مقالات

انواع میت ورزشی و مقایسه آنها با یکدیگر | کدام نوع میت تکواندو مناسب شماست؟

انواع میت تکواندو

تجهیزات ورزشی

از تجهیزات لازم که استفاده آنها برای هر ورزشکاری ضروری است، انواع میت های ورزشی است که کاربردهای بسیار زیادی دارند. برای افرادی که ورزش های رزمی انجام می دهند، بسیار اهمیت دارد، زیرا میت ها مانند انواع میت تکواندو به ورزشکاران این امکان را می‌دهند که مهارت‌های خود را مثل ضربه زدن تقویت کنند و موجب می شود، سرعت و دقت آن ها در زدن ضربات پیشرفت کند. از انواع میت تکواندو امروز در بازار به وفور یافت می شود.

 

انواع میت ورزشی

یکی از وسایل و تجهیزات رزمی محسوب می‌شود که برای تمرین و اجرای درست تکنیک های ورزش رزمی استفاده می‌شود و نقش بسیار مهمی در تمرینات گروهی و حتی دونفره در بیشتر ورزش های رزمی دارد. انواع میت ها ابزار و وسیله های بسیار مفیدی هستند که موجب افزایش قدرت و مهارت های رزمی می شوند و مخصوص رشته هایی مانند کاراته، بوکس، ‌ mmaو تکواندو هستند. استفاده از این وسیله نیاز به تخصص در نگاه داشتن و ضربه زدن دارد و نوعی هنر محسوب می شود.

تمرین کردن با این وسیله می‌تواند چابکی ضربه زدن و نگه داشتن آن را بهبود بخشد. انواع میت ها به دو صورت متحرک و ثابت وجود دارند. تمرین با انواع میت تکواندو یا میت های ورزش های رزمی دیگر موجب افزایش اعتماد به نفس رزمی‌کار می‌شود و ضربه ها دقیق‌تر زده می‌شوند. صدایی که از این ضربه تولید می شود، موجب هیجان و شور در ورزشکار می شود. این ابزار باید دارای جنسی از لایه های ضخیم که داخل آن فوم دولایه است باشد. در رشته‌های مختلف رزمی دارای انواع متنوعی است.

 

نحوه استفاده از انواع میت تکواندو

با توضیحاتی که در مورد این وسیله ضروری و لازم در رشته‌های رزمی داده شد به نحوه استفاده از این ابزار می‌پردازیم. گفته شد در دو نوع ثابت و متحرک در بازار وجود دارد. استفاده از انواع میت تکواندو ثابت بدین صورت است که یک فرد میت را باید به صورت ثابت نگه دارد و ورزشکار بعدی با حرکات منظم و صحیح با قدرت به آن ضربه وارد کند.

روش استفاده از میت متحرک هم بدین صورت است که فرد ورزشکار باید میت را مرتب جابه‌جا کند؛ یعنی باید در هر لحظه زاویه، فاصله و ارتفاع میت را برای ورزشکار تغییر دهد و ورزشکار مقابل هم سعی می‌کند با تمرکز و دقت و سرعت به آن ضربه های درستی وارد کند.

 

نکات مربوط به تهیه انواع میت تکواندو

برای اینکه ورزشکاری بتواند از انواع میت تکواندو با کیفیت و مرغوب برای خود تهیه کند باید به نکاتی در زمان خرید توجه کند. این نکات مهم عبارت‌اند از:

  • میت تکواندو تهیه شده باید سبک باشد؛ زیرا ممکن است تمرینات از لحاظ زمانی طولانی تر شود.
  • میت ها باید فشار وارد شده توسط ضربه را به اندازه زیاد جذب یا خنثی کند. زیرا این ضربات پا یا دست به روش نقطه‌ای روی ‏میت اجرامی شود که در غیر این صورت احتمال دارد فرد نگهدارنده دچار صدمه و آسیب شود.
  • بعضی از میت های رزمی فقط برای ضربه وارد کردن در مرکز مناسب هستند. مدل هایی که چند جانبه هستند کاربردی‌تر بوده و مناسب خرید هستند.
  • در پشت هرمیت تکواندو باید بندی برای نگاه داشتن وجود داشته باشد. این بند باید امکان تهویه هوا را هم دارا باشد تا فرد گیرنده دست هایش مرطوب نشود و میت سر نخورد. این بند باید قابل تنظیم باشد. زیرا بعضی از دست ها کوچک و بعضی بزرگ هستند. بعضی از میت ها به جای بند دارای قسمتی هستند که شکل پنجه است و به راحتی در دست قرار می گیرد که این مدلی مناسب برای تهیه و خرید است.
  • رویه میت های تکواندو باید از جنس چرم باشد که باعث شود رطوبتی که روی سطح میت به وجود می‌آید به راحتی بخار شود؛ زیرا با مرطوب شدن رویه ‏میت احتمال خطا وجود دارد و شدت ضربات کمتر می شود.
  • داخل میت باید از الیاف فشرده که دارای کیفیت بالا است پر شود. زیرا انواع میت تکواندو که ساختار اسفنجی ساده دارند به هیچ عنوان برای خرید و تمرین مناسب نیستند.
  • از بعضی میت های ورزشی برای استفاده درست و کمتر شدن صدمات و آسیب به زانو و مچ استفاده می شود که مدل‌های  این میت ها آرگونومی هستند و شیب دارند.

 

ميت ورزشي تکواندو

 

 

 

انواع میت های تکواندو

انواع میت های تکواندو به ورزشکاران این امکان را می‌دهد که تمامی خشم خود را با فریاد و حتی ضربه زدن به میت تخلیه کنند و هیجان و روحیه جنگندگی خود را هم بیشتر کنند. در اینجا انواع میت تکواندو را برای شما آورده ایم:

 

۱. میت دوقلو

یکی از میت های مناسب برای رشته رزمی تکواندو محسوب می شود. میت دوقلو پنجه‌ای شکل است که موجب می‌شود، ضربات دست و پا تقویت شود. این میت ها در قسمت ضربه خور باز هستند؛ یعنی بعد از وارد شدن ضربه صدای لذت بخشی برای فرد رزمی‌کار تولید می‌کنند. میت های پنجه‌ای به صورت راکتی و دوقلو وجود دارند.

 

۲. میت پنجه ای ساعد دار

این میت از جمله ابزارهایی است که برای رشته های رزمی و تقویت ضربه های پا و دست مناسب است. میت پنجه ای شامل قسمت مچ ساعد دار است که از ساعد ورزشکار در مقابل ضربات شدید حریف محافظت می کند.

 

۳. میت راکتی چرمی

از کاربردی ترین میت های رزمی محسوب می شود که از جنس چرم طبیعی گاو بوده و داخل آن از ابر پلی‌اتیلن پر شده است. یکی از انواع میت تکواندو است که برای ضربات پا استفاده می‌شود و به دلیل شباهتی که به راکت های ورزشی دارد به آن میت راکتی می گویند. از رایج‌ترین نوع میت مورد استفاده در ورزش‌های رزمی است.

 

۴. میت بالشتی

این میت ظاهری شبیه بالشت دارد و رویه آن از جنس چرم درجه یک و داخل آن از فوم مرغوب پر شده که قابل شستشو است و دارای وزن و اندازه استاندارد است. میت بالشتی ضربات وارد شده را به خوبی جذب می کند و دارای دو دسته است که میت را در دست ثابت می کند و برای انواع رشته های رزمی مانند تکواندو مناسب است.

 

۵. میت شکمی

این میت از جمله انواع میت تکواندو است که مانند یک کمربند پهن روی شکم قرار می‌گیرد. پد شکمی فوم پانچ در قسمت پشت این میت بندی نگهدارنده به صورت ضربدری و کمربند چسبی دارد که به راحتی می‌توان آن را تنظیم و استفاده کرد.

 

کلام پایانی

میت های ورزشی و انواع میت تکواندو در هر طرح و مدلی که باشند، از ابزار و تجهیزات مفید و ضروری محسوب می شوند. این میت ها به دست و پای ورزشکار قدرت داده و موجب می‌شوند سرعت به کار گرفتن تکنیک های رزمی در زمان مبارزه بهبود پیدا کند. مجموعه پیشگام رزم ، تولید کننده لوازم رزمی ، انواع تجهیزات ورزش های رزمی از جمله انواع میت ورزشی را با بالاترین کیفیت و منصفانه ترین قیمت موجود در بازار به شما رزمی کاران عزیز ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *