مقالات

تاثیر ورزش بر افزایش قد + چه ورزش هایی قد را بلند میکند؟

تاثیر ورزش بر افزایش قد

ورزش و اهمیت آن در سلامتی و رشد قد

بیشتر افراد از اهمیت داشتن ورزش برای سلامتی، تناسب اندام و حتی افزایش قد آگاه هستند و می ‌دانند که زمانی که ورزش انجام می ‌دهند، بدن هورمون ‌های رشد را آزاد کرده و این هورمون ‌ها به بافت ‌ها، استخوان ‌ها، اندام‌ ها و … انتقال داده می ‌شود و موجب سلامتی تمامی بدن فرد خواهد شد و حتی قسمت ‌های غضروفی در بدن هم دارای استحکام زیادی می ‌شود. تمام ورزش ‌ها این اثر مطلوب را در بدن به جای می ‌گذارند. در این مطلب سایت پیشگام رزم، تولید کننده لوازم رزمی تاثیر ورزش بر افزایش قد را مورد بررسی قرار می ‌دهیم.

 

آیا ورزش قد را بلند می کند؟

ورزش کردن به تنهایی موجب بلندی قد نمی ‌شود؛ ولی می ‌تواند عضلات شکم و پشت را تقویت کند و همین امر در بهتر شدن قد و حفظ و بهبود آن می ‌شود. بعضی از ورزش ‌ها مانند: پیاده‌روی، حرکات یوگا، شنا و دیگر تمرین ‌های استقامتی باعث انعطاف پذیر شدن بدن و موجب تقویت عضلات بدن می ‌شوند که در نتیجه به بلند تر و بهتر شدن قد فرد کمک کرده و تاثیر ورزش بر افزایش قد امکان پذیر می ‌شود. دیگر ورزش ‌ها مانند والیبال و یا بسکتبال که شامل پرش و کشیدگی است، در تقویت کردن عضلات پشت و پا بسیار موثر است و در بهتر شدن قد کمک می‌کند؛ ولی باید گفت ورزش به طور مستقیم باعث بلندتر شدن قد نمی ‌شود. عواملی مانند سن و ژنتیک در این امر بسیار نقش مهمی ایفا می ‌کنند و ورزش تنها عامل در بلندی قد محسوب نمی ‌شود.

 

کدام ورزش ‌ها بر افزایش قد تاثیر می ‌گذارند؟

طبق تحقیقاتی که انجام شده است، ورزش به تنهایی نمی ‌تواند روی افزایش قد فرد تاثیرگذار باشد و عوامل زیادی در آن دخیل است. تاثیر ورزش بر افزایش قد بسیار کمک کننده است و در کنار رعایت عوامل دیگر تاثیرگذاری بیشتری دارد. از ورزش ‌هایی که به افزایش قد تاثیر می ‌گذارد عبارت اند از:

 

ورزش شنا

این ورزش بسیار کامل است؛ زیرا تمام عضلات بدن را تقویت کرده و موجب تمدد عضلات و استخوان ‌ها می ‌شود و در افزایش قد تاثیر می گذارد.

 

بسکتبال

این ورزش دارای پرش ‌های زیادی است و تحرک زیادی دارد. موجب طویل شدن استخوان و حتی عضلات پایین تنه  بدن می ‌شود و به راحتی تاثیر ورزش بر افزایش قد را به خوبی می ‌توان مشاهده کرد.

 

گیمناستیک

این ورزش دارای حرکاتی است که به تعادل، قدرت و انعطاف بدن کمک می کند. با حرکاتی که این ورزش دارد، به طویل و بلند شدن استخوان و تقویت عضلات بسیار تاثیر می گذارد.

 

بدمینتون

تاثیر ورزش بر افزایش قد را نمی ‌توان انکار کرد و بدمینتون هم یکی از این ورزش ‌ها است زیرا دارای پرش‌ های پی در پی و حرکات تند و سریع است که همین عوامل در تمدد و رشد عضلات و استخوان ‌ها تاثیرگذار است و در افزایش قد موثر خواهد بود. البته باید بدانید که عواملی مانند: خواب کافی، ژنتیک، تغذیه همراه با ورزش بسیار تاثیرگذارتر خواهد شد.

 

ورزش پیلاتس

از محبوب ‌ترین ورزش ‌هایی است که در افزایش قد موثر خواهد بود؛ زیرا دارای حرکاتی است که در استخوان ‌ها، بافت ‌ها، و عضلات و ربات ‌ها و … مستقیما تاثیر می گذارد و تمامی حرکاتی که در این ورزش انجام می ‌شود، روی ماهیچه ‌های بزرگ و عضلات تاثیرگذار هستند و موجب لاغری هم می ‌شوند. تاثیر ورزش بر افزایش قد توسط پیلاتس بسیار کمک کننده خواهد بود. بعضی از تمرین ‌های این ورزش مانند ژست جنگجو و حرکات کششی در ستون فقرات در افزایش قد موثر است، مخصوصا برای خانم‌ ها.

 

تاثیر برنامه ثابت برای ورزش

هر فردی باید برای خود یک برنامه ثابت ورزشی تهیه کند، یعنی برای ورزش مداوم و منظم خود برنامه ‌ریزی داشته باشد که بسیار مهم بوده و با آن می ‌توان تاثیر ورزش بر افزایش قد را به راحتی مشاهده کرد. با داشتن یک برنامه ثابت می ‌توان به اهدافی دست پیدا کرد که شامل موارد زیر است:

 

عملکرد بهتر

با برنامه‌ ریزی ثابت برای ورزش عملکرد بهتر خود را خواهید، دید؛ زیرا با تمرین ‌های منظم انعطاف، قدرت و استقامت بدن شما بیشتر می ‌شود و در افزایش قد موثر خواهد بود.

 

ایجاد تعهد و انگیزه

یک برنامه منظم ثابت تعهد شما به ورزش را بیشتر می ‌کند و همین انگیزه و تعهد در رسیدن به هدف افزایش قد موثر است.

 

بهبود و حفظ سلامت عمومی

با برنامه ‌ریزی درست و منظم می ‌توان تاثیر ورزش بر افزایش قد را بهتر و بیشتر مشاهده کرد و همین طور سلامت عمومی خود را هم حفظ کرد. این بهبود سلامت شامل تمامی سیستم‌ های قلبی عروقی، خواب کافی و کاستن استرس و حتی موجب بیشتر شدن انرژی می ‌شود. ورزش، بیماری ‌هایی مانند: دیابت چاقی و بیماری قلبی را نیز کمتر می کند. پس می ‌توان با یک برنامه ثابت و منظم اگر هدفی برای افزایش قد دارید، به آن نزدیک ‌تر شوید.

 

جلوگیری از صدمه و آسیب با ورزش

با ایجاد یک برنامه ثابت می ‌توان منظم و متعادل ورزش کرد و از آسیب ‌های احتمالی ورزش هم جلوگیری کرد. با این برنامه‌ ریزی می ‌توانید زمان ‌های مناسبی برای استراحت و یا بازیابی بدن برای خود داشته باشید. تاثیر ورزش بر افزایش قد فاکتورهای مهمی است که در رشد قد موثر است؛ زیرا ورزش ‌های منظم بدنی توده ‌های چربی را کمتر و توده‌ های عضلانی را افزایش می ‌دهند و همراه این ورزش هورمون رشد هم بیشتر ترشح می ‌شود.

 

جلوگیری از صدمه و آسیب با ورزش

 

از عوامل مهم برای رسیدن به حدود قدی که نسبت به ژنتیک مشخص شده، ورزش است که بسیار موثر است. مستقیم در رشد قد برای افرادی که قد کوتاه دارند، اثری ندارد و فقط شرایط درست و مناسبی را برای افزایش و رشد قد ایجاد ‌کند. ولی اگر تغذیه سالم و درستی نداشته باشید، ممکن است موجب اختلال در بدن شود و ورزشی که به استخوان و مفاصل فرد ضربه وارد کند که در رشد قد مضر بوده و حتی موجب توقف قد و عدم رشد استخوان ‌ها می ‌شود. می ‌توان گفت، ورزش ‌هایی که در آب انجام می ‌شوند، بیشتر تاثیر ورزش برای قد را مشخص می ‌کنند. مانند ورزش شنا زیرا به استخوان و مفاصل فرد فشار کمتری وارد می ‌کند.

 

کلام پایانی

تعداد ورزش ‌هایی که می ‌توان انجام داد که در رشد قد موثر هستند، بسیار زیاد بوده اما تاثیر ورزش بر افزایش قد شامل همه ورزش ‌ها نمی ‌شود؛ یعنی نتیجه مثبت برای فرد ندارد. حتی بعضی از ورزش ‌ها موجب کوتاهی قد هم می ‌شوند. پس اگر هدف شما افزایش قد است، ورزش ‌هایی را انجام دهید که مناسب برای افزایش و رشد قد باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *