مقالات

تجهیزات مورد نیاز ورزش تکواندو چیست؟ + توضیحات کامل

تجهیزات تکواندو

معرفی ورزش تکواندو

تکواندو، یکی از محبوب ترین ورزش های رزمی و یکی از هنرهای رزمی کره ای است . در این ورزش دو مرد یا زن با ضربه زدن به حریف خود با ترکیب سریع لگد و مشت امتیاز کسب می کنند . ورزشکار با شماره بالاتر امتیازات در پایان مبارزه که زمان‌بندی شده است برنده اعلام می‌شود ، مگر اینکه یک نفر برای شمارش ده ناک داون شود . این ورزش در اواخر دهه 1940 در کره جنوبی به وجود آمد .  این یک ورزش مدال رسمی برای المپیک است . نهادهای جهانی تکواندو فدراسیون جهانی تکواندو (WTF) و فدراسیون بین المللی تکواندو (ITF) هستند . تجهیزات تکواندو برای مبارزه بسیار مهم و ضروری هستند . از این وسایل برای محافظت از مبارز و یا تمرین او طراحی شده اند .حداکثر امتیاز با ضربه زدن و مشت زدن به حریف یا با کوبیدن او کسب میشود .

 

تاریخچه تکواندو

ریشه تکواندو به دوره سه پادشاهی کره (حدود 50 سال قبل از میلاد) برمی گردد ، زمانی که جنگجویان سلسله سیلا ، هوارنگ ، شروع به ساختن شکل جدیدی از هنرهای رزمی کردند – تککیون (“پا با دست”).

در اواسط قرن بیستم ، تکواندو تبدیل به نوع گسترده ای از فنون رزمی شد که در کره تمرین می شد . بر این اساس، تکواندو به عنوان هنرهای رزمی ملی کره برای پیشرفت و ارتقای ورزش جهانی تعیین شد . در سال 1973 ، فدراسیون جهانی تکواندو (WTF) به ‌عنوان نهاد قانونی  ,بازی در سراسر جهان تأسیس شد و اولین مسابقات جهانی در آن سال در شهر سئول ، کره برگزار شد .

در سال 1975 AAU ( اتحادیه ورزشکاران آماتور ایالات متحده ) تکواندو را به عنوان یک بازی رسمی به رسمیت شناخت . تکواندو نیز در سال 1976 به عضویت انجمن عمومی فدراسیون‌های بین‌المللی ورزش (GAISF) و شورای بین‌المللی ورزش‌های نظامی (CISM) پذیرفته شد . در سال 1980، WTF به یک سازمان ورزشی مورد توجه کمیته بین ‌المللی المپیک (IOC) تبدیل شد و تکواندو را به یک ورزش نمایشگاهی تبدیل کرد .

تکواندو یکی از دو سبک مبارزات تن به تن آسیایی است که در برنامه المپیک گنجانده شده است . تکواندو در بازی های 1988 سئول به عنوان یک بازی المپیکی نمایشی ارائه شد و در بازی های 2000 سیدنی به یک ورزش مدال رسمی تبدیل شد .

 

تجهیزات ورزش تکواندو

 1. هوگو رزمی 

این محافظ قفسه سینه است که توسط ورزشکاران در هنگام اسپارینگ استفاده می شود.

 1. تی تی (کمربند)

یک کمربند رنگی به کمر بسته می شود که نشان دهنده رتبه پوشنده آن است .

 1. دوبوک

دوبوک به لباس سنتی تکواندو اطلاق می شود که در تمام مسابقات رسمی و تمرینات معمولی استفاده می شود . «دو» به معنای راه و «بوک» به معنای لباسی است که «لباس راه» را تشکیل می‌دهد .

 

از دیگر تجهیزات تکواندو میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

کمربند تکواندو دوبوک

یونیفرم تمام رنگی

تخته های شکستنی

تابلو تخته های نشکن

کیسه های پانچ تکواندو

محافظ قفسه سینه

هدگارد دنده سر

محافظ دست

هدبند

نگهبانان بازوی کشاله ران

محافظ بازو

محافظان ساق پا

محافظ آرنج

محافظ صورت

ماسک

محافظ دست محافظ پا

کیف

ژاکت تکواندو Strike Shield

کفش هنرهای رزمی

کلاه تکواندو

تکنیک های تکواندو

 • حالت

تکواندو کاران برای حفظ تعادل و دقت از حالت های مختلفی استفاده می کنند . اساساً وضعیت پاهای ورزشکار , وضعیت او را مشخص می کند . حالت های اصلی عبارتند از : حالت توجه ، حالت بسته ، ایستادن جلو، ایستادن عقب ، وضعیت آماده ، ایستادن پای عقب و وضعیت نشستن.

 • حملات دستی

حملات دستی به روش های مختلفی انجام می شود . این کارها توسط ورزشکاران به عنوان جایگزینی در فاصله نزدیک برای ضربه زدن استفاده می شود . دو نوع اصلی ضربه با دست وجود دارد که شامل : دست باز و دست بسته که در آن از سطوح مختلف دست برای ضربه زدن به موقعیت هدف بدن حریف استفاده می شود .

 • لگد زدن

بیشتر ضربات در تکواندو با استفاده از پا انجام می‌شود و می‌توان آن‌ها را به روش‌های مختلفی مانند ضربات پرشی ، ضربه‌های چرخشی ، ضربات پرشی و ضربات چند چرخشی اجرا کرد . متداول ترین ضربات انجام شده در تکواندو عبارتند ا ز: ضربه از جلو ، ضربه دور ، ضربه از پهلو ، ضربه پشت، ضربه پهلوی معکوس ، ضربات چرخشی ، ضربه پرشی ، ضربه قلاب ، ضربه تبر ، ضربه گردباد و بسیاری دیگر .

 

 • بلوک ها

بلاک کردن برای منحرف کردن حملات حریف استفاده می شود . انواع مختلفی از بلوک ها برای منحرف کردن انواع خاصی از ضربات و مشت ها استفاده می شود . برخی از بلوک های مورد استفاده در تکواندو عبارتند از: بلوک تک ساعد ، بلوک ساعد دوبل ، بلوک پایین ، بلوک بالایی ، بلوک کف دست ، بلوک بالارونده ، بلوک دست چاقو، بلوک دستی چاقوی دوبل و بلوک نه.

 

منطقه بازی تکواندو کجا است ؟

تکواندو دارای دو نوع زمین بازی است که اساساً تشک مسطح و بدون لغزش با ابعاد زیر است :

 1. اولی یک سطح مربع با طول ضلع 12 متر با 8 متر منطقه مسابقه و 4 متر منطقه ایمنی/هشدار است که رنگ متفاوتی نسبت به منطقه مسابقه دارد.
 2. دومی یک سطح مربع 10-12 متری است که از یک منطقه مسابقه هشت ضلعی به قطر 8 متر و طول ضلع 3.3 متر تشکیل شده است. بخش باقی مانده منطقه ایمنی است.

 

مقامات بازی تکواندو

 • داور

داور کنترل کننده مسابقه است که مسابقه را شروع و پایان می دهد ، بر ورزشکاران نظارت می کند و خطاهای آنها را نشان می دهد .

 • قضات بازی تکواندو

معمولاً سه داور عملکرد مبارزان را نمره می دهند و همچنین ممکن است برای پنالتی ها امتیاز کسر کنند .

 • رئیس بازی تکواندو

کنترل کننده کلی منطقه مسابقه که تصمیم مسابقه را تایید می کند .

 • ضبط کننده

مسئول ثبت تصمیمات داوران و همچنین زمان مسابقات است .

 • نتیجه گیری 

تکواندو یکی از هنرهای رزمی است که با مبارزه دو شخص انجام می شود . در این مسابقه محافظت از فرد مبارز بسیار مهم است و با استفاده از تجهیزات تکواندو این عمل صورت می گیرد . میتوانید برای تهیه تجهیزات به سایت های  تولید کننده لوازم رزمی مراجعه کنید .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *