مقالات

چرا باید حتما تجهیزات حفاظتی تکواندو را بخریم؟

تجهیزات رزمی تکواندو

تجهیزات حفاظتی تکواندو

ورزش به تمامی روش های انجام فعالیت فیزیکی بدن می گویند. افراد ورزشکار می توانند به روش منظم و برنامه ریزی شده آن را انجام دهند تا به بهبود و تناسب اندام و تعادل روانی کامل دست پیدا کنند. همچنین یک نوع سرگرمی و تفریح  هم محسوب می شود. بعضی از این ورزش ها را می توان به صورت رقابتی انجام داد که باید بر پایه رشته و قانونی که همه روی آن توافق دارند انجام شده و برنده ای را مشخص کنند. بعضی از این ورزش ها رزمی بوده و دارای وسایل مبارزه هستند. مانند تجهیزات حفاظتی تکواندو که مخصوص ورزش تکواندو بوده که یک ورزش رزمی و بسیار طرفدار است.

ورزش های رزمی و تجهیزات

در هر ورزش رزمی یک سری حرکات و فن هایی وجود دارد. به مجموعه تکنیک ها و حرکاتی که توسط دست ها و پاهای ورزشکار برای مبارزه، یادگیری و دفاع انجام می شود، ورزش رزمی می گویند. ورزشکاران رشته های رزمی مانند ورزش تکواندو دارای تجهیزات حفاظتی تکواندو هستند که شامل: چوب، شمشیر، نانچیکو و… بوده و افراد با استفاده از آنها فعالیت می کنند.

در انجام فعالیت های ورزشی استفاده از تجهیزات بسیار مفید و موثر است. رزمی کار ها با استفاده از این وسایل ورزش را به خوبی انجام می دهند. ورزش های رزمی با دیگر ورزش ها تفاوت هایی دارد. تفاوت این است که ورزش برای هر فردی لازم و ضروری است؛ اما در کنار انجام ورزش‌های رزمی باید از تجهیزاتی هم استفاده کرد که نیاز ضروری برای یادگیری بهتر و حفظ سلامتی فرد است.

خرید تجهیزات رزمی تکواندو

هر ورزشی دارای وسایل و تجهیزات مخصوصی است که تنوع زیادی دارند. برای خرید تجهیزات ورزش های رزمی باید نکاتی را مورد توجه قرار داد که بتوان بهترین نوع وسیله و مرغوب ترین آنها را تهیه کرد. این نکات مهم در زمان خرید عبارتند از:

  • قبل از خرید هرگونه وسایل ورزشی و تجهیزات حفاظتی تکواندو باید با مربی مورد نظر خود مشورت کرده و راهنمایی های کاربردی از آن دریافت کرد.
  • برای خرید این وسایل و تجهیزات سعی شود از برندهای معتبری که دارای کیفیت و استاندارد هستند، تهیه شود.
  • اگر می خواهید این وسایل ضروری و حفاظتی را از سایت ها تهیه کنید، سعی کنید از سایت های معتبر خرید کنید که از کیفیت و جنس آنها مطمئن شوید و نسبت به ضمانت این وسایل اطمینان حاصل کنید.

تجهیزات مهم و ضروری تکواندو کدام است؟

همانطور که هر ورزش رزمی نیاز به مبارزه و دفاع دارد و دارای لباس و تجهیزات حفاظتی نیز است، ورزش تکواندو هم یکی از ورزش های رزمی است که تمام حرکات آن با پا و دست انجام می شود. باید تجهیزات حفاظتی تکواندو را برای انجام تمرینات ورزشی تهیه کرد که بتوان از آسیب جلوگیری کرد. این تجهیزات تکواندو شامل موارد زیر می شوند:

هوگو محافظ شکم و سینه

از مهمترین وسیله و تجهیزات حفاظتی بوده که مخصوص مبارزه است. ضربات حریف که به بالاتنه اصابت می کند، توسط هوگو جذب شده و از قفسه سینه حفاظت می کند. ضربه به هوگو دارای امتیاز است که این وسیله دارای دو مدل ساده و الکترونیکی است و نوع الکتریکی آن را در مسابقات رسمی استفاده می کنند.

دستکش تکواندو

این هم از دیگر وسایل و تجهیزات حفاظتی تکواندو محسوب می شود که از آسیب دیدن مشت در زمان مبارزه جلوگیری می کند. به دلیل آسیب دیدگی در اینگونه ورزش ها باید از وسایل و تجهیزات حفاظتی با کیفیتی استفاده شود و دستکش از وسایل لازم و ضروری در ورزش تکواندو محسوب می شود.

کلاه تکواندو

یکی از مهمترین و اصلی ترین وسایل و تجهیزات تکواندو کلاه و نقاب حفاظتی است. زیرا آسیب دیدگی در قسمت سر ممکن است جبران ناپذیر باشد و عواقب خطرناکی را برای ورزشکار به دنبال داشته باشد. در حال حاضر انواع مدل های مختلف کلاه تکواندو در بازار وجود دارد و می توان کلاهی را انتخاب کرد که از موادی با جذب بالا تولید شده و دارای مقاومت زیادی باشد. البته سبک و کم حجم بودن این تجهیزات نباید نادیده گرفته شود.

ساق بند و ساعد بند

این دو وسیله برای محافظت از ساق پا و ساعد دست تولید می شود که ورزشکار را در برابر ضربات پای حریف محافظت می کند. چون تکواندو ورزشی است که با پا و دست انجام می شود، در تجهیزات حفاظتی تکواندو ساق بند و ساعد بند هم نیاز است که جلوی صدمه های ناشی از ضربات را بگیرد.

کاپ یا نانشیم

از جمله وسایل و تجهیزات حفاظتی تکواندو و دیگر ورزش های رزمی کاپ یا نانشیم است که این وسیله هم برای آقایان ضرورت دارد و هم خانم ها که مانع صدمه و آسیب به اندام تناسلی می شود. این وسیله معمولا در زیر لباس ورزشکار قرار می گیرد که از جنس پلاستیک بسیار مقاوم و محکم ساخته می شود. همچنین این وسیله از کشاله ران هم به خوبی حفاظت می کند. در زمان تهیه هر نوع وسیله حفاظتی ورزشهای رزمی سعی شود از برند های معروف و بهترین جنس آنها تهیه شود تا از کیفیت، دوام و میزان حفاظت آنها به خوبی بهره مند شوید.

روپایی

روپایی های جدیدی تولید شده است که شبیه جوراب و انگشتی است و از روی پا در مقابل صدمه و آسیب حفاظت می کند. این وسیله یکی از مهمترین تجهیزات حفاظتی تکواندو است که در دو نوع سنسوردار و معمولی در بازار وجود دارد. از نوع سنسوردار آن معمولا در مسابقات استفاده می شود که دارای آهن رباهای کوچکی است که در زمان برخورد با هوگوی الکترونیکی حریف امتیاز را ثبت می کند.

 

تجهیزات رزمی تکواندو

 

نکات مهم زمان خرید لباس تکواندو

هر ورزش رزمی و غیر رزمی دارای لباس مخصوص است. تکواندو همانند دیگر ورزش ها لباس مخصوص به خود را دارا است که هویت و سطح فنی یک تکواندوکار را به نمایش می گذارد. این لباس دارای کمربندهایی با رنگ های متفاوت است که هر رنگ آن آزادی عمل بیشتر و بهتری را به ورزشکار می دهد و موجب می شود یک تکواندو کار به خوبی تکنیک ها و حرکات ورزشی را اجرا کند. لباس های مخصوص ورزش تکواندو شامل: پیراهن، شلوار و کمربند است که به آن تو بوک گفته می شود.

رشته تکواندو دارای سبک های متفاوتی است که توبوک برای فرم و کیوروگی لباس مخصوص مبارزه بین دو حریف است که با پومسه تفاوت دارند. برای امنیت مبارزه ورزشکار در این ورزش، این لباس ها دارای تجهیزات حفاظتی تکواندو هستند. جنس لباس یا توبوک تکواندو کار باید محکم باشد تا در مقابل ضربات یا حرکات سریع حریف، فرد دچار صدمه و یا پارگی نشود.

 

کلام پایانی

در بیشتر ورزش های رزمی مانند تکواندو یا کاراته احتمال آسیب دیدگی ورزشکار زیاد است. برای جلوگیری از صدمه و آسیب و امنیت بیشتر ورزشکاران در زمان تمرین و یا مبارزه استفاده از تجهیزات حفاظتی تکواندو یا ورزش های دیگر تاکید می شود تا احتمال آسیب دیدگی کمتر شود. مجموعه پیشگام رزم به عنوان تولید کننده لوازم رزمی در خرید تجهیزات ورزشی شما عزیزان را راهنمایی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *