مقالات

شناسایی خطرات جدی در مسابقات رزمی

خطرات جدی در مسابقات

آسیب های احتمالی ورزش رزمی از مواردی است که هر رزمی کار باید درباره ی آن بداند و از آن پیشگیری کند.با مراقبت کردن و به طور صحیح انجام دادن حرکت ها مانع آسیب جدی میشوند.خطرات جدی در مسابقات در هر کدام از ورزش ها متفاوت است. برای مثال احتمال آسیب در جوجیتسو ۹۷ درصد در آیکیدو ۵۱ درصد و در کونگ فو ۳۸ درصد میباشد .

چند آسیب احتمالی در ورزش های رزمی

۱ .ورم تاندون :

در پشت زانوی شما تاندونی وجود دارد به نام تاندون آشیل که در صورت استفاده زیاد دچار درد و تورم می‌شود و اگر این مشکل حل نشود دویدن شما دشوار می‌شود. اکثر ورزشکارانی که دویدن و پریدن در ورزش های آنها زیاد به کار میرود ، به این مشکل دچار میشوند.

۲. ضربه مغزی :

یکی دیگر از اتفاقاتی که ممکن است در حین ورزش های رزمی  پیش بیاید ضربه مغزی است ضربه مغزی بیشتر در بوکس و یا ووشو اتفاق می‌افتد بنابراین باید به باشگاهی مراجعه کنیم که از کفپوش مناسبی برخوردار باشد. علائم ضربه مغزی شامل حالت تهوع و سردرد می‌باشد .

۳ . درد و ورم ساق پا :

درد و ورم ساق پا مشکلی است که به دلیل بالا بردن غیر اصولی فشار و شدت تمرینات با پوشیدن کفش ‌های کهنه و دویدن روی زمین سخت و فاقد کفپوش ورزشی مناسب میباشد. برای حل این مشکل باید از کفش مناسب استفاده کنید و پیش از انجام تمرینات ورزشی حرکات کششی انجام دهید و فشار ورزش را به طور ناگهانی بالا نبرید .

۴ . درد در ناحیه کمر :

معمولاً این مشکل بیشتر در افراد چاق و دارای تحرک کم اتفاق می‌افتد اما ممکن است این اتفاق نیز ممکن است برای دوچرخه سوار ، گلف باز بازیکن تنیس و یا رزمی کارها اتفاق بیفتد. دلیل این آسیب انجام دادن غلط و نادرست حرکات کششی می‌باشد.

۵ . آسیب در ناحیه آرنج :

در ورزش‌ هایی مانند بوکس که استفاده از آرنج‌ ها بیشتر می‌باشد یکی از بیشترین آسیب ‌ها در ناحیه آرنج است. ضربات مکرر مشت در رشته‌ های رزمی باعث آسیب دیدگی ناحیه داخلی و خارجی آرنج می‌شود . برای پیشگیری از این آسیب انجام تمرینات تقویتی ساعد ها و بازوها ، همچنین یادگیری نحوه اصولی حرکات رزمی کمک می‌کند.

۶ . آسیب دیدن شانه ها :

در حین تمرین ممکن است شانه از جا در برود رگ به رگ شود و یا دچار ضرب دیدگی شود. این مشکل در ورزش ‌هایی مانند بوکس یا ووشو که از بخش‌های بالا تنه بدن بیشتر استفاده می‌شود بیشتر است. علائم آن بروز درد، کوفتگی های عضلانی و ضعف و ناتوانی می‌باشد . این مشکل زمانی رخ می‌دهد که شما از شانه ‌های خود کمتر استفاده کرده باشید و هرچه فاصله بین تمرین های شما بیشتر شود آسیب دیدگی شما نیز افزایش می‌یابد. کار با وزنه بهترین روش برای تقویت شانه‌ های آسیب پذیر می‌باشد .

کفپوش ورزشی مناسب برای جلوگیری از آسیب در ورزش‌ های رزمی از دغدغه های مهم ورزشکاران می‌باشد. کیفیت و دوام بالای کفپوش تضمین کننده مرغوبیت ، دوام و طول عمر آن می‌باشد و در هنگام سفارش کفپوش باید به متریال استفاده شده و کیفیت آن دقت کرد.

خطرات جدی در مسابقات

از مواردی که در میزان خطرات جدی در مسابقات و ورزش ‌های رزمی موثر است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد  :

۱ . استاندارد سالن بدنسازی و تجهیزات

۲ . میزان سرعت تمرینات

۳ . حرفه‌ای بودن مربی

۴ . قدرت در تمرینات

۵ . آیا تمرکز بر یادگیری است یا برنده شدن و حذف حریف ؟

چند نکته برای جلوگیری از خطرات جدی در مسابقات !

با رعایت چند نکته ساده می‌توانید از آسیب هنرهای رزمی در امان باشید برای مثال هنگام مبارزه تمرینی آهسته تمرین کنید تمرینات خود را آهسته پیش ببرید تا تکنیک ها را به درستی انجام دهید. از حداقل قدرت مورد نیاز استفاده کنید بیشتر بر روی اجرای تکنیک ها به صورت صحیح تمرکز کنید،اگر تکنیکی را به درستی یاد نگرفتید حتماً از مربی خود سوال کنید، سوال کردن بسیار بهتر از شکستن دست یا پای حریف تمرینی تان است. در هنگام تمرینات و یادگیری اگر تکنیکی را نمی‌توانید به خوبی اجرا کنید باید حتماً از مربی خود کمک بگیرید.

نکته ی پایانی

مانند هر ورزش دیگری هنرهای رزمی نیز در کنار مزایا دارای خطراتی نیز می‌باشد هیچ ورزش و فعالیتی از خطر در امان نیست برای دویدن بیرون میروید می‌توان گفت ورزشی بی ‌خطر را انتخاب کردید ، اما ممکن است در همین فعالیت پای شما رگ به رگ شود . میزان آسیب پذیری هر رشته ورزشی متفاوت می‌باشد ، برای مثال بدمینتون در مقایسه با موتای قطعاً آسیب کمتری را متوجه ورزشکار می‌کند .

برخی از خطرات ورزش های رزمی شامل موارد زیر میباشد :

۱ . آسیب دیدگی شانه ها

۲ . آسیب دیدن آرنج

۳ . درد های ناحیه ی کمر

۴ . درد و ورم ساق پا

بیشتر بخوانید: انواع ورزش های رزمی ترکیبی کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *