مقالات

معرفی کلاه تکواندو با نقاب + همراه با ویژگی های آن

کلاه تکواندو با نقاب

ما در این مقاله قصد داریم که شما را با انواع تنپوش های تکواندو بخصوص مدل نقاب دار آن آشنا کنیم. اما در ابتدا بهتر است که با ورزش نکواندو آشنایی پیدا کنید. ورزش تکواندو یکی از ورزش های رزمی پر طرفدار در سراسر جهان است. این ورزش به عنوان ورزش رسمی کره جنوبی شناخته می شود.

از این رو به آن کاراته کره ای هم گفته میشود. این ورزش بیشتر بر روی ضرباتی که با پا انجام می شود تاکید دارد. و به همین خاطر این ورزش در قسمت ضربات پا نسبت به سایر ورزش های رزمی برتری دارد. در میان تمامی ورزش های رزمی، تکواندو بیشترین تعداد کارآموز را دارد. تا اینجا ورزش تکواندو را شناختید. پس به سراغ تعریف و توصیف انواع تنپوش های تکواندو به خصوص کلاه تکواندو با نقاب می رویم.

 

تنپوش تکواندو

در این بخش می خواهیم که به شما توضیحاتی را درباره انواع لباس ها یا تنپوش های ورزش تکواندو ارائه دهیم. لباس های تکواندو عبارت اند از: هوگو، کلاه، ساق بند ، ساعد بند و … که در این مقاله برخی از آنها را توضیح خواهیم داد. هوگو یک پوشش محافظتی است که شدت ضربات وارده به ورزشکار را کم میکند تا از آسیب دیدن ورزشکار جلوگیری کند. هوگوی الکترونیکی نوعی دیگر از هوگو است که در طراحی و تولید آن از سنسور های تشخیص ضربه استفاده شده تا خطا های داوری را به حداقل برساند.

شرکت های معروف در زمینه تولید هوگو، daedo و kpnp هستند. گفتنی است که هوگو در زبان کره ای به معنای محافظ سینه است. از سال ۱۹۵۰ در تمامی مسابقات تکواندو این الزام وجود دارد که ورزشکاران باید حتما از هوگو استفاده کنند. در قسمت بعدی توضیحاتی حول محور کلاه تکواندو با نقاب داده می شود.

 

کلاه تکواندو

 

در اینجا به معرفی انواع کلاه تکواندو می پردازیم. کلاه یکی از تجهیزات لازم در ورزش تکواندو است که بر روی سر قرار میگیرد و از صدمه دیدن سر در مسابقات و یا محیط های تمرینی جلوگیری می کند. در ورزش تکواندو بعد از بدن، سر بیشترین ضربه را دریافت می کند و به همین دلیل استفاده از کلاه تکواندو کاملا ضروری است. حالا این سوال پیش میاید که کدام مدل از کلاه تکواتدو را انتخاب کنیم؟

کلاه های فمی یکی از بهترین گزینه ها هستند. این کلاه ها علاوه بر وزن کمی که دارند، مقاومت خوبی هم از خود نشان میدهند و تا حدود زیادی از سر ورزشکار محافظت می کنند. مدل دیگر کلاه تکواند با نقاب است. که برای این مدل از کلاه در پاراگراف بعدی توضیحاتی داده خواهد شد. پس با ما همراه باشید.

 

کلاه تکواندو نقاب دار

 

این قسمت از مقاله کلاه تکواندو مدل نقابدار را بررسی می کند. کلاه نقابدار تکواندو یکی از انواع کلاه های این ورزش است. که این قابلیت را دارد که علاوه بر سر و اطراف آن، از صورت هم محافظت کند. از این کلاه در مواردی استفاده می شود که فرد می خواهد از محافظت بیشتری در مقابل ضربه ها بهره ببرد. زیرا خواه ناخواه ممکن است ضرباتی به قسمت صورت هم وارد شود که آسیب های جدی را ناشی می شود. نقاب کلاه تکواندو به شکلی طراحی شده که جلوی دید ورزشکار را نگیرد.

به طوری که نقاب فقط بخش های بینی و دهان و فک را می پوشاند و جلوی چشم ها را نمی گیرد. گفتنی است که این نقاب از مواد شفاف ساخته می شود تا دید بهتری را ارائه کند. از آنجایی که درش ورزش تکواندو ضربات سنگین استفاده ای ندارند و بیتشر ضربات نمایشی هستند نیازی نیست که از کلاه تکواندو با نقاب استفاده شود.

 

عکس کلاه تکواندو با نقاب

 

ویژگی های کلاه نقابدار

در اینجا میخواهیم که شما را با ویژگی های مثبت و منفی کلاه نقابدار آشنا کنیم. از ویژگی های مثبت کلاه نقاب دار میتوان به مقاومت بیشتر در مقابل ضربات اشاره کرد. کلاه نقاب دار به خوبی از ناحیه صورت محافظت می کند و مانع آسیب دیدن اجزای حساس صورت مانند فک، بینی و چشم می شود. اما از ویژگی های منفی این کلاه میتوان وزن بیشتر و دید کمتر نسبت به مدل بدون نقاب را ذکر کرد.

از آنجایی که بر روی این کلاه نقاب هم متصل می شود، طبیعتا وزن بیشتری داشته و ممکن است در عملکرد ورزشکار تاثیر منفی بگذارد. همانطور که قبل تر هم گفته شد، دید ورزشکار با این کلاه کاهش می یابد و همین موجب می شود که ورزشکار نتواند تصمیمات درست و بموقع بگیرد. در ادامه به ضرورت استفاده از کلاه تکواندو با نقاب می رسیم.

 

مطلب پیشنهادی : بهترین نوع کلاه تکواندو

 

ضرورت استفاده از کلاه نقابدار

از آنجایی که امنیت در هر کاری به ویژه در ورزش حرف اول را می زند، ورزشکار باید تمام توانش را بکار گیرد تا هم پیروز شود و هم صدمه نبیند. برای همین فدراسیون تکواندو قوانینی را وضع کرده تا از ورزشکاران در مقابل ضربات ناخواسته محافظت کند. یکی از این قوانین الزام در پوشیدن لباس ها یا تنپوش های تکواندو است. اما امروزه نقش این تنپوش ها علاوه بر کاهش شدت ضربه، تشخیص محل برخورد ضربه نیز هست.

این مهم با بهره گیری از سنسور های بکار رفته در کلاه و هوگو انجام می شود تا خطا های داوری را تا حدود زیادی کاهش دهد. حالا این سوال پیش می آید که از کلاه نقابدار استفاده کنیم یا خیر؟ باید گفت که این مورد به نیاز ورزشکار بستگی دارد. در برخی موارد که بینی ورزشکار آسیب دیده باید از کلاه تکواندو با نقاب استفاده کرد تا ورزشکار بتواند به مبارزه ادامه دهد.

 

سخن آخر

در این مقاله ابتدا توضیحات مختصری درباره ورزش تکواندو ارائه شد. و بعد از آن انواع تنپوش های این ورزش را مورد بررسی قرار دادیم. اما در میان همه تنپوش ها بیشتر در مورد کلاه تکواندو با نقاب مطالبی را بیان کردیم. گفتیم که چه ویژگی هایی دارد و در نهایت این موضوع را بررسی کردیم که چه ضرورتی برای استفاده از آن وجود دارد. همگی این مطالب بطوری بیان شد که آگاهی شما را افزایش دهد و به شما هر چند کوچک کمکی کرده باشد. در نهایت اگر قصد دارید که اطلاعاتتان را باز هم افزایش دهید بهتر است به مطالب مرتبط با این موضوع مراجعه کنید.

پیشگام رزم تولید کننده لوازم رزمی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *