور کره جنوبی است که در سطح بین‌المللی اجرا می‌شود. تکواندو شباهت زیادی به ورزش کاراته دارد؛ ولی از نظر بعضی از تکنیک‌ها که فقط مخصوص این رشته است، می‌توان گفت که با کاراته متفاوت است. رشته تکواندو در کره به قدمت ۲۰ قرن می‌رسد و از سریع‌ترین ورزش‌های رزمی به شمار می‌آید و حتی محبوبیت جهانی پیدا کرده است.

برای این ورزش لوازم و وسایل بسیار مختلفی وجود دارد که باید برای آموزش بهتر از آنها بهره برد. بیشتر لوازم و تجهیزات تکواندو به‌صورت تکی و یا دوقلو وجود دارد که بسیار کاربردی هستند و در مسابقات نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. پس باید در نگهداری تجهیزات ورزشی تکواندو بیشتر دقت کرد؛ زیرا می‌توان سطح پیشرفته و مهارت فرد ورزشکار را با این تجهیزات سنجید.

نگهداری تجهیزات ورزشی

 

وسایل و تجهیزات مورداستفاده در ورزش تکواندو

هر ورزشی چه رزمی یا هوازی و یا غیره، دارای وسایل و تجهیزات مخصوص به خود است که برای تمرین بهتر و یادگیری تکنیک‌های ورزشی لازم و ضروری است. ورزش تکواندو ورزش رزمی بوده و دارای وسایل و ابزار مختلفی است. این تجهیزات عبارت‌اند از:

کلاه تکواندو

از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین ابزار موجود در این ورزش محسوب می‌شود و یک محافظ قوی برای سروصورت ورزشکار است. زیرا سر یک نقطه حساس و حیاتی است که باید از آن به‌خوبی محافظت شود.

میت تکواندو

این وسیله یکی از ابزارهای مبارزه و تمرین‌کردن فرد به‌صورت تکی طراحی شده است. میت تکواندو حاوی لایه‌ای چرمی شکل است که اطراف قسمت‌های نرم را پوشش می‌دهد. این وسیله در جریان مبارزه بسیار کاربرد دارد و آسیبی به ورزشکار وارد نمی‌شود. دارابودن لایه چرم، موجب مقاومت این وسیله شده است و باید در نگهداری تجهیزات ورزشی بسیار دقت و توجه نشان داد.

 

کاپ تکواندو

در این ورزش بین ورزشکاران زدوخورد زیادی روی می‌دهد که باید حتما از کاپ تکواندو که از ضروری‌ترین تجهیزات تکواندو است، استفاده شود. این ابزار از پلاستیک محکمی تولید می‌شود که در زیر لباس ورزشکار قرار می‌گیرد و از اندام‌های تناسلی افراد محافظت می‌کند. حتی محافظ کشاله ران هم محسوب می‌شود که بسیار ضروری است. بهداشت و نگهداری تجهیزات ورزشی نیز امری بسیار مهم و ضروری است.

ساق‌بند تکواندو

در ورزش تکواندو ضربه‌های محکمی به‌پای حریفان وارد می‌شود که ممکن است آسیب جدی با آنها وارد شود. پس استفاده از وسایلی مانند ساق‌بند در ضربات پا بسیار لازم بوده و باید روش تمیزکردن و نگهداری تجهیزات ورزشی را هم آموزش دید.

هوگو (محافظ شکم، سینه)

هوگو ضربه‌گیر و محافظی است که در مبارزه‌های تکواندو مورداستفاده قرار می‌گیرد و از شکم و قفسه سینه تکواندوکار محافظت می‌کند. ورزشکاران معمولا از هوگوهایی به رنگ آبی و قرمز استفاده می‌کنند که رویه‌های این هوگو از جنس فوم تولید شده است. لایه داخلی آن هم از لایه پلی‌اتیلن و لایه فوم EVA تشکیل شده است.

روپایی تکواندو

این وسیله در ورزش تکواندو به‌صورت اجباری مورداستفاده قرار می‌گیرد. زیرا از انگشتان پا و روی پای حریف در مبارزه حفاظت می‌کند. این روپایی‌ها طبق سایز پا و انگشت ورزشکار تهیه می‌شود.

کیسه‌بوکس

این وسیله یک حریف فرضی به شمار می‌رود که در بیشتر ورزش‌های رزمی و بوکس کاربرد دارد. کیسه چرمی و سنگینی است که معمولا از سقف آویزان می‌شود. ورزشکار با ضربات پا و دست به آن ضربه وارد می‌کند.

نکاتی که باید بعد از خرید تجهیزات ورزشی به آنها توجه کرد

بعد از  اقدام به خرید وسایل و تجهیزات باکیفیت از فروشگاه‌های معتبر باید به نکاتی بعد از خرید این وسایل و کارهایی که باید انجام شود هم توجه کنید تا بتوانید بیشترین بازدهی را در تمرین‌های خود ارائه دهید. این نکات موردتوجه شامل موارد زیر است:

انتخاب مکان مناسب برای نگهداری تجهیزات ورزشی

باید از وسایل ورزشی به‌خوبی نگهداری کرد. بهترین مکان برای آنها طبقه‌های پایین و حتی زیرزمین‌ها هستند؛ زیرا هوا به روش خودکار متعادل می‌شود. پس اگر باشگاه خانگی دارید که در زیر زمین و همکف آپارتمان است و استاندارد لازم را نداشته باشد، برای همگان مزاحمت ایجاد کرده و آسیب و صدمه به تجهیزات ورزشی وارد می‌شود.

تنظیم یک دمای مناسب در باشگاه خانگی

طبق ورزش‌هایی که افراد انجام می‌دهند باید دمای هوا را برای تمرینات ورزشی خود متعادل کنند. مثلا در تابستان با وجود هوای گرم از کولر یا دستگاه‌های خنک‌کننده استفاده شود و در زمستان هم تنظیم دما لازم و ضروری است. باید از هواکش و وسایل گرم‌کننده هم در باشگاه‌های ورزشی استفاده شود تا میزان بازدهی و عملکرد ورزشی افراد بهتر شود و هم نگهداری تجهیزات ورزشی آسان و راحت‌تر شود.

مطالعه دقیق بروشورهای تجهیزات ورزشی

بیشتر افراد هنگام استفاده از تجهیزات ورزشی که تهیه کرده‌اند، به بروشورهای آن‌ها توجه می‌کنند که در این بروشورها نکات ضروری و ویژگی‌ها و طرز صحیح استفاده و نگهداری تجهیزات ورزشی ذکر شده است. پس در صورت ابهام در طرز استفاده و نگهداری بروشورهای تجهیزات توجه کنید.

نگهداری تجهیزات ورزشی

 

نحوه نگهداری از تجهیزات ورزشی تکواندو

تهیه لوازم ایمنی و کاربردی ورزش تکواندو نسبتا گران‌قیمت است و تهیه آنها به‌نوعی یک سرمایه ارزشمند هم محسوب می‌شود. پس با نگهداری تجهیزات ورزشی و مراقبت از آنها باعث می‌شوید تا مدت‌ها نیاز به خرید لوازم و ابزار ورزشی تکواندو جدید نداشته باشید. برای نگهداری از این لوازم باید بدانید که بعد از هر جلسه این وسایل باید شسته شوند.

طرز تمیزکردن و نگهداری وسایل ورزشی

زمانی که فردی تمرینات سختی انجام می‌دهد و بدن و عرق زیادی می‌کند، این عرق باعث خیس شدن لوازم ایمنی می‌شود. اگر لوازم شسته نشوند دو اتفاق جدیدی ممکن است، رخ بدهد. اول اینکه لوازم و وسایل بدبو می‌شوند و زمان استفاده فرد این بو به بدن او منتقل می‌شود که کار دلچسبی نیست. دومین مورد، عرق موجب پاره شدن و پوسیدگی لوازم و تجهیزات ایمنی می‌شود. برای اینکه دچار این مشکلات و هزینه‌های اضافی نشوید، بهتر است بعد از هر جلسه تمرین لوازم را بشویید و از همه مهم‌تر هوگو است که بسیار اهمیت دارد و باید تمیز باشد.

هوگو را روی زمین پهن کرد و با آب به‌خوبی شستشو دهید و در جای خشک و سایه بگذارید تا خشک شود. یا این که وسایل را در یک تشت یا ظرف بزرگ پرازآب ریخته و آن را شستشو دهید که اگر کمی مایع لباسشویی هم به آنها بزنید، شستشو بهتر انجام می‌شود. برای نگهداری تجهیزات ورزشی تکواندو مثل محافظ لثه می‌توانید آن را جدا کرده و با آب گرم شستشو دهید. این شستشو باعث می‌شود باکتری روی آنها جمع نشود. بعد از خشک‌شدن لوازم و تجهیزات کمی به آنها عطر زده و در ساک ورزشی خود قرار دهید.

کلام پایانی

برای نگهداری تجهیزات ورزشی تکواندو یا هر ورزش دیگر باید نکات بهداشتی و شستشو و نگهداری از آنها را هم یاد بگیرید تا بتوانید برای مدت‌زمان بیشتری از این ابزار استفاده کنید. برای خشک‌کردن لباس‌های مخصوص هر ورزش حتما از هوای آزاد و نور خورشید هم بهره ببرید.

مجموعه پیشگام رزم به عنوان تولید کننده لوازم رزمی  شما را در خرید تجهیزات ورزشی راهنمایی می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *