مقالات

طرز پوشیدن کاپ تکواندو برای تمرین و مبارزه

طرز پوشیدن کاپ تکواندو

در این مقاله قصد داریم به طرز پوشیدن کاپ تکواندو بپردازیم. اما پیش از هر توضیحی لازم است بدانیم کاپ تکواندو چیست و چه کاربردی دارد؟ تکواندو یک ورزش رزمی بوده که در آن ورزشکاران با دست و پا به یکدیگر ضربه وارد میکنند.  پس احتمالا بیشتر بخش های بدن ممکن است در معرض خطر قرار بگیرد. بنابراین استفاده از یک سری ابزار از جمله کاپ میتواند افراد را در مقابل ضربات خارجی محافظت کند. از این رو لازم دانستیم در این مقاله به کاربرد کاپ و نحوه استفاده از آن بپردازیم. تمامی ابزارهای محافظتی مورد استفاده در ورزش های رزمی بسیار پر اهمیت هستند. به طوری که استفاده از آن ها در حین تمرین یا مسابقات لازم و ضروری است. این مقاله صرفا به منظور نحوه استفاده و کاربرد این ابزار طراحی شده است. پس چنانچه مایل هستید تا انتها با ما باشید.

ورزش تکوانو

حال که میخواهیم با طرز پوشیدن کاپ تکواندو آشنا شویم و سایر روش های محافظتی را آموزش ببینیم بهتر است قدری با این ورزش نیز آشنا شویم. تکواندو یک ورزش رزمی کره ای است و جز محبوب ترین ورزش های جهان محسوب میشود. به طوری که چیزی حدود ۲۰ میلیون نفر ورزشکار جهان در این رشته ورزشی در حال فعالیت هستند. و چیزی حدود ۱۲۰ کشور در سرتاسر چهان عضو فدراسیون جهانی تکواندو هستند.در سال ۱۹۸۸ میلادی تکواندو به عنوان یک ورزش نمایشی در مسابقات المپیک سئول حضور پیدا کرد. در نهایت در سال ۱۹۹۴ این ورزش به عنوان یک ورزش رسمی در بازی های آسیایی حضور پیدا کرد. در المپیک سیدنی در سال ۲۰۰۰ میلادی تکواندو به طور کاملا رسمی حضور پیدا کرد. جالب است بدانید بعد از ورزش جودو، این رشته تکواندو بود که به عنوان یک ورزش رزمی آسیایی در رقابت های المپیک برگزار شد.

طرز پوشیدن کاپ تکواندو

در این بخش از مقاله به طرز پوشیدن کاپ تکواندو میپردازیم. از جمله وسایل ضروری حفاظتی مورد استفاده در ورزش تکواندو، کاپ است. این وسیله وظیفه محافظت از بخش های خاصی از بدن در مقابل ضربات خارجی دارد. این وسیله در زیر لباس های فرد قرار دارد و حاوی یک ضربه گیر بسیار قوی از جنس پلاستیک محکم است. روی آن یک سری کش به منظور ثابت ماندن برروی روی بدن فرد تعبیه شده است. درون و اطراف این کاپ فوم های بسیار نرمی به منظور راحتی و آسیب نرسیدن به کشاله ران ورزشکار قرار دارد. از این رو استفاده از کاپ در مسابقات الزامی بوده و نبود آن باعث اخراج ورزشکار از مسابقه میشود. به هر حال در هر ورزشی سلامت ورزشکاران در اولویت قرار دارد و عدم رعایت قوانین مخافظتی موجب اخراج ورزشکار خواهد شد.

سایر لوازم و تجهیزات تکواندو

 محافظ سینه یا هوگو تکواندو

حال که با کاپ و طرز پوشیدن کاپ تکواندو آشنا شدیم در این بخش به سایر لوازم مورد استفاده در ورزش تکواندو میپردازیم. هوگو نوعی محافظ و ضربه گیر است که در ورزش تکواندو به منظور جلوگیری از برخورد محکم ضربات به شکم و قفسه سینه ورزشکار استفاده میشود. رویه هوگو ها معمولا ها معمولا از جنس فوم بوده و در لایه داخلی آن یک لایه از جنس پلی اتیلن و یک لایه از فوم EVA قرار گرفته میشود. ورزشکاران موظف هستند از دو رنگ هوگ قرمز یا آبی برای مسابقات استفاده نمایند.

 

کلاه مخصوص تکواندو

اگر چه طرز پوشیدن کاپ تکواندو قدری تخصصی است و برای آن لازم است مهارت داشته باشید. اما پوشیدن کلاه تکواندو نیاز به مهارت خاصی ندارد. همه‌ ما میدانیم سر از بخش های مهم و حیاتی بدن محسوب میشود. از این رو محافظت از آن در اولویت قرار دارد. در تکواندو نیز ورزشکاران معمولا ضربات محکمی به سر و بدن طرف مقابل وارد میکنند. که البته تک تک این ضربات با امتیاز همراه است. جالب آنکه ضربه به سر رقیب از جمله بالاترین امتیاز ها را برای ورشکاران به همراه دارد. بنابراین تکواندوکاران در طی مسابقه تمام تلاش خود را میکنند تا به سر طرف مقابل خود ضربه وارد کنند. به همین دلیل هم استفاده از کلاه محافظ از اهمیت بالایی برخوردار است. کلاه های تکواندوکاران در انواع و اقسام گوناگون وجود دارند. همچنین هر یک از آن ها از کیفیت های مختلفی نیز برخوردار است. بدیهی است که هر چه کیفیت یک کلاه بیشتر باشد، محافظت آن از سر فرد بیشتر خواهد بود.

دستکش تکواندو

تمامی حرکاتی که در تکواندو پیاده سازی میشود از طریق دست و پا است. از این رو محافظت از دستان و انگشتان در اولویت قرار دارد. از طرفی برای آنکه شدت مشت کاهش پیدا کند لازم است افراد از دستکش استفاده کنند. این دستکش ها معمولا از جنس فوم ضربه گیر و پلی اورتات بوده و دارای یک مچ بند هستند.

 

ساق بند تکواندو

برای جلوگیری از شدت ضربات به ساق، ورزشکاران از ساق بند استفاده میکنند. این ساق بند ها نیز همانند دستکش از جنس چرم و پلی اورتان بوده و در قسمت داخلی آن فوم محکم و مقاوم به کار رفته است. برای آنکه ساق بندها برروی ساق محکم نگه داشته شوند بندهای چسبی در آن به کار برده میشوند.

ساعد تکواندو

ساعد بند تکواندو نیز برای محافظت از ساعد ورزشکاران طراحی و تولید میشود. ساعد بند عموما از جنس فوم بوده و به وسیله بندهای چسبی به ساعد محکم میشوند.

حرف آخر

امیدواریم تا اینجا از مقاله طرز پوشیدن کاپ تکواندو لذت کافی برده باشید. ما در اینجا سعی کردیم به طور مختصر و مفید از کاربرد کاپ و سایر تجهیزات محافظتی مورد استفاده در تکواندو صحبت کنیم. همچنین تا حدودی از تاریخچه ورزش تکواندو سخن به میان آوردیم. اما چیزی که از همه مهم تر است بحث سلامت ورزشکاران است. ورزشکاران بایستی همواره و در هر شرایطی سلامت خود را اولویت قرار دهند. از ابزارهای محافظتی با کیفیت استفاده کنند. از این رو در حین خرید این ابزارها سعی کنید قیمت را در نظر نگیرید و با کیفیت ترین ابزارهای محافظتی را انتخاب کنید. بدبهی است هزینه ای که برای یک آسیب دیدگی کوچک صرف میشود بسیار کمتر از هزینه ابزارهای محافظتی است.این مقاله توسط سایت پیشگام رزم /  تولید کننده لوازم رزمی برای آگاهی شما عزیزان تهیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *