مقالات

تفاوت های دو ورزش تکواندو و کاراته از نظر لباس،تاکتیک،خطرات و….

تفاوت تکواندو و کاراته

تفاوت دو ورزش تکواندو و کاراته

در این مقاله قصد داریم به تفاوت تکواندو و کاراته بپردازیم. همانطور که احتمالا میوانید تکواندو و کاراته هر دو ورزش های رزمی آسیایی هستند. این دو ورزش اگرچه ممکن است شباهت هایی با یکدیگر داشته باشند اما تفاوت های اساسی زیادی در تکنیک، نوع لباس و غیره با هم دارند. به همین منظور در این مقاله سعی شده است به تفاوت های عمده این دو رشته ورزشی پرداخته شود. همچنین این دو ورزش از نظر قدمت و تاریخچه نیز تفاوت های زیادی با یکدگیر دارند. حال اگر شما نیز همانند عموم مردم گمان میکنید این دو رشته تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. امیدواریم پس از مطالعه این مطالب دیگر هیچ گاه این دو رشته رزمی را با یکدیگر اشتباه نگیرید.

 

تفاوت تکواندو و کاراته در قدمت و تاریخچه

اولین و اصلی ترین تفاوت تکواندو و کاراته در قدمت و تاریخچه این دو رشته است. تکواندو دارای تاریخچه و قدمت بسیار طولانی است‌. این در حالی است که ‌کاراته نسبت به تکواندو دارای قدمت کمتری است. گفتنی است که تکواندو یک ورزش کره ای است که در آن بیشتر مانور بر روی ضربه با سر، تکنیک های ضربه ای سریع و حرکات و ضربات چرخشی است که قدمت آن به ۲هزار سال پیش برمی گردد.

در آن زمان در اکثر قلمروها، پادشاهان دستور داده بودند که مردان این هنر را به خوبی بیاموزند. در آن زمان مردم به این هنر، سوباک میگفتند. اما کارته حدودا در قرن ۱۶ام میلادی یعنی چند صد سال پیش در چین به وجود آمد. در آن زمان مردم چین بدون داشتن هیچ گونه سلاحی و با دست خالی میجنگیدند. اصلا واژه کاراته به معنی دست خالی است. یعنی در هنگام جنگ فرد هیچ سلاحی برای دفاع از خود به همراه نداشته باشد.

 

تفاوت ورزش تکواندو و کاراته

تفاوت تکواندو و کاراته در اجرای تکنیک و استایل

در ورزش تکواندو چیزی حدود ۶۰ درصد از تکنیک ها به کمک پا انجام میشود و ۴۰ درصد آن به کمک دست صورت میگیرد. این در حالیست که در کاراته ۶۰ درصد از تکنیک ها به کمک دست صورت میگیرد و ۴۰ درصد از آن به کمک پا انجام میشود. در تکواندو معمولا تکنیک ها بر پایه ضربه پیاده میشکند. طی پیاده سازی این حرکات لازم است از ضربه هایی پرشی، دست باز و قفل مفاصل استفاده شود. اما در کاراته حرکات با آرنج، پانچ، زانو و حرکاتی با دست باز  انجام میشود.

استایلی که در تکواندو برای شروع مبارزه مورد استفاده قرار میگیرد حرکات بازوها هستند. ولی در کاراته شروع مبارزه با حرکات دست، عضلات ران و زیر کمر آغاز میگردد. در تکواندو مبارزان برای پیاده سازی تکنیک ها از حرکات چرخشی و پرشی زیادی استفاده میکنند. به علاوه ضربات پای بلند و فرود آمدن آن به سرو صورت دیده میشود. در تکواندو ضرباتی که به صورت وارد میشود کنترل شده نیستند. این در حالیست که در کاراته اکثر فنون به صورت کنترل شده پیاده سازی میشوند.

 

تفاوت فیزیکی تکواندو و کاراته

تفاوت تکواندو و کاراته از طریق چشم کاملا قابل دیدن است. در تکواندو برروی صورت یک نقاب قرار میگیرد و روی قفسه سینه یو پوشش مخصوص و به نوعی سپر دفاعی وجود دارد. اما در کاراته هیچ یک از این پوشش ها دیده نمیشوند. اگر چه تاکنون تکواندو و کاراته پا به پای هم در المپیک حضور داشتند. اما در سال ۲۰۲۴ کاراته به المپیک نخواهد رفت.

 

تفاوت کاراته و تکواندو در خطرات

جالب است بدانید در تکواندو بیشترین مصدومیت ها در پا ایجاد می شود. پیچ خوردگی، رگ به رگ شدن و غیره از خطرات ناشی از مبارزات تکواندو محسوب می شود. اما در کاراته بیشترین آسیب را سر و صورت می بیند و ممکن است هر یک از مبارزین دچار خون ریزی بینی شوند.

 

تفاوت تکواندو و کاراته در لباس

در اینجا به تفاوت تکواندو و کاراته در رنگ لباس می پردازیم. شاید در نگاه اول گمان کنید که لباس تکواندو و کاراته یک لباس سفید رنگ و مشابه یکدیگر است. اما این گمان اشتباه است. اگرچه لباس این دو رشته سفید رنگ است اما دارای تفاوت های زیادی نیز هست. مثلا اینکه لباس کاراته نوعی در تن ورزشکار قدری کوتاه و گشاد دیده می شود.

این در حالی است که لباس تکواندو قدری بلند تر و تنگ تر است. یقه لباس کاراته دو تکه است ولی یقه لباس تکواندو به مدل ۷ طراحی شده است. همچنین ابزارهای محافظتی که در تکواندو استفاده میشود خیلی بیشتر از ابزارهای محافظتی در کاراته است. در تکواندو ممکن است یک ورزشکار از ساق بند، لثه بند، دستکش، محافظت سینه، کاپ تکواندو ، ردپا بند، محافظ ساعد ، کلاه تکواندو و غیره استفاده نماید. اما در کاراته فقط از لثه بند، روپا فول ، دستکش و ساق بند استفاده میشود. این در حالی است که در برخی سبک های کاراته از دستکش هم استفاده نمیشود.

 

تفاوت تکواندو و کاراته در لباس

رنگ کمربند در کاراته و تکواندو

در این بخش به تفاوت تکواندو و کاراته در رنگ کمربند بررسی می شود. در تکواندو ترتیب رنگ کمربند ها به این شرح  است: سفید، زرد، آبی، رنگ قرمز، مشکی( رنگ مشکی دارای دان ۱ و دان۲ و غیره است). اما در کاراته ترتیب رنگ کمربند به شرح زیر است: سفید، نارنجی، آبی، زرد، سبز، قهوه ای و مشکی است. البته رنگ مشکی نیز دارای دان ۱، دان ۲ و غیره است. جالب است بدانید در مبارزات تکواندو، هر دو طرف رنگ اصلی کمربند خود را به کمر می بندند. اما در کاراته دو حریف باید با رنگ های قرمز و آبی در میدان مبارزه حاضر شوند.

 

حرف آخر

تا اینجا ی مقاله از تفاوت تکواندو و کاراته صحبت کردیم. مطمئنا تا اینجا به طور کامل فهمیده اید این دو ورزش باهم تفاوت های بسیار زیادی دارند. به طوری که اگر در تلویزیون مسابقات را تماشا کنید متوجه این تفاوت های خواهید شد. در واقع اگر چه این دو ورزش رزمی دارای شباهت ها های زیادی نظیر رنگ لباس، قدیمی و سنتی بودنشان، تاکید بر احترام به مربی و رقیب و غیره دارند. اما  دارای تفاوت های زیادی نیز هستند. بنابراین فعالیت کردن در هریک از این رشته های ورزشی دارای ویژگی های خاص خود است. با این اوصاف پیشنهاد می شود اگر قصد دارید به دنیای بازی های رزمی وارد شوید ابتدا اطلاعات کافی در این زمینه کسب نمایید. سپس بر اساس علاقه شخصی تان به یک کدام از آن ها وارد شوید. این مقاله توسط سایت پیشگام رزم تولید کننده لوازم رزمی برای آگاهی شما عزیزان تهیه شده است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *