مقالات

تفاوت ورزش بوکس و کیک بوکسینگ + مزایا و معایب آنها

ورزش های رزمی

ورزش بوکس و کیک بوکسینگ ورزش های رزمی هستند که با هم در ارتباط بوده و در خیلی از موارد دارای تفاوت هایی هستند. این دو ورزش دارای استراتژی و تکنیک ‌هایی هستند که اگر زمانی فردی دچار حمله شود، می ‌تواند از طریق این دو ورزش خود را نجات دهد و از آسیب ‌های جدی به خود جلوگیری کند. کیک بوکسینگ از فرم ابتدایی خود یعنی موی تای الهام گرفته شده که برای دفاع شخصی طراحی شده است. به دلیل اینکه دیگر در جنگ ‌ها به کار نمی ‌آمد، به عنوان یک ورزش محسوب شد. شباهت ‌های این دو ورزش با مقایسه آنها و دانستن تفاوت بوکس و کیک بوکسینگ می توان فهمید.

معرفی ورزش بوکس و کیک بوکسینگ

این دو ورزش، رزمی هستند که از لحاظ تکنیک ‌های مبارزه به هم شباهت دارند و در بیشتر نکات و موارد مانند حمله، دفاع و … با هم فرق دارند که توضیحاتی در مورد آنها داده می ‌شود. در ورزش کیک بوکسینگ معمولا فرد ایستاده می ‌جنگد و حرکاتی مانند مشت و لگد به کار می ‌برد. این ورزش از موی تای و کاراته الهام گرفته شده و نوعی ورزش و دفاع شخصی محسوب می ‌شود که برای تناسب اندام هم انجام می گیرد.

مسابقات این ورزش در یک محیط مربع شکل و دارای حصار یا طناب که به نام رینگ نامیده شده، برگزار می ‌شود و در پایان هر راند معمولا سه عضو داور این مبارزات را ارزیابی می کنند و به مبارزان امتیازهایی را می ‌دهند. در این ورزش حریف اگر زمین بخورد، نباید به او ضربه زده یا او را کتک زد و این ورزش هم مانند دیگر ورزش ‌ها دارای کمربند یا دان است و حدود ۴۵ سال قدمت دارد.

در ورزش بوکس همان طور که از اسم آن پیدا است و یکی از تفاوت بوکس و کیک بوکسینگ هم به شمار می ‌رود، تنها می توان از مشت استفاده کرد و با ضربات پا نمی ‌توان ضربه ‌ای به حریف وارد کرد. این ورزش رشته ای بسیار محبوب و پرطرفدار است که قدمت بیشتری نسبت به کیک بوکسینگ دارد و حدود ۶۰۰ یا ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به وجود آمده است. این ورزش و مبارزه هم داخل رینگ با راندهای ۱ تا ۳ دقیقه ای انجام می ‌شود.

مزیت ‌ها و معایب مشترک بوکس و کیک بوکسینگ

گفته شد که این دو ورزش رزمی هستند و به عنوان مبارزات خیابانی برتر هم نام گرفتند و می ‌توان با مقایسه هر دو به تفاوت بوکس و کیک بوکسینگ پی برد. از مزیت ‌های مشترک این دو ورزش می ‌توان گفت که هر دو از مزایای زیادی برخوردار هستند و ورزشکاران این دو هنر باید از تکنیک ‌ها و استراتژی ‌ها و اندام بدن خود برای مبارزه و حمله استفاده کنند. در این دو ورزش حرکات و تمرین ‌های فیزیکی بسیار مشکل و سخت انجام می گیرد تا حملات شدیدتری صورت بگیرد و از آسیب و صدمه به ورزشکار هم جلوگیری کند.

از معایب مشترک این دو ورزش هم این است که این هنرها به عنوان یک ورزش شناخته و معرفی شده اند که از قوانین و تکنیک ‌هایی برخوردار هستند که مناسب مبارزه در خیابان نیست. برای مثال ضربه به کشاله ران که حرکتی بسیار عادی و معمولی است، در مبارزات خیابانی این دو ورزش به عنوان خطا به شمار می ‌رود. حرکات و وارد کردن ضربه در ورزش بوکس خیلی سریع ‌تر از کیک بوکسینگ صورت می گیرد و می‌ تواند یکی از تفاوت بوکس و کیک بوکسینگ محسوب شود.

بیشتر بخوانید: آیا کشتی ورزش رزمی است؟+تاریخچه و نکات دانستنی این ورزش

تفاوت ورزش بوکس و کیک بوکسینگ

با وجود اینکه این دو ورزش با هم شباهت ‌هایی دارند، تفاوت ‌های زیادی نیز با هم دارند که در این مطلب به آنها می ‌پردازیم. از جمله تفاوت بوکس و کیک بوکسینگ عبارت اند از:

وضعیت بدنی

در ورزش بوکس وضعیت بدن به صورت پهلو به پهلو قرار می گیرد و ورزشکاران تلاش دارند تا فضایی که بین خود و حریف وجود دارد با زدن ضربات مشت کمتر کنند. نحوه ایستادن در کیک بوکسینگ به روش چهارگوش است؛ زیرا در این ورزش و مبارزه دفاع در برابر لگدها و مشت ‌ها باید آماده تر بود. اگر کیک بوکسورها مانند بوکسورها باشند، بیشتر در مقابل مشت و لگد حریف قرار می گیرند.

گلاویز شدن

در ورزش بوکس می ‌توان شانه‌ های حریف را با دو دست گرفت که در این ورزش بسیار رایج است. حرکتی مورد قبول و محبوب بوکسورها است تا به حریف خود نزدیک تر شده و ساده‌ تر به هم مشت بزنند. در کیک بوکسینگ حریفان می ‌توانند همدیگر را پرتاب کنند و اگر کیک بوکسور بخواهد با حریف خود گل آویز شود، احتمال پرتاب شدن او می ‌رود.

استراتژی و تکنیک

بزرگترین تفاوت بوکس و کیک بوکسینگ همین تکنیک و استراتژی دفاع و حمله است که به کار برده می ‌شود. در بوکس فرد مهاجم مشت ‌های خود را به بالاتر از کمربند وارد می کند و بوکسورها به راحتی می ‌توانند از خود دفاع کنند که در رشته کیک بوکسینگ مشت و لگد هر دو به کار می ‌رود و مهاجمین فرصت ‌ها و زمان ‌های بیشتری را برای حمله دارند.

فاصله

در ورزش بوکس بوکسورها تا حدی که می ‌توانند به حریفان خود نزدیک ‌تر ‌شوند تا ضربات مشت زیادتری را وارد کنند. زیرا اگر فاصله زیاد باشد، فرد به اجبار باید زیاد خم شود که احتمال حمله حریف می ‌رود. در ورزش کیک بوکسینگ فاصله حریفان بیشتر از هم است؛ زیرا در این ورزش بیشترین و قوی ‌ترین ضربه ‌ها را توسط لگد اعمال می کنند. پس اگر به حریف نزدیک ‌تر باشد از قدرت حمله لگد او کاسته می ‌شود. این یک نمونه تفاوت بوکس و کیک بوکسینگ است.

مشت

در هر دو ورزش مشت زنی شبیه است و نوع رایج مشت زدن کوتاه و تند صورت می گیرد. البته به زاویه بدن حریف هم بستگی دارد که برای ارزیابی واکنش ‌های حریفان استفاده می ‌شود. اگر حریف با هر کدام از دستی که گارد گرفته آن را حرکت دهد، می‌ تواند بهترین ضربه یعنی ضربه هوک را وارد کند و به کنار سر حریف ضربه بزند. حرکات بعدی آپرکات است و در زمانی انجام می گیرد که حریف نزدیک تر شده باشد. در نتیجه می ‌توان به زیر چانه او مشت زده و حریف را ضربه فنی کرد که در هر دو ورزش شبیه است.

کلام آخر

با توضیحاتی که داده شد، تفاوت بوکس و کیک بوکسینگ مشخص شد و دانستید که در بوکس فقط از دست و مشت استفاده می ‌شود؛ ولی در کیک بوکسینگ می ‌توان از ضربه ‌های زانو، پا و آرنج هم استفاده کرد و در بوکس ضربات پا معنی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *