مقالات

معرفی انواع کیسه بوکس+راهنمای خرید

انواع کیسه بوکس

ابزار و لوازم ورزش بوکس

افرادی که به ورزش علاقه‌مند هستند، مخصوصا اگر در رشته بوکس حرفه‌ای باشند یا تازه‌وارد این رشته شده باشند، اولین ابزاری که برای ورزش خود نیاز دارند یک کیسه بوکس حرفه‌ای است. زیرا ممکن است همیشه نتوان در باشگاه با یک حریف واقعی تمرین کرد. به همین دلیل باید یک حریف فرضی داشته باشید تا بتوانید تمامی اصول و تکنیک‌های آموزشی که یاد گرفته‌اید را تمرین کنید. انواع کیسه بوکس مختلف با ویژگی های مختلف وجود دارد. این یک حریف فرضی است که باید دارای ویژگی‌های مهمی مانند: دوام، ساختار محکم و حتی از مواد و متریال مناسب تولید شده باشد تا برای مدت‌زمان طولانی قابل‌استفاده باشد.

کیسه بوکس چیست؟

برای یک ورزشکار در رشته بوکس ابزار مهم تمرینی به نام کیسه بوکس بسیار اهمیت دارد. کیسه بوکس ها استوانه‌ای‌شکل بوده که با هوا، فوم، فیبر یا آب پر شده‌اند که برای ضربه یا لگدزدن ورزشکار تولید می‌شوند. این ابزار ورزشی برای تمرین بوکس و حتی تمرین ورزش‌های رزمی در خانه یا باشگاه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. ورزشکار برای ازدیاد استقامت و قدرت بدنی از این کیسه‌ ها استفاده می‌کند. انواع کیسه بوکس موجب می‌شود یک ورزشکار بتواند حرکات تمرینی خود را روی آن انجام داده چربی‌سوزی و عضله‌سازی کند.

با لگد یا مشت‌زدن به این کیسه‌ ها باعث می‌شود که استرس و احساس‌های تنش‌زا کمتر شود. این کیسه‌ ها دارای دو نوع ایستاده و آویزان ساخته می‌شوند. مدل‌های ایستاده قاب سنگینی دارند که این قاب‌ها یک کیسه بوکس ۴۵ کیلوگرمی را به‌راحتی نگه می‌دارد و یک پایه بزرگ روی یک سطح صاف دارد که موجب می‌شود، این کیسه بوکس ایستاده ثابت و راحت بایستد. نوعی کیسه بوکس آویزان هم به‌صورت دیواری وجود دارد و کیسه از یک‌بند یا زنجیر از انتهای یک تیر فلزی با براکت حمایت شده و آویزان می‌شود.

انواع کیسه بوکس

 

انواع کیسه بوکس سنگین

کیسه بوکس ها نوع سبک‌وسنگینی دارند که از کیسه‌ های سبک برای تمرین‌های سبک استفاده می‌شود. از کیسه‌ های سنگین هم برای پانچ قدرتی افزایش استقامت و تمرین‌های قدرتی استفاده می‌شود که پر از شن هستند و یک روش سخت تمرینی هستند که ماندگاری بیشتری هم دارد. انواع کیسه بوکس ها عبارت‌اند از:

کیسه بوکس ایستاده

این کیسه بوکس ها دارای یک‌پایه گرد هستند که جابه‌جایی آنها را آسان‌تر می‌کند و در هر مکانی می‌توان آنها را نصب و استفاده کرد. گزینه عالی برای تمرینات ورزشی است. این کیسه بوکس برای هنرهای رزمی هم مناسب است و برای افراد مبتدی انتخاب مناسبی تری است.

کیسه بوکس سنگین آویزان

می‌توان این کیسه‌ ها را از سقف یا دیوار آویزان کرد و یا حتی می‌توان در اتاق‌های کوچک که  آنها را نصب کرد. این کیسه‌ ها برای تمرین بوکس بسیار مناسب هستند و مدل کیسه کشیده‌تر آن مناسب لگدزدن است. کیسه بوکس ها طبق اندازه‌های طولی ساخته شده و وجود دارند.

کیسه بوکس سنگین زاویه‌دار

این کیسه بوکس به کیسه بوکس های آویزان شباهت دارد؛ اما دارای سطحی زاویه‌دار است که باعث می‌شود ورزشکار ‏آپرکات ها را صحیح و کاربردی انجام دهد. می‌توان در دیگر ضربه‌های پا و دست هم از این کیسه بوکس استفاده کرد.

کیسه بوکس آدمکی

در بین انواع کیسه بوکس ها مدل آدمکی برای تمرین‌کردن و مبارزه بسیار مناسب است؛ زیرا شبیه یک آدم است. بعضی از این کیسه بوکس های آدمکی روی زمین نصب می‌شوند و برای ورزش‌های دیگر مانند جودو و کشتی هم استفاده می‌شوند.

کیسه بوکس آپرکات

این کیسه بوکس از مدل کوچک کیسه‌ بوکس‌ های سنگین است که وارد بازار شده و ورزشکار می‌تواند از کمر شروع و آن را بالاتر برده و نصب کند تا به سمت چانه تمرین‌ها را انجام دهد. البته جابه‌جایی این کیسه آپرکات کمی دشوار است و اگر افقی نصب شود به فضای بیشتری نیاز پیدا می‌کند.

کیسه بوکس توپی سنگین

از این کیسه بوکس ها هم برای آپرکات استفاده می‌کنند که بسیار بزرگ و حجم‌دار است تا بتوان قدرت آپرکات‌ها را روی آنها اجرا کرد.

کیسه بوکس دیواری

این مدل از انواع کیسه بوکس هایی است که مناسب افرادی است که فضای کمی در اختیار دارند و به دلیل اینکه به دیوار نصب می‌شود، حرکتی نمی‌کند. قسمت بالای این کیسه ضخیم است و برای تمرین آپرکات مناسب است. برای انجام و بهبود تکنیک‌های بوکس زیاد مفید نیست. اما قدرت پانچ را بیشتر می‌کند.

کیسه بوکس های آبی

این کیسه‌ها را پرازآب می‌کنند و کیسه‌های بسیار محبوبی هستند؛ زیرا بدن انسان را تداعی می‌کنند. کیسه بوکس آبی به‌سادگی پر شده و در شکل‌های متنوعی وجود دارد. کیسه‌های بسیار مرغوب که برای استفاده دارای امنیت است و فقط کمی گران‌قیمت است.

انتخاب وزن و اندازه کیسه بوکس

اگر نمی‌دانید که کیسه بوکسی چه وزنی و چه اندازه‌ای تهیه کنید، باید بدانید که انواع کیسه بوکس متناسب با وزن افراد مختلف وجود دارد. این کیسه بوکس ها اندازه‌های مختلفی از ۵۰ سانتی‌متر تا ۱۸۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند که وزن آنها از ۱۰ تا ۷۰ کیلو متغیر است. برای همه کیسه بوکس ها این اندازه و وزن متفاوت است. برای انتخاب کیسه بوکس برای کودکان یا ورزشکاران جوان‌تر از کیسه بوکس هایی با وزن کمتر استفاده می‌کنند.

زیرا قدرت ضربه کودکان و یک ورزشکار جوان تفاوت دارد و باید وزن کیسه بوکس متفاوت باشد. بیشتر برای بهترشدن تکنیک‌های ورزشی از آنها استفاده می‌شود، نه برای افزایش‌دادن قدرت ضربه‌ها. زمان انتخاب انواع کیسه بوکس باید بدانید که وزن کیسه‌بوکس باید نصف وزن ورزشکار باشد؛ یعنی اگر ورزشکار ۱۰۰ کیلو است کیسه بوکس باید ۵۰ کیلوگرم باشد.

انواع کیسه بوکس

 

جنس رویه کیسه بوکس

امروزه کیسه بوکس های مختلفی وجود دارند که در اشکال، اندازه و وزن‌های متفاوت تهیه می‌شوند. رویه کیسه بوکس معمولا از الیاف مصنوعی مانند وینیل، پلاستیک و چرم ساخته می‌شود. نوع چرم این کیسه‌ها بسیار متداول است و از کیسه‌های استاندارد محسوب می‌شود که بسیار راحت و بادوام است و نسبت به جنس‌های مصنوعی گران‌قیمت‌تر است.

انواع کیسه بوکس هایی که از الیاف مصنوعی در سطح بیرونی آن استفاده می‌شوند در بعضی از شرایط گزینه خوبی هستند. به طور مثال کیسه بوکس از جنس وینیل یا نایلون برای محیط‌های مرطوب گزینه مناسبی برای استفاده هستند و کیسه بوکس از جنس کرباس نسبت به چرم مصنوعی از دوام کمتری برخوردار است. قیمت ارزان‌تری دارد و برای افرادی که استفاده کمتری از این کیسه‌ها می‌کنند انتخاب مناسبی است.

نکات مهم در زمان خرید کیسه بوکس

برای اینکه بتوانید یک کیسه بوکس های متنوع و متناسب با شرایط خود تهیه کنید که کیفیت خوبی داشته باشد باید نکاتی را موردتوجه قرار دهید. این نکات عبارت‌اند از:

نوع کاربرد

نسبت به تمرین و سبک ورزشی که داری باید کیسه بوکس را انتخاب کنید. برای تمرین حرکات پا از کیسه بوکس آپرکات یا گلابی‌شکل استفاده کنید که با شناخت انواع کیسه‌ بوکس‌ ها می‌توان نوع کاربردی از آن را تهیه کرد.

توجه به قد ورزشکار

باید کیسه بوکسی انتخاب کنید که با قد خود تناسب داشته باشد تا زمان حرکات و ضربات پا و دست آسیبی نبینید و باید به طول و ارتفاع کیسه بوکس هم توجه کنید. مدل‌های آویز را می‌توان به‌راحتی با ارتفاع تنظیم کرد. مدل‌های دیگر این قابلیت را ندارند.

وزن ورزشکار

طبق تحقیقات انجام شده باید کیسه بوکسی را انتخاب کرد که یک‌سوم وزن فرد را دارا باشد. زیرا در کیفیت تمرین‌ها بسیار تاثیر دارد.

جنس کالا

این کیسه‌ بوکس‌ ها را با جنس‌های مختلفی مانند: چرم طبیعی، مصنوعی و برزنت تولید می‌کنند و قیمت چرم طبیعی گران‌تر است. اما اگر به دنبال یک کیسه بوکس باکیفیت و قیمت مناسب هستید، از کیسه بوکسی با جنس چرم مصنوعی استفاده کنید.

انواع کیسه بوکس

 

محتویات داخل کیسه

معمولاً برای پر کردن انواع کیسه بوکس ها از خرده پارچه‌ها به‌صورت فشرده استفاده می‌شود که کیسه بوکسی با وزن مناسب و قدرت جذب بیشتر تهیه شود. نباید از موادی مانند خاک، شن و… برای پر کردن کیسه‌ها استفاده شود؛ زیرا مناسب نبوده و ممکن است به ورزشکار آسیب‌زده و یا فضا را آلوده کند.

 

کلام پایانی

قبل از اینکه اقدام به خرید یکی از انواع کیسه بوکس ها کنید، حتما با مربی خود مشورت کنید تا در انتخاب بهترین مدل از این کیسه‌ها به شما کمک کند. در زمان خرید حتما از برندهای معتبر استفاده کنید تا کیسه‌ها ماندگاری و کیفیت بالایی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *