مقالات

آیا کشتی ورزش رزمی است؟+تاریخچه و نکات دانستنی این ورزش

آیا کشتی ورزش رزمی است؟ این سوالی ست که ممکن است ذهن برخی از شما را به خود درگیر کرده باشد. بنابراین برآن شدیم مقاله ای ترتیب دهیم که در آن تاریخچه ورزش کشتی را بیان کنیم. همچنین مشخص کنیم که آیا این ورزش یک ورزش رزمی است یا خیر؟ پس اگر در این صفحه هستید احتمالا این سوالات ذهن شما را نیز به خود درگیر کرده است. امروزه به دلیل داشتن سبک زندگی نادرست، ورزش های روزانه می توانند سلامت ما را تضمین کنند. در گذشته مردم تحرک بسیار بالایی در زندگی خود داشتند اما امروزه به دلیل آپارتمان نشینی و زندگی ماشینی تحرک افراد به شدت پایین آمده است و مشکلات جسمی و روحی بر انسان غلبه کرده است. بنابراین پزشکان همواره توصیه میکنند بخشی از روز خود را صرف ورزش کنید تا زندگی سالم تر و بهتری داشته باشید. در ادامه بیشتر به این مسائل میپردازیم.

تاثیر ورزش بر سلامت انسان

پیش از آنکه به مسئله آیا کشتی ورزش رزمی است بپردازیم لازم است ابتدا با تاثیر ورزش بر زندگی صحبت کنیم. همانطور که پیشتر عنوان کردیم امروزه ورزش به یکی از مهمترین عمل هایی تبدیل شده است که لازم است روزانه آن را انجام دهیم. در زمان های گذشته مردم زندگی سخت تر و پر تحرک تری داشته اند. افراد از صبح تا شب به دنبال کسب روزی بودند، سخت کار میکردند و در طی روز کمتر استراحت میکردند. شب ها تنها زمان استراحت و از تاریکی شب به بعد استراحت میکردند. میتوان گفت این نوع زندگی، به نوعی پیش فرض زندگی انسان است. یعنی هرچقدر سبک زندگی خود را به این سبک زندگی گذشتگانمان نزدیکتر کنیم بدن سالم تری خواهیم داشت. به طوری که لازم است روزها فعالیت خود را از سر بگیریم، ورزش کنیم، بجای استفاده از خودرو از دوچرخه استفاده کنیم و یا پیاده روی خود را افزایش دهیم، در نهایت شب ها هم زودتر بخوابیم.

تاریخچه کشتی فرنگی

اینکه آیا کشتی ورزش رزمی است در بخش بعدی مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد. جالب است بدانید از همان ابتدا انسان ها مجبور بودند که برای شکار حیوانات و یا محافظت خود در مقابل آن ها بدنی قوی تر و ورزیده تر داشته باشند. در همین راستا معمولا کودکان قوی تر زنده می ماندند و بازماندگان باید از خود در مقابل طبیعت محافظت میکردند. به مرور زمان ورزش ها و روش های مختلف تقویت عضله نیز روی کار آمدند و مردم پی به قدرت ورزش های مختلفی چون کشتی بردند. جالب است بدانید ورزش کشتی یکی از قدیمی ترین و باستانی ترین ورزش ها محسوب می شود که مسابقات آن به شکل های گوناگونی برگزار می شد. مردم در زمان استراحت خود این مسابقات را در طبیعت و جنگل برگزار میکردند از این رو بسیاری بر این باورند که کشتی فرنگی قدیمی ترین ورزش جهان است، چرا که باستان شناسان نقاشی هایی در این زمینه یافت کرده اند.

آیا کشتی ورزش رزمی است؟

آیا کشتی ورزش رزمی است؟ در جواب این سوال باید بگوییم بله. ورزش کشتی فرنگی نوعی ورزش رزمی بوده که مسابقات آن بر روی تشک های گرد مانندی برگزار میشود. این ورزش مانند سایر ورزش ها دارای قوانین مخصوص به خود است. اگرچه تاریخچه ورزش کشتی به 3000سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد. اما مسابقات المپیک آن در سال 1986 شروع شد. این ورزش از آن زمان تاکنون در حال تکمیل است و سبک های مختلفی از ورزش کشتی تا کنون به وجود آمده اند. در بخش بعدی مقاله به معرفی و توضیح این سبک ها خواهیم پرداخت. به هرحال ورزش کشتی مانند سایر ورزش های دیگر نظیر کاراته، بوکس، ووشو و غیره یک نوع ورزش رزمی محسوب می شود. پس حال میدانیم که کشتی نیز یک ورزش رزمی و بسیار قدیمی است که طرفداران بی شماری در سرتاسر جهان دارد.

مطالب بیشتر: شناسایی خطرات جدی در مسابقات رزمی

انواع کشتی:

در بخش قبلی گفتیم که آیا کشتی ورزش رزمی است، اما در اینجا میخواهیم سبک های مختلفی از وررش کشتی را برای شما عزیزان شرح دهیم:

کشتی فرنگی:

کشتی فرنگی در سده نوزده میلادی برای اولین بار در کشور فرانسه ابداع گردید. در این نوع کشتی استفاده کردن از پا به منظور زمین زدن حریف یک تکنیک کاملا ممنوع است. اما استفاده از تکنیک های دست برای شکست حریف آزاد هستند. به هرحال کشتی فرنگی یک نوع کشتی کاملا کنترل شده است که طی آن هرگونه آسیب به حریف ممنوع می باشد.

کشتی آزاد:

در کشتی آزاد و فرنگی اصلی ترین هدف مبارزین چسباندن شانه های حریف به زمین است. با این حرکت فرد دچار ضربه فنی شده و سریع ترین بد رخ میدهد. اما تفاوت کشتی آزاد با کشتی فرنگی در آن است که افراد در این رشته اجازه دارند پای حریف خود را بگیرند و حتی از پای خود نیز استفاده نمایند. در این رشته مبارزین اجازه ضربه و پرتاب کردن حریف خود را دارند. اما به هرحال هر گونه ضربه ای که باعث آسیب به فرد شود کاملا ممنوع است.

تکنیک های مختلف در کشتی

در این بخش از مقاله ” آیا کشتی ورزش رزمی است” به معرفی انواع تکنیک های ورزش کشتی میپردازیم. پس با ما باشید:

  • بار انداز: در این تکنیک وقتی فرد حریف خود را روی شکم خوابانده و دو دست خود را دور سینه اون قرار داده است باید آن را بتاباند و 180 درجه بچرخاند و و دوباره خاک کند.
  • در این روش فرد دست های خود را بین پاهای حریف قرار میدهد و آن را میتاباند.
  • کول انداز: در این روش فرد در صورتی که پشتش به حریف است دستای حریف خود را میگیرد و با کشیدن دست های وی آن را از بالای شانه های خود به زمین می اندازد.
  • یک خم: در این تکنیک فرد یکی از پاهای حریف را با تسلط کامل میگیرد.
  • دو خم: طی این تکنیک فرد هر دو تا پای حریف را با تسلط کامل در دست میگیرد.

سخن آخر

تکنیک ها و اصطلاحات دیگری در ورزش کشتی وجود دارد که لازم است کشتی گیران به طور صد درصدی بر انجام آن ها مسلط باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *