مقالات

کاپ حرفه ای مناسب ورزش تکواندو

کاپ حرفه ای تکواندو

در این مقاله قصد داریم به کاپ حرفه ای تکواندو بپردازیم. درواقع تکواندو یکی از ورزش های سنتی و رزمی کره محسوب میشود. این ورزش جمله ورزهای علمی ترین و منظم ترین ورزش های رزمی محسوب میسود. جالب است بدانید که در تکواندو نه تنها قدرت بدنی و فیزیکی افزایش پیدا میکند. بلکه به ورزشکاران راه های تقویت روح و نظم و انضبات به کمک آموزش های ذهنی و بدنی را می آموزد. اگر چه این ورزش یکی از ورزش های سنتی کره است اما امروزه به یکی از ورزش های محبوب و پرطرفدار در سرتاسر جهان تبدیل شده است. لازم به ذکر است که همین ورزش بین المللی یکی از بازی های رسمی المپیک تبدیل شده است.‌ در همین راستا این رشته ورزشی در ایران نیز علاقه مندان زیادی دارد. بنابراین ما تصمیم گرفتیم در این جا به بخشی از تاریخچه تکواندو و ضربات مختلف مورد استفاده در آن بپردازیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت کافی را ببرید.

 

تاریخچه ورزش تکواندو

 

در بخش های بعدی به کاپ حرفه ای تکواندو خواهیم پرداخت. اما در اینجا قدری به تاریخچه این ورزش کهن میپردازیم. در آرامگاه مخصوص پادشاه گوگوریو که در سال ۶۶ میلادی یعنی حدودا ۳۷سال قبل از میلاد ساخته شده است، نقاشی های دیواری از ورزش تکواندو وجود دارد‌‌. از تفسیر همین نقاشی ها مشخص میشود که دو فرد غیر مسلح رو به روی یکدیگر ایستانده اند. همچنین در نقاشی های دیگر این آرامگاه افرادی وجود دارند که در حال شکستن آجر هستند‌. حتی برخی از آنها لباس هایی مشابه لباس تکواتدو بر تن دارند‌ اگرچه امروزه تکواندو از نظر تکنیک و گستردگی پیشرفت فراوانی داشته است‌. اما همین نقاشی ها میتواند نشان دهنده این ورزش کهن در میان مردم کره است. همچنین همواره میتوان رد پایی از این ورزش در تاریخچه مردم کره پیدا کرد.

 

علت اهمیت ورزش تکواندو

 

پیش از آنکه به کاپ حرفه ای تکواندو بپردازیم‌ ابتدا قدری به علت اهمیت این ورزش اشاره کنیم.  در نهایت در سال ۱۹۹۴ این ورزش به بازی های آسیایی راه پیدا کرد و در سال ۲۰۰۰ وارد بازی های المپیک شد. امروزه در سرتاسر جهان چیزی حدود ۲۰ میلیون ورزشکار در رشته تکواندو در حال فعالیت هستند. و این بدان معنی است که این رشته به یکی از ورزش های محبوب در میان مردم تبدیل شده است. اما چه چیزی باعث اهمیت این رشته ورزشی شده است؟ طبق تاریخ کره، ورزش تکواندو در سلطنت شیلا پررنگ شد و قدرت گرفت. پادشاهی شیلا یک پادشاهی کوچک بود که معمولا مورد تهدید مناطق بزرگتر قرار میگرفت. از این رو پادشاه این منطقه یعنی جین هونگ تصمیم گرفت افرادی را به منظور دفاع از سلطنت تربیت کند. این افراد، معمولا ارباب زادگان بودند و با حساسیت فراوان انتخاب شده بودند. سپس این افراد تحت تعلیم قرار گرفتند. تعلیمات این افراد بر پایه قدرت ذهن و جسم بود‌. افراد نباید از هیچ سلاحی استفاده میکردند و حتی نحوه و نوع غذا خوردن آن ها، زندگی روزمره و غیره نیز کاملا تحت نظر بود‌ این جنگجویان هورگان نام داشتند‌ و تمامی تعلیمات آن ها بر اساس نظم و انظبات شکل گرفته بود.

 

کاپ حرفه ای مناسب ورزش تکواندو

 

تا اینجا سعی کردیم از اهمیت بالای ورزش تکواندو و تاثیر آن بر جسم و روح صحبت کنیم. اما حال نوبت به آن رسیده است که در مورد کاپ حرفه ای تکواندو صحبت کنیم. از آنجایی که در این ورزش احتمال آسیب دیدگی بالاست، قوانین ایجاب میکند در حین انجام تمرین یا مسابقه از تجهیزات ایمنی استفاده کنیم. یکی از این اقلام کاپ تکواندو است. این وسیله میتواند محافظت ویژه ای از اندام تناسلی به خصوص در آقایان به انجام برساند و در سالهای اخیر این امر را ثابت کرده است. کاپ های تکواندو در انواع زنانه، مردانه و بچگانه تولید میشوند. پس میتوان گفت این محصول دارای ابعاد و اشکال و سایزهای متنوعی است. درواقع تولید کننده لوازم رزمی در سرتاسر دنیا در تلاش هستند همواره کاپ هایی با کیفیت و مقاوم تر تولید کنند.

 

ویژگی کاپ تکواندو چیست؟

 

در این بخش از مقاله به ویژگی های کاپ حرفه ای تکواندو میپردازیم. زیرا همانطور که احتمالا میدانید کاپ های حرفه ای باید دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد باشند.

 

  • این وسیله دارای مقاومت بالا در برابر ضربات سنگین دگرا دارد. از این رو میتوان از آن در مسابقات بین المللی و مهم استفاده کرد.
  • لازم است یک کاپ حرفه ای از متریال با کیفیت و درجه یک ساخته شده باشد.
  • کاپ های حرفه ای دارای ساختاری فنجانی پلاستیکی هستند.
  • این قبیل کاپ های حرفه ای دارای اندازه مناسب و وزن بسیار سبک میباشند.
  • کاملا قابل شست و شو هستند و طی استفاده های مکرر دچار آسیب نمیشوند.
  • لازم که یک کاپ حرفه ای دارای ضمانت پس از فروش باشد.
  • دارای کالیبر بالا باشند.
  • جنس داخلی آن کانلا نرم و انعطاف پذیر باشد.

 

چرا باید از کاپ حرفه ای استفاده کنیم؟

 

شاید برای شماهم سوال باشد که چرا لازم است از کاپ تکواندو استفاده نماییم؟ اگر چه در تمامی ورزش ها ضربه به ناحیه تناسلی مانند بیضه آقایان کاملا ممنوع است. اما به هر حال ممکن است در حین مبارزه به صورت تصادفی ضرباتی به این نواحی وارد شود. حال آنکه در ورزش های رزمی ضرباتی محکم و قوی از طرف مبارزان ایجاد میشود. بنابراین استفاده از کاپ و سایر تجهیطات ایمنی در مسابقات الزامی بوده و عدم استفاده از آن تخلف محسوی میشود. گفتنی است بیضه و کشاله را در آقایان از اندام های بساب حساس محسوب میشود به طوری که یک ضربه محکم میتواند خطرات جبان ناپذیری از جمله مرگ به همراه داشته باشد. به همین دلیل هم اگر مبارزی از تجهیزات ایمنی در مسابقات استقاده نکند از مسابقات حذف خواهد شد.

 

حرف آخر

 

اگر چه تمامی تجهیزات مورد استفاده در تکواندو لازم و ضروری است. اما استفاده از کاپ حرفه ای مناسب ورزش تکواندو از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا ضربات تصادفی به این بخش از بدن عواقب جبران ناپذیری را به همراه خواهد شد. از این رو پیشنهاد میشود چنانچه قصد ورزش در رشته تکواندو را دارید حتما ابتدا تمامی تجهیزات ایمنی مربوط با این رشته را خریداری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *