مقالات

معرفی انواع سلاح های سامورایی + کاربرد و تاریخچه هر کدام

انواع سلاح های سامورایی

سامورایی ها نجیب زادگان نظامی و افسر کاست در قرون وسطی و عصر جدید ژاپن بودند. سامورایی‌ ها همیشه به یک طایفه یا ارباب مشخص وابسته بودند. اصالت سامورایی ‌ها به مبارزات دوران heian برای تسلیم کردن مردم بومی منطقه tohoku (نواحی شمال شرق ژاپن) باز می‌گردد.
معروف ترین سامورایی های ژاپنی را میتوانیم در دو مقطع تاریخی پیدا کنیم ، یکی در زمان جنگ genpi  در قرن دوازدهم و دیگری در عصر جنگ‌ های ایالتی.

انواع سلاح های سامورایی:

انواع سلاح های سامورایی

کاتانا :

یک نوع شمشیر ژاپنی است که از قرن ۱۳ میلادی توسط سامورایی‌ ها استفاده میشد. از ویژگی‌های مهم این شمشیر شکل زیبا و استحکام بالای آن می‌باشد. در طول زمان شکل آن دارای تغییراتی بوده است اما اصول اولیه آن همچنان بدون تغییر مانده است.
از ویژگی‌ های این شمشیر می‌توان به شکل منحنی تیغه آن اشاره کرد و یک طرف شمشیر یعنی لبه بیرونی آن بسیار تیز است و قسمت عقب سطح شمشیر از قسمت تیز و برنده آن ضخیم تر است.
این شمشیر برای قطع کردن اجزای بدن طراحی شده نه فقط برای زخمی کردن دشمن، به همین دلیل هر تیغه آن به شکل خاصی طراحی شده است تا قدرت برندگی آن بیشتر باشد.
گاهی اوقات روی تیغه شمشیر سامورایی شیار هایی ایجاد می‌کردند که با آن بوهی گفته می‌شود. وجود این شیارها باعث می‌شود که کارایی تیغه افزایش پیدا کند و همینطور وزن آن کاهش یابد. همه ی شمشیرها دارای این شیار نیستند.

Shuriken :

شوریکن‌ ها از اصلی ترین وسیله جنگ، توسط سامورایی‌ ها می‌باشد. این سلاح از دقت و قدرت بالایی برخوردار است و در انواع و اقسام مختلف و اندازه‌های متفاوت نیز ساخته شده است  به دلیل شکل ستاره مانند خود عموماً تحت عنوان ستاره نینجا شناخته می‌شود. هر کدام از لبه‌های آن بسیار تیز و برنده بوده تا بی ‌نهایت قدرت بالایی در آسیب رساندن داشته باشد.

Kunai :

در دوره فئودال ژاپن کشاورزان سعی می‌کردند از هر چیزی که در اطرافشان وجود دارد سلاح‌ های قابل پرتاب بسازند. آن ها معتقد هستند که در خلق (کونای) از بیلچه باغبانی استفاده شده است و هر کدام از آن ها حداقل یک عدد از این وسیله را در اختیار دارند. برای کارکرد بهتر این وسیله حداکثر تعادل و وزن مناسب برای آن در نظر گرفته شده است. استفاده از این وسیله بسیار راحت بوده و بدون خطا می‌باشد.

Fukedake :

از ابتدایی ترین و خوش ساخت ترین سلاح قدیمی نینجا می‌توان به این مورد اشاره کرد، و به کمک این وسیله میتوان هدف مورد نظر خود را تا فاصله ۲۰ متری مورد اصابت این پیکان قرار دهید. نقاط تیز این پیکان می‌تواند به راحتی داخل گوش و استخوان دشمن نفوذ کند و او را از پای درآورد. شما می‌توانید برای اثربخشی بیشتر پیکان را به سم آلوده کنید.

Mitsubishi:

متسوبیشی دارای محفظه کوچک می‌باشد که با خاکستر ، خاک ، شن و مواد مشابه می‌توان آن را پر کرد، و به عبارتی نام دیگر آن له کردن چشم می‌باشد چرا که کارکرد آن این است که بینایی را به طور موقت از بین می‌ برد، و نینجا فرصت حمله و یا استفاده از سایر سلاح‌ های خود و یا حتی فرار کردن را به دست می‌آورد.

Jutte :

از این جنگ افزار نیز  به عنوان جایگزینی برای شمشیر در زمان فئودال ها استفاده میشد و حمل کردن آن در برخی ساختمان‌های کاخ ها ممنوع بود. به این سلاح نیز ۱۰ دست هم میگویند زیرا بر این باور بودند که به اندازه ۱۰ دست قدرت دارد و اندازه آن بین ۱۲ الی ۱۸ اینچ می‌باشد.

Kusari fundo :

Kasuri  به معنای زنجیر و fundo  به معنی وزن است. این سلاح از یک زنجیره تشکیل شده است که در دو انتهای آن وزنه قرار دارد و جایگزین  مناسبی برای شمشیر به حساب می‌آید. یکی از ویژگی‌های این سلاح این است که پنهان کردن آن بسیار آسان بوده بنابراین اثر بخشی آن بیشتر است.

Neko te :

این سلاح نیز به پنجه گربه هم معروف است و یکی از عجیب ترین جنگ افزار های نینجا میباشد. از این وسیله برای آسیب رساندن به گلو، چشم و شریان ‌های حیاتی استفاده می‌شود و همین مورد مزیتی مهم در مبارزه نینجا با نیروهای دشمن می‌باشد.

Kama :

کاما هم مانند کونای یکی از جنگ افزار های ساخته شده توسط کشاورزان می باشد. قبل از اینکه کاما ساخته شود، از آن برای برداشت غلات استفاده میشد و محبوبیت آن به اندازه ای بالا رفته است که امروزه از آن استفاده میشود .

Kakuta :

از آنجایی که سامورایی‌ ها در حملات مخفیانه ماهر هستند ، این جنگ افزار نیز دقیقاً با همین هدف ساخته شده است. این سلاح از یک حلقه بزرگ ساخته شده است که روی آن با چندین زائده تیغ مانند پوشیده شده است. بنابراین می‌توانند به راحتی آن را در دستان خود پنهان کنند و از دید دشمن مخفی بمانند و به هیچ وجه دشمن متوجه این سلاح نشود .

نکته ی پایانی !

سامورایی ها در قرون وسطی زندگی میکردند. آن ها دارای انواع سلاح های سامورایی معروفی مانند kama ، Jutte ، شمشیر کاتانا و … میباشند. هر کدام از این جنگ افزار ها قابلیت مخصوص خود را دارند ، هر کدام دارای ویژگی خاصی میباشند ‌و کاربرد آن ها گوناگون است.

بیشتر بخوانید: انواع ورزش های رزمی ترکیبی کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *