مقالات

آشنایی با خطرات فیزیکی ورزش های رزمی

خطرات ورزش های رزمی

بیشتر افرادی که به ورزش ‌های رزمی می ‌پردازند، هدف ‌های مختلفی برای این کار دارند؛ زیرا این ورزش ‌ها را می توان برای داشتن انعطاف بیشتر بدن انجام داد. همچنین برای تناسب اندام و حتی برای مسابقات و رقابت ‌های بین المللی و المپیکی نیز انجام می گیرد. هر ورزش دارای آسیب ‌های جزئی و خطرناک است که البته اگر مهارت و توانایی ورزشکار بیشتر باشد، شدت و میزان آسیب ‌ها کمتر خواهد شد و این دو رابطه مستقیمی با هم دارند. خطرات فیزیکی ورزش ‌های رزمی هم هم نسبت به دیگر ورزش ‌ها به اندازه ‌ای است که اگر فرد بتواند توانایی خود را در این ورزش ‌ها بیشتر کند، کمتر دچار آن می ‌شود و آسیب جدی نخواهد دید.

صدمه و آسیب در ورزش های رزمی

آسیب و صدمه‌ های فیزیکی در زمانی که فرد در حال تمرین است یا در مسابقات و رویداد های ورزشی شرکت کرده است بیشتر رخ می‌ دهد. کودکان و افرادی که سن کمی دارند، بیشتر در معرض خطرات فیزیکی ورزش ‌های رزمی قرار می ‌گیرند. البته افراد بزرگتر و بالغ هم از این امر نمی ‌توانند اجتناب کنند. در بعضی از موقعیت ‌های خاص این خطرات و آسیب ‌هایی که توسط ورزش ایجاد می ‌شود، بسیار زیاد است.

چرا که اگر ورزشکار یک حرکت و عملی بر خلاف حرکت همیشگی خود انجام دهد، ممکن است به دردهای ماهیچه‌ای و عضلانی بعد از ورزش دچار شود. افرادی که منظم به ورزش های رزمی نمی ‌پردازند، اگر قبل از شروع بدن خود را خوب گرم نکنند و ورزش‌ هایی مانند: بوکس، کشتی، فوتبال و … را انجام دهند، بیشتر در معرض خطرات فیزیکی ورزش ‌های رزمی قرار می گیرند.

پس برای اینکه بتوانید از بروز این خطرات جلوگیری کنید باید با تکنیک ‌ها و روش ‌های درمان آنها هم آشنا شوید تا در زمان وقوع این آسیب ‌ها بتوانید به راحتی آن را تشخیص داده و درمان را شروع کنید. این خطرات انواع مختلفی دارد که در این مطلب به آنها می ‌پردازیم.

آسیب ‌ها و خطرات فیزیکی ورزش ‌های رزمی و راه ‌های پیشگیری از آنها

آسیب ‌های زیادی ممکن است در زمان انجام ورزش ‌های رزمی و حتی حرفه ای ایجاد شود که به چند نمونه از آن اشاره می کنیم و راه ‌هایی که می ‌توان از بروز این خطرات جلوگیری کرد را هم ذکر می کنیم. این خطرات عبارتند از:

کشیدگی در قسمت ران

از جمله آسیب ‌های رایج در ورزش ‌های رزمی است که زمانی رخ می دهد که ورزشکار ناگهان تصمیم به تغییر جهت می ‌دهد. این کشیدگی علائمی مانند: ورم، کبودی در قسمت ران و درد های بسیار عمیقی دارد. برای اینکه بتوان از این خطرات فیزیکی ورزش ‌های رزمی جلوگیری کرد باید از برنامه‌ های تمرینی و کششی و گرم کردن بدن استفاده کرد. اگر این حادثه رخ داد تا دو هفته نباید ورزش ‌های سنگین انجام شود و با کمپرس یخ می توان آنها را کمی آرام کرد.

درد در قسمت کمر و تحتانی بدن

البته این آسیب بیشتر در افرادی که چاق هستند، رخ می ‌دهد که از تحرک کمتری برخوردار هستند. البته برای افراد دوچرخه سوار، تنیس باز و حتی گلف بازان هم این اتفاق رخ می ‌دهد. در ورزش ‌های رزمی به علت اشتباه و غلط انجام دادن حرکات کششی این آسیب رخ می‌ دهد و به راحتی نمی ‌توان از بروز این خطرات فیزیکی ورزش ‌های رزمی جلوگیری کرد. ولی می‌ توان قبل از ورزش خوب بدن را گرم کرد تا کمتر دچار این حادثه شد.

آسیب دیدگی شانه ‌ها

از دیگر آسیب ‌های ورزش ‌های رزمی آسیب دیدگی شانه ‌ها است که ممکن است رگ به رگ شده و یا دچار ضرب دیدگی شوند. در ورزش ‌هایی که در قسمت بالاتنه بیشتر انجام می ‌شود مانند ووشو یا بوکس این صدمه‌ ها بیشتر دیده می ‌شود. می  ‌توان با وزنه شانه‌های خود را تمرین داده و تقویت کرد.

حادثه ضرب مغزی

یکی از شایع ‌ترین خطرات فیزیکی ورزش ‌های رزمی که بیشتر در ورزش ‌های ووشو و بوکس اتفاق می ‌افتد، ضربه‌ های مغزی است. در سالن ‌های ورزشی که از کف پوش ‌های مناسب برخوردار نیستند در زمان سقوط و در حین تمرین یا مبارزه ممکن است دچار این عارضه شوید.

برای پیشگیری باید در یک مکان امن که شامل کف یا دیوارپوش ‌های مناسبت است، تمرین کرد و از انجام ورزش ‌هایی که برخوردهای سنگین با شدت بالا دارند، اجتناب کرد. در صورت ایجاد آسیب به سر و مغز که درد شدیدی هم دارد باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

ورم تاندول ‌های آشیل

در پشت زانوی هر فرد تاندونی به نام آشیل است که اگر در زمان حادثه دچار ورم و درد های شدید شود و درمان درستی صورت نگیرد، دویدن دچار سختی می‌ شود. بیشتر افرادی که ورزش ‌های رزمی انجام می ‌دهند معمولا در این ورزش ‌ها از پریدن و دویدن زیاد استفاده می کنند و ممکن است به دلیل این آسیب بسیار ناراحتی بکشند. البته خطرات فیزیکی ورزش ‌های رزمی بیشتر از این چیزی است که در این مطلب ذکر شد. فقط به چند نمونه از این آسیب ‌ها اشاره کوتاهی شد. این گونه آسیب ‌ها در هر ورزشی امکان بروز دارد و باید با روش ‌هایی از بروز این حوادث جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید: تفاوت ورزش بوکس و کیک بوکسینگ + مزایا و معایب آنها

چطور از آسیب ‌های ورزشی جلوگیری کنیم؟

یکی از بهترین و مهم ‌ترین تکنیک ها برای جلوگیری از خطرات فیزیکی ورزش ‌های رزمی گرم کردن درست بدن به مقدار لازم است؛ زیرا ماهیچه ‌های سرد بیشتر در معرض کشیدگی قرار دارند که اگر به درستی گرم شوند، انعطاف بیشتری خواهند داشت. البته اقدامات دیگری هم می ‌توان انجام داد که عبارت اند از:

از تجهیزات و وسایل مناسب استفاده کنید

برای جلوگیری از خطرات و آسیب ‌ها می ‌توان از کفش ‌های مناسب ورزشی استفاده کرد. همچنین می توان از دیگر محافظ‌ های ورزشی که تا حدی از خطر جلوگیری می کنند، بهره برد.

بدن خود را سرد کنید

بعد از انجام ورزش ‌های رزمی و دیگر ورزش ‌ها باید به درستی بدن را سرد کرد؛ یعنی ورزش ‌های کششی را به خوبی انجام داد، درست مانند گرم کردن بدن تا بتوان تا حد امکان از خطرات فیزیکی ورزش ‌های رزمی جلوگیری کرد.

زیاده ‌روی نکنید

اگر دچار آسیب شدید، قبل از اینکه دوباره به ورزش بپردازید از سلامت کامل خود اطمینان داشته باشید. بعد از بهبودی باید به مرور و کم کم تمرین ‌ها را انجام دهید و زیاده ‌روی نکنید تا بتوانید دوباره به شدت قبل ورزش کنید.

از روش و تکنیک ‌های مناسب بهره ببرید

باید روش ‌ها و راه ‌های مناسب حرکات ورزشی مانند: نحوه ایستادن، حالت ‌های مختلف بد و تمرین ‌های مختلف مانند خم کردن درست و مناسب زانو را آموزش ببینید که به لگن و ستون فقرات آسیب وارد نشود.

به آرامی به فرایند و فعالیت ‌های قبل برگردید

اگر دچار صدمه و آسیب شدید، برای زمان طولانی از آن مراقبت نکنید و بیش از اندازه استراحت نکنید؛ زیرا ممکن است بهبودی به طول بینجامد. بعد از حدود ۳۶ تا ۴۸ ساعت اول، گرم کردن، ریلکس کردن، شل کردن عضلات کم کم کمک می ‌کند تا فعالیت ‌ها را به خوبی انجام دهید.

کلام پایانی

بیشتر افراد احتمال دارد دچار آسیب ‌های ورزشی شوند. البته عواملی هم در بروز خطرات فیزیکی ورزش ‌های رزمی دخیل هستند که باعث می ‌شوند احتمال آسیب بیشتر شود. عواملی مانند کودکی، بالا بودن سن، اضافه وزن و … از این موارد هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *