مقالات

چرا باید دفاع شخصی یاد بگیریم؟ / دلایل مهم یادگیری

تقویت مهارت های خاص با دفاع شخصی

حفظ امنیت خانواده و مراقبت از خود یکی از وظایف بسیار مهم هر فردی است و فرد باید هر شخصی توانایی ‌های خود را به حدی برساند که بتواند این قدرت را پیدا کرده و امنیت خانواده و خود را تامین کند؛ البته در مواقع ضروری به این نوع مهارت ‌ها نیاز پیدا می ‌شود. یادگیری مهارت ‌ها به جثه و سایز افراد بستگی ندارد و هر شخصی در هر سنی می ‌تواند، این توانایی و مهارت ‌ها را کسب کند. برای کسب مهارت‌ های لازم نیاز به یادگیری دفاع شخصی است که یکی از ورزش های بسیار مفید ولازم برای هر گروه سنی به شمار می رود. در این مطلب می خواهیم به دلایل یادگیری دفاع شخصی بپردازیم.

دفاع شخصی چیست؟

برای اینکه بتوان این مهارت با ارزش را توصیف کرد، باید به معانی درست عبارت ‌های دفاع و شخصی با دقت توجه کرد. دفاع یعنی دفع کردن یا دور کردن مهاجمان مال و جان یا به معنی عکس العملی موثر در برابر کسی است که بدون مجوز می خواهد به حریم شخصی فردی حمله یا تعرض کنند. حریم شخصی هم همان طور که همه افراد می دانند، منطقه‌ای دارای امنیت است که هیچ فردی نمی ‌تواند بدون رضایت یا اجازه صاحب آن وارد شود.

ولی چیزی که امروز به عنوان دفاع شخصی نامیده می ‌شود، به مجموعه ‌ای از روش‌ ها و فنون و تکنیک ‌های دفاعی گفته شده که از دیگر ورزش ‌های رزمی الهام گرفته می شود/ برای دفاع در برابر مهاجمان آموخته شده و معمولا فراتر از یک مهارت به شمار می ‌رود و سبکی از زندگی است که به معنی پیشگیری کردن بهتر از درمان را هم اشاره می ‌شود.

این ورزش بسیار کاربردی بوده و به جز ویژگی‌ های مثبتی مانند: سلامتی، تعامل، نشاط و… مهارت ‌هایی در آن وجود دارد که باعث بهبود در کیفیت زندگی افراد می ‌شود. در ادامه این مطلب می خواهیم به دلایل یادگیری دفاع شخصی هم اشاره کنیم.

بیشتر بخوانید: آیا ورزش دفاع شخصی مسابقات دارد؟

چند مورد از دلایل یادگیری دفاع شخصی

با مهارت ‌های هنر رزمی می ‌توان از خود در مقابل خطرات مختلف حفاظت کرد که این موضوع موجب بالا رفتن اعتماد به نفس در افراد می ‌شود و این یکی از احساسات بسیار مفیدی است در کل جهان بسیار با اهمیت شمرده می شود. اکنون به چندین مورد از دلایل یادگیری دفاع شخصی برای هر فرد می ‌پردازیم تا افراد دیگر هم آن را به اشتراک بگذارند. این دلایل عبارت اند از:

بهبود سلامت روان و جسم

یکی از روش ‌های بسیار عالی برای ورزش کردن اکثر دانش آموزان و خانم ها است که با پیشرفت کردن در این ورزش چالش ‌هایی که از لحاظ جسمی ارائه می ‌شود، کمی سخت ‌تر شده و نیاز به تمرین ‌های بسیاری برای آماده سازی دارد تا بتوان سلامتی کامل جسمی را به بهبود بخشید.‌ این ورزش باعث می ‌شود که اخلاق و رفتار افراد بهتر شود و افرادی که دچار افسردگی هستند با این نوع ورزش و قرار گرفتن در محیط آن که یک محیط حمایتی است در بهتر شدن اوضاع روحی بسیار موثر است.

یک گزینه عالی برای افرادی است که برای آغاز برنامه ‌های آماده سازی و تمرین نیاز به تشویق دارند. بعضی از افراد که قربانیان جنایت و سوء قصد‌ها هستند هم با شرکت در کلاس ‌های دفاع شخصی یک روند درمانی را هم می توانند، طی کنند که در بهبود پیدا کردن و بهبود تاثیر روانی این آسیب ‌ها بسیار موثر واقع می ‌شود.

تقویت اعتماد به نفس

در کلاس‌ های آموزش دفاع شخصی می ‌توان اعتماد به نفس را در وجود خود تقویت و حتی آن را ایجاد کرد که از مهم ترین دلایل یادگیری دفاع شخصی به شمار می ‌رود. با شرکت کردن در آموزش ‌های این ورزش احساس موفقیت و رشد به افراد دست می ‌دهد و به این نتیجه می ‌رسند که می توانند از خود دفاع کنند و با این تصورات روحیه بهتری پیدا کرده و اعتماد به نفس هم بالاتر می ‌رود.

بهبود آگاهی

با شرکت در کلاس ‌های دفاع شخصی می ‌توان نسبت به حرکات و اطراف خود هوشیارتر شد و با مهارت ‌های آموزشی مفید و موثر دفاع شخصی می ‌توان در همه زمان ‌ها آماده و هوشیار بود. در زمان رخ دادن حادثه شاید برای چند ثانیه شوکه شوید؛ ولی قطعا واکنش ‌های مناسب و درستی را نشان خواهید داد. این مورد هم می ‌تواند یکی از دلایل یادگیری دفاع شخصی باشد که بسیار اهمیت دارد.

حفاظت از خود و خانواده

در آموزش ‌های دفاع شخصی نحوه دفاع از خود را  در هر شرایطی یاد می گیرید و در مورد استفاده از مهارت ‌ها در زمان و مکان ‌های مناسب آموزش می ‌بینید که از دلایل یادگیری دفاع شخصی به شمار می ‌رود. در این کلاس ‌های آموزشی دفاع شخصی یاد می گیرید که از بدن‌ خود به عنوان یک سلاح استفاده کنید و در شرایط سخت و ترسناک واکنش ‌های موثری را ارائه دهید. همچنین این که چطور بتوانید در هر موقعیتی از فرزندان و خانواده خود در برابر مهاجمان دفاع کنید.

تقویت مهارت ‌های اجتماعی

در برنامه‌ هایی که در یادگیری دفاع شخصی ارائه می ‌شود، بر احترام گذاشتن به دیگران و حتی احترام به خود فرد تاکید می ‌شود که باعث ایجاد مسئولیت ‌های بیشتری مانند کمک به اطرافیان، حفاظت از دیگران، در وجود فرد افزایش پیدا می کند.

یادگیری احترام گذاشتن به دیگران و تعامل مثبت داشتن با اطرافیان و حتی مهارت ‌های دیگر اجتماعی در فرد تقویت می ‌شود. بیشتر افرادی که از سن کم به آموزش دفاع شخصی می ‌پردازند، در آینده و یا در جامعه می توانند رهبران خوبی شوند که این هم یکی از دلایل یادگیری دفاع شخصی به شمار می ‌رود.

کلام پایانی

دنیای امروزی با تمام مزایا و پیشرفت ‌هایی که دارد باز هم برای بیشتر افراد نگرانی ‌های زیادی در هر گروه سنی ایجاد می کند. بیشتر شدن تهدیدات، جرم‌ ها و جنایت‌ ها که می ‌تواند در هر موقعیت و مکانی برای هر فردی رخ بدهد، باعث شده آموزش مهارت ‌ها و توانایی‌ های دفاع شخصی افزایش پیدا کند که این هم از دلایل یادگیری دفاع شخصی بوده و دارای اهمیت بسیار زیادی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *