مقالات

تاثیر لباس تکواندو در ورزش تکواندو چیست؟ + نکات مهم در انتخاب آن

تاثیر لباس تکواندو در ورزش تکواندو

یکی از لوازم ورزشی مهم و ضروری در ورزش تکواندو لباس ورزشی میباشد. از تاثیر لباس تکواندو در ورزش تکواندو نمیتوانیم بگذریم. همان گونه که برای موفقیت در هر کاری شما نیاز به یک سری لوازم و تجهیزات دارید در این رشته ورزشی هم شما به لباس تکواندو نیاز دارید. لباس در این رشته مهم ترین نقش را ایفا میکند. داشتن سرعت عمل بالا یکی از مواردی است که میتواند شما را به یک تکواندو کار حرفه ای و عالی تبدیل کند و این مورد یعنی داشتن سرعت عمل بالا تنها با داشتن لباس تکواندو صورت میگیرد.

 

دلایل پوشیدن لباس تکواندو

  • نماد سنت تکواندو است.
  •  درجات مختلف که با رنگ کمربند نشان داده میشود تشویقی است برای آن ها تا در عین حفظ فروتنی ، درجات بالاتر را به دست بیاورند.
  • برای انجام فعالیت ها و تمرین ها راحت و مناسب است.
  • هنر جوی تکواندو را از سایر رشته های رزمی جدا میکند.
  • درجه ی مهارت هر فرد را نشان میدهد.

 

انواع مدل های لباس تکواندو

۱. لباس مخصوص مبارزه : برای هر سبک از ورزش تکواندو نوع خاصی از لباس پوشیده میشود. اگر لباس را برای مبارزه میخواهید پیراهن و شلوار آن به رنگ سفید یک دست است و مدل پیراهن لباس مسابقه ای جلو بسته می باشد. جنس لباس مسابقه یا همان مبارزه باید خیلی محکم باشد که بر اثر فشار پاره نشود.

۲. لباس مخصوص پومسه : این مدل لباس بیشتر برای مسابقات تمرینی و باشگاه ورزشی استفاده میشود و رنگ پیراهن آن ها مانند مدل مسابقه ای سفید بوده و تنها شلوار آن ها از نظر رنگ با هم تفاوت دارند. شلوار لباس پومسه معمولا رنگ قرمز و یا آبی است و بر عکس مدل مبارزه ای پیراهن آن جلو بسته نیست بلکه جلو باز است. مهم نیست که جنس این لباس خوب باشد یا ضعیف زیرا فقط برای تمرین است.

۳.  لباس مخصوص کودکان : کودکان معمولا در حال رشد هستند ، بنابراین برای ورزش تکواندو نیاز به یک لباس حرفه ای ندارید. اگر برای آن ها لباس حرفه ای خریداری کنید پس از مدتی اندازه لباس به آن ها کوتاه شده و دیگر قابل استفاده نیست. اجازه دهید کودک شما یک لباس ساده را استفاده کند و پس از دریافت کمربند آبی و قرمز و ورود به سطح حرفه ای این رشته ، لباس حرفه ای خود را خریداری کنید.

 

لباس های سنگین انتخاب نکنید!

باید به تاثیر لباس تکواندو در ورزش تکواندو توجه کرد. درست است که لباس های سنگین ماندگاری و  دوام بیشتری دارند ، اما شما در تکواندو به لباس های سبک نیاز دارید ، زیرا در این رشته سرعت و چابکی اهمیت زیادی دارد. با پوشیدن لباس سنگین سرعت و عملکرد شما کاهش می یابد. سبکی لباس به شما این امکان را میدهد تا ضربه های شما محکم و صدا دار باشد که در تکواندو ( پومسه ) اهمیت زیادی دارد.

 

وسايل تكواندو

 

چند نکته برای خرید لباس تکواندو

۱. قیمت لباس : قیمت نقش مهمی در انتخاب شما دارد و باید قبل از هر کاری میزان بودجه برای خرید لباس ورزشی را مشخص کنید. اگر بودجه زیادی را به این کار اختصاص دهید میتوانید به سراغ لباس های حرفه ای بروید. ولی اگر بودجه کمی دارید میتوانید لباس ساده و مبتدی انتخاب کنید.

۲. نوع لباس : اگر به تازگی وارد رشته تکواندو شده اید و هنوز حرفه ای نشده اید ، یک لباس مبتدی برای خود انتخاب کنید زیرا ممکن است از این ورزش خوشتان نیاید ، اما اگر به صورت حرفه ای تمرین میکنید بهتر است لباس حرفه ای برای خود تهیه کنید ‌، تا مهارت شما در این ورزش بیشتر شود.

۳. سایز لباس :  لباس ورزشی هم مانند سایر لباس ها داری سایز بندی میباشد. اگر لباس شما تنگ باشد به شما اجازه اجرای حرکات را نمیدهد ، و اگر خیلی گشاد باشد دست و پا گیر شما میشود و نمیتوانید راحت تمرین ها را انجام دهید. بنابراین باید سایز خودتان را انتخاب کنید نه خیلی کوچک باشد و نه خیلی بزرگ بلکه دقیقا اندازه خودتان باشد .

۴. برند لباس : همیشه به سراغ برند های معروف و شناخته شده بروید زیرا از کیفیت زیادی برخوردار هستند. نباید از برند های ناشناخته استفاده کنید زیرا کیفیت لازم را ندارند و با خرید آن ها سرمایه و وقت شما هدر میرود.

 

کلام آخر

با خرید لباس با کیفیت تاثیر لباس تکواندو بر ورزش تکواندو را احساس کنید. شما عزیزان می توانید پیشگام رزم را که تولید کننده لوازم رزمی می باشد به عنوان مرجع خرید تجهیزات رزمی خود برگزینید چرا که مجموعه ما بهترین کیفیت را با پایین ترین قیمت موجود در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *