مقالات

روپایی سنسوری تکواندو چیست؟ انواع آن کدام است؟

ما در این مقاله قصد داریم که به شما بگوییم منظور از روپایی سنسوری تکواندو چیست؟ و همچنین برخی دیگر از روپایی های تکواندو و تجهیزات تکواندو را مورد بررسی قرار دهیم. اما قبل از آن بهتر است که با ورزش تکواندو بیشتر آشنا شوید و همچنین برخی مفاهیم مهم این ورزش را فرا بگیرید. تکواندو یک ورزش رزمی می باشد که ورزشکاران این رشته می توانند هر چهار سال یکبار در مسابقات المپیک با یکدیگر به مبارزه بپردازند.

جالب است بدانید که ورزش ملی کشور کره جنوبی تکوانده است. و به همین دلیل مردم این کشور ارزش خاصی برای این ورزش قائل هستند. تکواندو همچنین یکی از محبوب ترین ورزش های رزمی در جهان می باشد که همواره بر تعداد شاگردان این رشته ورزش افزوده می شود.

 

روش مبارزه در تکواندو

در تکواندو تمرکز اصلی بر انجام تکنیک ها و فن ها با استفاده از پا می باشد. و همین مورد، این ورزش را از سایر ورزش های رزمی جدا می کند. اما در تکواندو از ضربات دست مانند مشت هم استفاده می شود. اگر تا به حال مسابقات تکواندو را تماشا کرده باشید. می دانید که در تکواندو، ورزشکاران همیشه فاصله خود را از حریف حفظ می کنند.

این فاصله گرفتن از حریف، برای جلوگیری از امتیاز دهی و دفاع شخصی بسیار مهم است. در این جا خوب است که ترتیب کمربند های اهدایی به ورزشکاران را نیز با هم مرور کنیم. اولین کمربند سفید رنگ است و بی گناهی فرد را نشان می دهد. در ادامه مقاله روپایی سنسوری تکواندو چیست بقیه کمربند های تکواندو را توضیح می دهیم.

 

رنگ های کمربند تکواندو

کمربند بعدی زرد رنگ است و زمینی را که در آن جوانه هایی وجود دارد را نشان می دهد. کمر بند بعدی سبز رنگ می باشد و نشان می دهد که جوانه ی ما حالا بزرگتر شده است. و مهارت بیشتری در این ورزش دارند. کمربند بعدی آبی رنگ خواهد بود. و این رنگ نشانگر آن است که جوانه به درخت تبدیل شده و حالا مهارت های قابل قبولی دارد. کمربند قرمز به معنی خطر می دهد.

در این مرحله از یادگیری، شاگرد باید فاصله خودش را با حریف حفظ کند و مراقب حرکات او باشد. آخرین کمربند سیاه رنگ است. اگر دقت کرده باشید در اکثر رشته های رزمی، آخرین کمربند سیاه می باشد. این کمربند در مقابل کمربند سفید قرار می گیرد. یعنی دارنده این کمربند، مهارت کاملی در این رشته ورزشی دارد. در ادامه مقاله روپایی سنسوری تکواندو چیست ، تجهیزات و لباس های تکواندو را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

تجهیزات ورزش تکواندو

همانطور که در بالا گفته شد، تکواندو یکی از ورزش های پرطرفدار و یکی از ورزش های المپیکی می باشد. پس همچون بسیاری از رشته های رزمی، تکواندو هم دارای لباس های مخصوصی است که از مبارز در مقابل ضربات ناخواسته مراقبت می کنند. از جمله تجهیزات این ورزش می توان به کلاه، هوگو، ساق بند مخصوص پا، روپایی، بیضه بند و دستکش تکواندو اشاره کرد.

در سال های اخیر در تمامی این لباس ها علاوه بر الیاف نرم و مقاوم. از سنسور هایی هم برای تشخیص درست امتیازات استفاده می شود. تا خطا های داور به کمترین میزان ممکن برسد. چرا که در تکنیک هایی که با سرعت بالا انجام می شوند. گاهی قضاوت بر سر این که امیتاز به چه کسی تعلق می گیرد، سخت می شود. در پاراگراف بعدی از مقاله روپایی سنسوری تکواندو چیست ، هوگو و روپایی معمولی را تفسیر خواهیم نمود.

 

 

هوگو و روپایی تکواندو

در مسابقات یا فضا های تمرینی، هوگو مانند یک جلیقه نجات عمل می کند. به طوری که این تنپوش کاملا قسمت های پهلو، کمر و ناحیه شکم و سینه ها را می پاشند. و شدت ضربات وارده به این بخش ها را کاهش می دهد. روپایی تکواندو نیز یکی از لباس های مهم در این ورزش است. روپایی های مدرن بیشتر بخش های پا از مچ به پایین را می پوشانند. به طروی که تنها نیمی از طول هر انگشت و بخش هایی از کف پا بدون پوشش هستند.

علت پوشیده نبودن انگشتان پا، دادن آزادی بیشتر به ورزشکار برای انجام فن های تکواندو می باشد. از آنجایی که بیشتر حرکات این ورزش با پا انجام می شوند. پس استفاده از روپایی مناسب و با کیفیت، یک مزیت مهم برای مبارزان این رشته به حساب می آید. در بخش بعدی مقاله به پرسش روپایی سنسوری تکواندو چیست ؟ پاسخ مناسبی خواهیم داد.

 

روپایی سنسوری تکواندو و انواع آن

در بالا گفتیم که روپایی تکواندو چه نقشی در اجرای تکنیک های این ورزش دارد. اما در این جا به شما توضیحاتی را در رابطه با نوع سنور دار روپایی خواهیم داد، پس با ما همراه باشید. شاید در محیط های تمرینی، گرفتن یا نگرفتن امتیاز تاثیر چندانی روی سرنوشت ورزشکار نداشته باشد. اما در مسابقات کشوری یا جهانی و المپیک، این موضوع معنای بسیار متفاوتی می دهد.

هر امتیاز سرنوشت ساز و هر حرکت مهم خواهد بود. در این بین خطای انسانی ممکن است کار را برای قضاوت و امتیاز دهی سخت کند. به همین خاطر در سال های اخیر در قسمت های مختلفی از تنپوش های ورزشکار و به خصوص در روپایی، سنسور های قرار داده می شود تا کوچک ترین برخورد قابل اندازه گیری باشد. در بند سخن آخر از مقاله روپایی سنسوری تکواندو چیست به یک نکته مهم می رسیم.

 

سخن آخر

به عنوان نکته آخر گفتنی است. چون تکواندو به تکنیک های خاص پا مشهور است، استفاده از روپایی سنسور دار اهمیت ویژه ای پیدا می کند. تا هر کدام از امتیازات و ضربات با دقت زیادی ثبت شوند. روپایی تکواندو دارای انواع مختلفی می باشد. که از جمله آن ها می توان به روپایی معمولی، سنسوری و … اشاره کرد. در این مقاله به موضوعات مهمی پرداخته شد.

در ابتدا توضیحات مختصری راجع به چیستی تکواندو بیان کردیم. سپس شیوه مبارزه و معنای هر کدام از کمربند های این ورزش را شرح دادیم. و همچنین بعد از آن، تجهیزات تکواندو را نام بردیم. و در آخر هم هوگو و روپایی تکواندو را بررسی کردیم. اگر با خواندن این مقاله باز هم قصد دارید که اطلاعاتتان را بالا ببرید، به صفحه های مرتبط با مقاله روپایی سنسوری تکواندو چیست مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *