مقالات

هوگو رزمی چیست ؟ هر آنچه که باید درباره آن بدانید!

هوگو رزمی چیست -پیشگام رزم

هوگو رزمی چیست؟

هوگو رزمی چیست ؟ تکواندو یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین ورزش های رزمی است که از بدو کار به آسیب های ناشی از ضربات اهمیت زیادی داده است و همواره در طول تاریخ برای بهبود تجهیزات محافظ بدن راهکارهایی داشته است. یکی از قسمت های بدن که در هوگو رزمی و ورزش های رزمی همواره مورد اصابت ضربات مستقیم دست و پا می باشد قفسه سینه و پهلوها است دو این مورد در رشته تکواندو چون برای طرفین امتیاز مثبت دارد بیشتر دارای اهمیت است. بنابراین می توان گفت که محافظ های سینه یا همان هوگوها نقش به سزایی در تأمین ایمنی میان تنه ورزش کاران این رشته ایفا می کنند.

هوگو رزمی تکواندو چیست؟

هوگو محافظی شبیه جلیقه ضدگلوله و یک پوشش ضربه گیر است که در رشته ورزشی تکواندو برای محافظت سینه و شکم ورزش کار هنگام مبارزه در هوگو رزمی به کار می رود. در تکواندو این پوشش به همراه وسایل دیگر مانند کلاه مخصوص وظیفه محافظت بدن مبارز در برابر ضربه های حریف را به عهده دارد. هوگو معمولا در دو رنگ آبی و قرمز برای تشخیص بهتر در هوگو رزمی دو مبارز از همدیگر ساخته می شود.

 

انواع هوگو رزمی

کاراته

یکی از تجهیزات ایمنی که اخیرا بنا به صلاح دید فدراسیون جهانی کاراته (wkF)، ورزش کاران این رشته در مسابقات سبک های کنترلی کاراته ملزم به استفاده از آن می باشند،  تن پوش یا هوگو کاراته می باشد. بر طبق استانداردهای تعیین شده، ورزش کاران کاراته کار از هوگو کاراته در زیر لباس استفاده می کنند. از این رو هوگو کاراته نسبت به هوگو رزمی در رشته های رزمی دیگر از ضخامت خیلی کمی برخوردار است تا برای کاراته کار حین مبارزه ایجاد مشکل نکند.

 

هوگو تکواندو

یکی از قسمت های بدن که در ورزش های رزمی مخصوصا تکواندو همواره مورد اصابت ضربات مستقیم دست و پا می باشد، قفسه سینه و پهلوها است. در رشته تکواندو چون اصابت ضربات مستقیم دست و پا به قفسه سینه و پهلوها برای طرفین امتیاز مثبت به همراه دارد، بنابراین می توان گفت که محافظ های سینه یا همان هوگوها، نقش به سزایی در تأمین ایمنی میان تنه ورزش کاران این رشته ایفا می کنند.

 

هوگو سانشو (ساندا)

ساندا یا سانشو ( به معنی: مبارزه آزاد) یک ورزش رزمی تن به تنِ چینی در هوگو رزمی و یکی از پرقابلیت ترین رشته های رزمی در هوگو رزمی می باشد که در دسته سبک های ترکیبی رزمی به شمار می رود. این سبک ترکیبی از کشتی، کیک بوکس و ژیمناستیک است. ساندا در کنار تالو یکی از دو بخش هنر رزمی مدرن چینی، ووشو به شمار می آید. با توجه به این که در ورزش های رزمی همواره قفسه سینه و پهلوها مورد اصابت ضربات مستقیم دست و پا در هوگو رزمی می باشد، هوگو ساندا را جزء اولین اولویت های تولید خود قرار می دهند و برای ارتقاء کیفیت این محافظ ها همیشه نهایت دقت و استانداردهای ایمنی را داشته اند.

هوگوی الکترونیکی

هوگوی معمولی و الکترونیکی در هوگوی رزمی است که هیچ گونه تفاوتی از نظر ضربه گیری و محافظت ورزش کار را باهم ندارند، ولی هوگوی الکترونیکی یک ویژگی متفاوتی نسبت به هوگوی معمولی دارد. هوگوی الکترونیکی به کمک سنسورهایی که در آن تعبیه شده است به کاهش خطا در داوری ها کمک می کند. هوگوی الکترونیکی که در ایران به آن هوگوی سنسوری نیز گفته می شود، در هوگوی رزمی در مسابقه های گوناگون اکثر کشورها استفاده می شود. از بزرگ ترین و بهترین تولیدکنندگان آن می توان به Daedo و Kpnp اشاره کرد.

مواد تشکیل دهنده هوگو رزمی چیست ؟

معمولا رویه هوگوها از جنس فوم ساخته می شود و در لایه داخلی محافظتی آنها از یک لایه پلی اتیلن و یک لایه فوم EVA برای محافظت از ورزش کار در برابر ضربات قرار گرفته است.

هنرهای رزمی در هوگو رزمی

هنرهای رزمی یا ورزش های رزمی در هوگو رزمی شامل یک سری حرکات است که با هدف تقویت روح و جسم سعی در پرورش هرچه بیشتر استعدادهای انسان دارد.

انواع هنرهای رزمی در هوگو رزمی چیست؟

هنرهای رزمی در هوگو رزمی به دو قسمت تقسیم بندی می شود که شامل:

  1. هنرهای سخت: به یک سری حرکات و نشست های خاص که در هر ورزش وجود دارد که باعث آمادگی بدن و تقویت نیروی درون که در ورزش های گوناگون به نیروی درون کی و چی و هی می گویند. این نیرو از نقطه هایی به نام تان تین سرچشمه می گیرد و در تمام بدن پخش می شود.   ورزش های سخت عبارتند از: ورزش هایی که با جسم بیشتر سروکار دارند، مانند: آیکیدو، نین جوتسو، تکواندو، ووشو و….
  1. ورزش های نرم که با نیروی ذهن (ذن) بیشتر کار می کنند مانند: یوگا، تای چی

مفاهیم ذن در هنرهای رزمی: هنرهای رزمی در هوگو رزمی کمابیش با مفاهیم ذن نسبت دارند، چه ورزش های نرم و چه ورزش های سخت. این در حالی است که هنرهای رزمی در ظریف ترین شکل خود بیش از رقابت جسمی بین دو حریف، یعنی وسیله هایی برای تحمیل قدرت اراده فرد بر حریف یا وارد آوردن ضربه فیزیکی بر او می باشد.

در واقع ذن در هوگو رزمی و در هنرهای رزمی برای استاد واقعی کاراته، کونگ فو، آیکیدو، تای چی و دیگر هنرهای رزمی راهی برای دست یابی و آرامش روحی و روانی و استراحت فکری و عمیق ترین نوع اعتماد به نفس می تواند باشد. عمیق ترین و اساسی ترین هدف هنرهای رزمی در هوگو رزمی این است که به مثابه ابزاری برای تعالی روحی و رشد عقلانی شخص به کار رود. نقش ذن در هنرهای رزمی تعریف ساده آن را غیرممکن می سازد، زیرا ذن فاقد هرگونه نظریه جامد است.

 

آموزش فرم و اهداف آن در هوگو رزمی:

  • اهداف جسمانی یا فیزیکی: کسب آمادگی جسمانی و تناسب اندام، امکان تمرین تکنیک ها بدون حریف، تمرین در شرایط مختلف حملات و دفاع ها، هماهنگی بیشتر عصب و عضله
  • اهداف فکری: بهبود توانایی تمرکز فکر، بهبود توانایی پردازش تکنیک ها، گسترش خلاقیت، بهبود قدرت تصمیم گیری در شرایط گوناگون
  • اهداف روحی: کسب آرامش روحی و روانی، افزایش اعتماد به نفس، ایجاد انضباط فردی و گروهی
  • هوگو رزمی در تکواندو هنری خشن و پرقدرت است، بدون فرم تکواندو کاران تنها روحیه جنگ آوری و مبارزه را می آموزند. بنابراین فرم را وسیله ای جهت توازن روحی تکواندو کاران در هوگو رزمی دانست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *