مقالات

انواع ورزش های رزمی ترکیبی کدامند؟

ورزش های رزمی ترکیبی

ورزش‌های رزمی ترکیبی، دسته‌ای از فعالیت‌های ورزشی هستند که از انواع مختلف هنرهای رزمی برای ترکیب کردن، استفاده می‌کنند. این نوع ورزش‌ها، تنوع بالایی از تکنیک‌ها، استراتژی‌ها و سبک‌های مختلف را در بر می‌گیرند، مسابقه در ورزش های رزمی ترکیبی، با کمترین قوانین محدود کننده، انجام می‌شود و اجرای فنون تقریباً، در تمامی این رشته های رزمی، آزاد است. برای همین میزان خشونت در این مسابقات بالا می‌باشد. این مسابقات بر روی یک سکوی هشت ضلعی که دور آن با تورهای فلزی پوشیده شده برگزار می‌شود. با ما همراه باشید تا در این مطلب سایت پیشگام رزم، تولید کننده لوازم رزمی، در مورد ورزش های رزمی ترکیبی، بیشتر توضیح دهیم.

 

هنرهای رزمی ترکیبی کدامند؟

هنرهای رزمی ترکیبی، امروزه جز پرطرفدارترین ورزش‌ ها می‌باشد. برخی از ورزش ‌های رزمی ترکیبی، عبارتند از:

 •  موی چایا

  این رشته تقریباً در قرن هجدهم توسط نای خان توم اسطوره تایلندی ‌ها به وجود آمده است و سبکی ترسناک می‌باشد. این ورزش ترکیبی، از بهترین سبک‌های ورزش رزمی ترکیبی، می‌باشد. تکنیک ‌های این رشته از ضربات دست و پا به زمین زدن های حرفه‌ای، ساید و کراس تشکیل شده است.

 • MMA

در MMA  از ورزش‌ ها و تکنیک ‌های مختلفی استفاده می‌شود تا به پیشرفت کامل برسید و در برابر رقبا هم برنده باشید. این تکنیکها و روش ها به صورت زیر می باشد:

  • از موتای به عنوان ضربات آرنج زانو و ساق پا
  • از بوکس به عنوان ضربات مشت و نحوه گارد و دفاع و جا خالی دادن
  • از تکواندو به عنوان ضربات سرعتی و متفاوت پا
  • از کیک بوکسینگ به عنوان ترکیبات و ضربات دست و پا
  • از جودو به عنوان فنون پرتابی و خاک
  • از جوجیتسو برزیلی به عنوان فنون در خاک و قفل مفاصل
  • از کشتی به عنوان زیرگیری
 • گوجوریو 

این رشته از رشته های بسیار قوی و جزو زیر ساخت های کاراته است. چوجون میاگی کاراته کار اوکیناوایی، بود که این سبک را به وجود اورد. کلمه گو به تکنیک دست از فاصله نزدیک یا حملات خط مستقیم، اشاره دارد و جو به معنی نرم و به تکنیک های دست باز و جا به جایی های دایره ای اشاره دارد.

 

چگونه در ورزش MMA برنده مشخص می شود؟

ممکن است در هنگام مبارزه، یکی از مبارزین شکست‌ را بپذیرد و او باید تسلیم شدنش را با زدن سه ضربه دست به بدن حریف، تشک یا کف زمین، مسابقه را به صورت زبانی اعلام کند. ممکن است مدت زمان بازی طول بکشد و داوران مسابقه با سیستم امتیاز موجود، در مورد برنده مبارزه، تصمیم خواهند گرفت.

 

ورزش MMA

 

اگر یکی از مبارزه کننده ها در طول مسابقه ضربه غیر قانونی را اجرا کند یا به دستورات داور توجهی نداشته باشد، اخطار خواهد گرفت و اگر تعداد این اخطارها به سه عدد برسد، مبارزه فوق فاقد صلاحیت شناخته میشود. اگر یکی از مبارزین به خاطر آسیب دیدگی به دلیل اجرای یک ضربه غیرقانونی طرف مقابل به آن دچار شده است و قادر به ادامه مبارزه نباشد طرف مقابل فاقد صلاحیت شناخته می‌شود و اگر هر دو مبارز مرتکب خشونت و خطا شده باشند و یا یکی از طرفین، به دلیل یک ضربه غیر قانونی به صورت اتفاقی قادر به ادامه مسابقه نباشد مبارزه بدون برنده پایان می‌یابد.

 

مزایای ورزش های رزمی ترکیبی چیست؟

کلاس‌ های رزمی، باعث تقویت عضلات، بهبود هماهنگی حرکات، افزایش تمرکز و افزایش قدرت بدنی می‌شود. ورزش‌ های رزمی، باعث کاهش وزن، افزایش انرژی، بهبود خواب و کم شدن استرس می‌شود. تعمیرات تنفسی، از جمله تمریناتی است که در کلاس ‌های رزمی انجام می‌شود و این تمرین، باعث بهبود عملکرد ریه و قلب و همچنین کاهش استرس و افزایش تمرکز می‌شود.

آموزش ‌های ورزش های رزمی ترکیبی می‌تواند، به عنوان یک راه برای بهبود خود دفاعی فرد، باشد. با یادگیری تکنیک ‌های مختلف مانند ضربات پا و دست، بوکس، کیک بوکسینگ، تکواندو و کاراته، فرد بهترین راه حفاظت از خود را می‌آموزد. تمرینات شدید و فشار ذهنی در کلاس رزمی، باعث بهبود قابلیت تصمیم گیری و عملکرد سریع فرد در شرایط سخت می‌شود.

 

مزایای ورزش های رزمی ترکیبی

 

ورزش‌ های رزمی علاوه بر حفظ سلامت جسمانی، باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می‌شود و ارتباط نزدیکی با سلامت روانی دارد. از اضطراب و افسردگی جلوگیری می‌کند و باعث رشد و نمو استخوان ‌ها می‌شوند و خطر ابتلا به پوکی استخوان را با افزایش غلظت مواد معدنی کاهش می‌دهد. هنرهای رزمی درس‌ های مهمی را در مورد ارزش‌ ها و احترام به بچه ‌ها می ‌آموزد که چگونگی نگاه آن ها را به دنیای اطرافشان شکل می‌دهد. هنرهای رزمی، با آموزش جنبه عملی احترام و ادب به کودکان از همان سنین، پایه رفتار آن ها را شکل صحیح داده و ادب و احترام گذاشتن به کوچک و بزرگ و رعایت ادب در هنگام گفت و گو را به صورت عملی به آن ها آموزش میدهد .

 

نکته ی پایانی

ورزش ‌های رزمی، علاوه بر حفظ سلامت جسمانی و تناسب اندام، باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و سلامت روانی افراد می‌شود. ورزش های رزمی باعث کم شدن اضطراب و افسردگی می‌شود. از ورزش‌های رزمی ترکیبی می‌توانیم به گوجوریو، موی چایا و  MMA اشاره کرد. این ورزش‌ ها شامل تکنیک‌ های مختلفی از تمامی رشته‌ های رزمی مانند تکواندو، کاراته، کشتی و جودو می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *