مقالات

هوگو تکواندو حرفه ای چیست ؟ + ویژگی و انواع هوگو

هوگو تکواندو حرفه ای چیست

هوگو تکواندو حرفه ای چیست ؟ اگر قصد خرید هوگو تکواندو حرفه ای دارید و نمیدانید چه نوع هوگویی تهیه کنید؟ یا اینکه کلا میخواهید بدانید هوگو چیست و چه کاربردی دارد؟ این مقاله را از دست ندهید. درواقع تکواندو یک ورزش رزمی سنتی است که از همان ابتدا برای محافظت ورزشکاران از سپرها و ابزارهای محافظتی گوناگونی استفاده میکردند. در این ورزش ضربات مختلفی از طریق و دست و پا اجرا میشود که بخش های مختلف بدن حریف پیاده میشود.

از این رو در این ورزش ضربه به بخش های مختلف بدن ورزشکاران  دارای امتیاز است. سینه(هوگو) و پهلو یکی از بخش هایی است که ضربه به آن موجب کسب امتیاز مثبت خواهد شد. از این رو محافظت از این بخش ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در همین راستا هوگو تکواندو طراحی شد تا از بخش سینه و پهلوی ورزشکاران محافظت نماید. هوگو دارای انواع مختلفی است که در ادامه بدان پرداخته خواهد شد.

 

هوگو تکواندو حرفه ای چیست ؟

هوگو تکواندو  حرفه ای در زبان انگلیسی Hugo نوشته میشود. این وسیله یک نوع جلیقه محافظتی است است که دارای خاصیت ضربه گیری است. این وسیله در رشته تکواندو برای خنثی کردن ضربات ناشی از دست و پای ورزشکاران مورد استفاده قرار میگیرد.

در تکواندو علاوه بر هوگو وسایل محافظتی دیگری نظیر کلاه، کاپ، دستکش، ساعد بند، ساق بند، روپابند، لثه گیر و غیره استفاده میشود تا بتواند محافظت صد در صدی را از بخش های مختلف بدن ورزشکاران ایجاد شود. در کل تکواندو یک نوع ورزش رزمی است که بر پایه سرعت در اجرای تکنیک و ضربات ایجاد شده است. از این رو محافظت از قسمت های مختلف بدن در آن برای ما بسیار حائز اهمیت است.  اما هوگو دارای انواع مختلفی است که در ادامه بدان اشاره خواهد شد.

 

انواع هوگو

در این بخش از مقاله “هوگو تکواندو حرفه ای چیست ” به انواع هوگو اشاره خواهیم کرد:

 • هوگو کاراته

در سال های اخیر طبق نظر فدراسیون جهانی کاراته، تصمیم بر این شد که ورزشکاران فعال در رشته کارته ملزم به پوشیدن هوگو در مسابقات هستند. اما چیزی که باید بدان توجه کرد آن است که هوگو کاراته دارای ضخامت کمتری نسبت به هوگوی تکواندو بوده و آن را در زیر لباس میپوشند. اگرچه بیشتر ضربات ایجاد شده در کارته بر سرو صورت است اما بازهم محافظت از قفسه سینه خالی از لطف نیست و استفاده از هوگو الزامی است.

 

 • هوگو تکواندو

جالب است بدانید از همان ابتدا استفاده از هوگو تکواندو حرفه ای الزامی بوده است. درواقع در رشته تکواندو چیزی حدود ۶۰ درصد ضربات توسط پا اجرا میشوند. پس بدیهی است که ضربات ناشی از پا قوی تر و آسیب زا تر هستند. از طرفی ضربه وارد کردن به قفسه سینه و پهلوی حریف میتواند باعث دریافت امتیاز مثبت شود. پس عقل ایجاب میکند که از یک وسیله محافظتی از سینه و پهلوی ورزشکازان حفاظت شود.

که البته هوگو میتواند این نقش را به خوبی بازی میکند. جنس به کار برده در هوگو از فوم و پلی اتیلن مقاوم است. بدیهی است این دو متریال در کنار هم میتوانند مقاومت خوبی را از قفسه سینه ورزشکاران ایجاد کنند.

 

 • هوگو ساندا

رشته ساندا یک رشته آزاد چینی است که ترکیبی از کیک بوکس، کشتی و ژیمناستیک است. این رشته از جمله رشته های رزمی و تن به تن محسوب میشود که علاقه مندان زیادی را دارد. اما همانطور که احتمالا میدانید در تمامی رشته های رزمی معمولا قفسه سینه میتواند تحت تاثیر ضربات قرار بگیرد از این رو حفاظت از آن کاری عقلانی است. از این تولید هوگو ساندا توسط شرکت های تولید کننده لوازم محافظتی صورت گرفت.

 

 • هوگو تکواندو الکترونیکی

هوگو تکواندو حرفه ای معمولی و الکترونیکی از نظر محافظت هیچ گونه تفاوتی باهم ندارند. اما یک ویژگی در هوگوی الکترونیکی سبب برتری آن نسبت به هوگوی معمولی شده است. در هوگو تکواندو الکترونیکی سنسور هایی وجود دارد که به کمک آن خطاهای داوری به طرز چشم گیری کاهش میابد. به همین منظور در مسابقات مهم در کشورهای مختلف استفاده از هوگوی الکترونیکی مرسوم است. جالب است بدانید از تولید کنندگان اصلی این نوع هوگو میتوان به شرکت Kpnp و Daedo اشاره کرد.

 

هوگو تکواندو از چه چیزی تشکیل شده است؟

هوگو تکواندو حرفه ای از سه نوع متریال مختلف تشکیل شده است:

 

 • چرم مصنوعی: هوگویی که از جنس چرم مصنوعی باشد دارای وزن بسیار سبکی است و عملکرد مناسبی در مقابل ضربات خواهد داشت.

 

 • فوم: برخی از هوگوها از فوم ساخته میشوند. از آنجایی که فوم نسبت به چرم مصنوعی دارای کیفیت بالاتری است پس بدیهی است که قیمت آن نیز بالا تر خواهد بود.

 

 • دولایه: برخی هوگو ها از دولایه با متریال مختلف ساخته میشوند. یعنی ممکن است بخش داخلی هوگو از فوم باشد و بخش بیرونی آن از چرم مصنوعی تشکیل شده باشد. با این حساب هوگو میتواند مقاومت خیلی مناسبی ایجاد خواهد کرد.

 

ویژگی هایی که در حین خرید هوگو باید بدان توجه کرد

 

برای خرید هوگو تکواندو حرفه ای باید به نکات زیر توجه کرد:

 

 • کیفیت دوخت: در حین خرید هوگو به کیفیت دوخت آن توجه کنید. بدیهی است کیفیت دوخت هم باعث افزایش مقاومت و هم باعث افزایش زیبایی آن خواهد شد.

 

 • مقاوم بودن: هرچقدر متریال مورد استفاده در طراحی هوگو از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، در نهایت هوگوی تولید شده نیز دارای مقاومت بالاتری خواهد بود.

 

 • رنگ: تمامی هوگوها در سرتاسر دنیا در دو رنگ آبی و قرمز تولید شده و به دست مشتریان میرسد.

 

 • وزن: بدیهی است که وزن هوگو باید خیلی پایین باشد. چرا که ورزشکار احتیاج دارد در حین مسابقه سریع تر باشند و عملکرد بهتری داشته باشند.

 

 

حرف آخر

در نهایت شما باید بسته به بودجه مالی خود و میزان عملکرد حرفه ای خود در زمینه مسابقات یک نوع خاص از هوگو را انتخاب و خریداری نمایید. فقط دقت داشته باشید که سلامت جسمانی شما از هر چیزی مهم تر واجب تر است. هیچ گاه به خاطر هزینه کمتر سعی نکنید هوگویی کم کیفیت تر تهیه کنید. به هرحال تفاوت قیمت زیادی بین کیفیت های مختلف هوگو نیست پس دقت داشته باشید در هنگام خرید کیفیت محصول اولویت بیشتری خواهد داشت.امیدواریم این مقاله با موضوع هوگو تکواندو حرفه ای چیست برای شما عزیزان سودمند بوده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *