مقالات

بهترین تمرینات بدنسازی برای رزمی کاران چیست؟

تمرینات بدنسازی برای رزمی کاران

در این مقاله می خواهیم به تمرینات بدنسازی برای رزمی کاران صحبت کنیم. شاید تاکنون گمان می کردید که ورزش بدنسازی یک ورزش کاملا مستقل و صرفا برای فرم دهی به بدن است. اما اصلا اینگونه نیست. اگرچه ورزش بدنسازی به عنوان یک ورزش مستقل نیز فعالیت می کند . مسابقات مستر المپیا سالانه به منظور معرفی زیباترین بدن در جهان برگزار می شود اما زیبایی تنها مزیت این رشته نیست.

درواقع بدنسازی یک رشته ورزشی فوق العاده برای تقویت عضلات بدن است. همانطور که میدانید عضلات بزرگترین و مهم ترین ذخایر بدن آدمی محسوب میشوند و این عضلات هستند که در سنین بالا به سرپا ماندن ما کمک میکنند. حال آنکه سایر رشته های ورزشی مانند رشته های رزمی نیز به بدنسازی نیاز دارند و رزمی کاران باید عضلاتی قدرتمند برای پیاده سازی فنون داشته باشند.

 

ورزش بدنسازی چیست؟

در بخش بعدی مقاله تمرینات بدنسازی برای رزمی کاران معرفی خواهد شد اما لازم است پیش از آن قدری با ورزش بدنسازی آشنا شویم. بدنسازی ورزشی است که به منظور تقویت عضله، بالا بردن قدرت و زیبا سازی بدن صورت میگیرد. در این ورزش یک یا چندی از عضلات مورد هدف قرار میگیرند و وزنه و دستگاه تقویت میشوند. گفتنی است که صرفا ورزش و وزنه زدن سبب تقویت عضله نمیشود. بلکه باید در کنار آن تغذیه مناسب با پروتئئین بالا نیز وجود داشته باشد.

این ورزش یکی از محبوبت ترین ورزش ها در سرتاسر جهان است و سالانه مسابقات آن با حضور خوش اندام ترین مردان و زنان در دسته های مختلف برگزار می شود. اما خب این پایان ماجرا نیست. ورزش بدنسازی یکی از مهم ترین ورزش ها در سایر ورزش ها نیز هست. چرا که در همه ورزش ها داشتن قدرت بدنی بالا و عضلات قوی بسیار مهم است و ورزش بدنسازی این امر را ممکن می سازد.

 

تمرینات بدنسازی برای رزمی کاران

تمرینات بدنسازی برای رزمی کاران در این بخش مورد ارزیابی قرار می گیرد. اگرچه ورزش بدنسازی و رزمی هیچ ارتباط مستقیمی با یکدیگر ندارند اما به طور غیر مستقیم ورزش بدنسازی تاثیر مثبتی بر رزمی کاران دارند. رزمی کاران برای آنکه بتوانند ضربه های قوی به کمک دست و پای خود اعمال کنند و استقامت و تعادل بالایی داشته باشند به عضلات قوی نیازمند هستند.

عضلات میانی یا کور، بازوها، ساعد، ساق و ران پا تماما حاوی یک سری عضله است که تقویت آن ها در ورزش های رزمی بسیار مهم است. عضلات میانی یا کر در استقامت و حفظ تعادل ورزشکاران بسیار موثر است. عضلات دست و پا نیز برای وارد آوردن ضربات محکم و البته آسیب ندیدن نیز نیاز به تقویت دارند. از این رو همواره پیشنهاد میشود رزمی کاران در کنار ورزش های رزمی خود بدنسازی را نیز داشته باشند و از فواید آن بهره مند شوند.

 

مطالب بیشتر: مدت زمان تمرین ورزشکاران حرفه ای چقدر است؟

 

معرفی بهترین تمرینات بدنسازی برای رزمی کاران

در این بخش از مقاله به بهترین تمرینات بدنسازی برای رزمی کاران می پردازیم. بدنسازی یک ورزش آرام و بدون جنب و جوش است. لازم است در این ورزش یک سری حرکات را با تمرکز بالا انجام دهید تا عضلاتتان تقویت شود. در این بخش از مقاله لیستی از بهترین تمرینات برای رزمی کاران آورده شده است تا رزمی کاران گرامی بتوانند به کمک آن بدنی قوی و آماده برای مبارزه داشته باشند:

 

 

 • پرس بالاسینه دمبل: در این حرکت ورزشی لازم است دوتا دمبل با وزنی مناسب بردارید. روی میز دراز بکشید و دمبل ها را با تکنیک درست بالا پایین کنید. دقت کنید که این حرکات باید کاملا درست و زیر نظر مربی انجام گیرند و در غیر اینصورت میتوانند باعث آسیب های جدی شوند. پرس بالا سینه دمبل سبب تقویت عضلات سینه شما شده و این امر قفسه سینه شما را در مقابل ضربات مقاوم میسازد.
 • پرس بالا سینه دمبل: این حرکت نیز مکمل حرکت فوق است و بهتر است هر حرکت را در 4 ست 10 تایی انجام دهید
 • قایقی: قایقی حرکتی است که به منظور تقویت عضلات پشت انجام میشود و بهتر است در 4 ست 12 تایی انجام گیرد.
 • پرس سرشانه دمبل: این حرکت نیز به منظور تقویت عضلات سرشانه در 4 ست 12 تایی قابل اجراست.
 • نشر جانب دمبل: نشر جانب دمبل نیز برای تقویت عضلات سرشانه صورت میگیرد و در 4 ست 8 تایی میتوان آن را اجرا کرد.
 • پشت بازو هالتر و جلو بازو دنبل تناوبی ایستاده: نیز به منظور تقویت عضلات بازو صورت میگرد. این حرکت در 3 ست 12تایی قابل اجراست.
 • پلانک: پلانک یک حرکت فوق العاده برای تقویت عضلات میانی یا کور بوده که میتوانید به عنوان معجزه به آن نگاه کنید. سعی کنید این حرکت را با 3 ست و 20 ثانیه شروع کنید و کم کم زمان آن را افزایش دهید.
 • پرس پا و جلوپا دستگاه: این دو حرکت به منظور تقویت عصلات جلو پا انجام میشود. شما عزیزان میتوانید این حرکات را در 3 ست 12 تایی انجام دهید.
 • اسکوات: اسکوات یک حرکت فوق العاده و چند مفصلی است که جز بهترین تمرینات بدنسازی برای رزمی کاران محسوب میشود. البته دقت داشته باشید که اجرای درست بسیار مهم است.
 • شنا سوئدی: شنا سوئدی نیز یک حرکت فوق العاده برای تقویت عضلات بازو و سرشانه و مچ است. پس از این حرکت نیز غافل نشوید.
 • حرکاتی که به تقویت عضلات شکم و کمر کمک کند: دقت داشته باشید تمامی حرکاتی که به تقویت عضلات شکم کمک میکنند از اهمیت بالایی برخوردار هستند. تمامی این حرکات میتوانند به بالا بردن استقامت و حفظ تعادل شما کمک کنند. پس سعی کنید این حرکات که شامل دراز و نشست، شکم دستگاه، فیله ای و غیره هستند.

 

از جدیدترین کالکشن کاپ تکواندو مجموعه ما دیدن نمایید

 

سخن آخر

خب تا اینجا سعی کردیم به طور مختصر و مفید بهترین تمرینات بدنسازی برای رزمی کاران را شرح دهیم. البته پیشنهاد می کنیم ورزش بدنسازی را زیر نظر مربی انجام دهید تا بتوانید از مزیت های آن برای ورزش اصلی خود استفاده کنید. در غیر این صورت اگر نتوانید حرکات بدنسازی را به درستی انجام دهید ممکن است دچار آسیب جدی شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *