مقالات

میت تکواندو چیست + معرفی کاربرد و انواع میت

میت تکواندو چیست

میت تکواندو چیست؟

اگر به ورزش های رزمی علاقه مند هستید احتمالا تاکنون با واژه میت برخورد کرده اید. البته ممکن است تا به حال این واژه به گوشتان نرسیده است و با آن آشنایی چندانی ندارید. با این حال در این مقاله به طور کامل و جامع به این موضوع پرداخته شده است‌. درواقع میت یک نوع وسیله ورزشی است که ورزشکاران به کمک آن میتوانند دقت، سرعت و قدرت حرکات ورزشی خود را بسنجد‌. علاوه بر تکواندو از میت در رشته های ورزشی دیگری نظیر کاراته و بوکس نیز واربرد دارد. پس این وسیله تنها به رشته تکواندو محدود نیست. در ادامه به طور مفصل تر به این موضوع میپردازیم. یعنی سعی کنیم انواع میت تکواندو کاربرد دقیق آن و معرفی میت تکواندو را برای شما عزیزان شرح دهیم . پس با ما باشید.

 

میت کماندو چیست؟

میت کماندو  چیست؟ از جمله تجهیزات مهمی که در هنر های رزمی بخصوص تکواندو به منظور تمرین، اجرا و پیاده سازی تکنیک های رزمی مورد استفاده قرار میگیرد میت است. در زبان انگلیسی به این وسیله Pounch pad, sheild و غیره میگویند. از این وسیله در تمارین دونفره و گروهی استفاده ویژه و مفیدی میشود. درواقع میت میتواند یک ابزار مفید و کاربردی در جهت بالا بردن قدرت و مهارت های ورزشکار شود. ورزشکار میتواند با وارد آوردن ضربات لگد و مشت به میت باعث افزایش دقت، سرعت، قدرت، دفاع و زمان بندی درست در حرکات خود شود. درواقع برای استفاده از این وسیله نیز لازم است مهارت کافی داشته باشید. یعنی ورزشکار باید بتواند میت را به درستی ببینید و به جای درست ضربه وارد کند‌.

 

نحوه استفاده از میت

حال که دانستیم میت تکواندو چیست؟ در این بخش به نحوه استفاده از آن میپردازیم. میت ها در دو نوع ثابت و متحرک مورد استفاده قرار میگیرند.

ثابت: در روش ثابت، یک نفر میت را به طور کاملا ثابت نگه میدارد سپس ورزشکلر سعی میکند حرکات درست، منظم، پر قدرت و دقیقی را به آن وارد کند.

متحرک: در روش متحرک لازم است یک نفر میت را به طور مرتب جا به جا کند‌‌. یعنی فرد باید در هر لحظه ارتفاع، زاویه و فاصله میت را با ورزشکار تغییر دهد  و در مقابل ورزشکار تلاش کند به دقت و تمرکز و سرعت بالای خود به آن ضربه وارد کند.

 

 

کاربرد میت تکواندو چیست؟

کاربرد میت تکواندو چیست؟ شاید در نگاه اول گمان کنید که میت تکواندو باعث افزایش خوی خشم در ورزشکار میشود. اما اصلا اینگونه نیست. درواقع ورزشکار واقعی به قدری دارای ذهنی کامل و پرورش یافته است که هیچگونه افکار پلیدی را به ذهن خود راه نمیدهد. در واقع این وسیله میتواند باعث شود که ورزشکار نسبت به ضربه زدن و ضربه خوردن هراسی نداشته باشد و چه بسا باعث افزاسش مهارت های دفاعی در فرد نیز میشود. استفاده از میت به مرور زمان باعث افزایش اعتماد به نفس فرد شده و قدرت های رزمی وی را بالا میبرد. میت این امکان را به ورزشکار میدهد که تمام خشم خود را با فریاد زدن خالی کند و در عین حال بر هیجان و روحیه جنگندگی آن ها افزوده میشود.

 

 

انواع میت

در این بخش از مقاله ” میت تکواندو چیست؟” به انواع میت میپردازیم.

 

  • میت بالشی: میت بالشتی از جمله میت هایی هستند که به منظور تقویت ضربات دست و پا به کار برده میشوند. از این میت بیشتر در رشته های کیک بوکسینگ، رینگی و موی تای استفاده میشود.

 

  • میت شکمی: این نوع میت شبیه به یک کمربند پهن بوده و به کمر بسته میشود. این میت از قسمت پشتی دارای بندهای نگهدارنده و به شکل ضربردی است. همچنین در آن یک کمربند چسبی قرار دارد که به کمک آن میتوان این کمربند را به راحت بازو بسته کرد. بندهای این میت کوتاه و بلند میشوند و نسبت به اندازه کمر تغییر سایز میدهند. از این نوع میت بیشتر در رشته ورزشی موی تای استفاده میشود.

 

  • میت گرد: میت های گرد معمولا دارای دو دسته هستند‌ که فرد مقابل میتواند به راحتی آن را با دو دست خود بگیرد. این نوع میت معمولا در رشته موی تای مورد استفاده قرار میگیرد.

 

  • میت پنجه ای قوس دار: میت های پنجه ای دارای یک برجستگی در کف دست بوده و کانلا متناسب با فرم دست هاست. در مرکز میت نیز یک قوس کاملا مختصر وجود دارد که آن را از هر جهتی برای ورزشکاران در رشته بوکس مناسب کرده است. همچنین فعالان در رشته کیک بوکسینگ و موی تای از این نوع میت استفاده میکنند.

 

  • میت دوقولو: اما میت تکواندو چیست؟ میت دوقولو مناسب ترین میت برای رشته ورزشی تکواندو است. میت دوقولو از انواع میت پنجه ای بوده که به منظور تقویت ضربات دست و پا طراحی شده اند. این نوع میت ها در بخش ضربه خور باز است. به طوری که پس از برخورد ضربه نوعی صدای لذت بخش برای فرد ورزشکار ایجاد میکند. در کل میت های پنجه ای به دو نوع راکتی و دوقولو تقسیم میشوند.

 

حرف آخر

ما در مقاله میت تکواندو چیست؟ تلاش کردیم علاوه بر توضیح کاربرد میت در تکواندو به انواع این میت ها در رشته های ورزشی مختلف بپردازیم. میت ها در دنیای ورزش کاربرد بسیار زیادی دارند. به همین دلیل پرداختن به این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. ورزش حرفه ای به طور مستقیم با سلامت جسم و روح افراد ارتباط دارد. به طوری که کوچکترین سهل انگاری ممکن است باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری در یک ورزشکار شود. از این رو پیشنهاد میشود که اگر میخواهید به دنیای ورزش حرفه ای پا بگذارید حتما با تمام نکات ریز آن آشنا شوید. از تمامی تجهیزات دفاعی و محافظتی استفاده نمایید. سعی کنید روحیه جوانمردی را در خود تقویت کنید تا هیچ وقت از قدرت خود برای آسیب رساندن به افراد دیگر استفاده نکنید. همواره در ورزش رقیب خودتان باشید. همواره سعی کنید نسبت به دیروز خود بهتر عمل کنید. با رقیبان خود رفیق باشید یعنی در عین رقابت سالم، رفاقت نیز داشته باشید. تنها در این شرایط است که میتوانید موفق عمل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *