مقالات

مزایای کلاه بوکس آتل دار نسبت به دیگر کلاه های بوکس چیست؟

کلاه بوکس آتل دار

انواع کلاه ورزش بوکس

از بهترین کارهایی که برای سلامتی، بهتر زیستن و طول عمر بیشتر دارای اهمیت است، ورزش منظم است که موجب سالم ماندن سیستم قلبی و عملکرد بهتر آن می شود. فایده جسمی و روحی ورزش را نمی توان نادیده گرفت و انجام دادن هر نوع ورزش بهتر از اصلا ورزش نکردن است. یکی از ورزش های مفید که به تمام بدن فایده می‌رساند، بوکس است که در این مقاله به انواع تجهیزات آن از جمله کلاه بوکس آتل دار می‌پردازیم.

 

کلاه بوکس آتل دار

حفاظت از سر که حساس ترین و مهم‌ترین عضو بدن است، در برابر ضربه هایی که در ورزش‌های رزمی وارد می‌شود، دارای اهمیت زیادی است. در این بین نقش کلاه های محافظ در رشته های رزمی پر رنگ تر می شود و انواع مختلفی از این کلاه ها با جنس و تجهیزات مختلف تولید می شود. یکی از این مدل های کلاه چرم EVER LAST مدل Face Bar یا کلاه بوکس آتل دار است که با استانداردهای رشته های رزمی و رینگی مانند کیک‌بوکسینگ طراحی شده است.

طبق توصیه های اساتید می توان به عنوان حفاظت از سر در رشته‌های دیگر رزمی از آن استفاده کرد. این کلاه بوکس از جنس چرم تولید می شود و جنس داخلی لایه محافظ از فوم سرد بوده و آستر کلاه هم از جنس PU تشکیل شده است. کلاه بوکس Face  Bar آتل دار بوده و بندی برای تنظیم روی قسمت فوقانی سر دارد. دو عدد چسب قابل تنظیم در قسمت پشت سر قرار گرفته است که کلاه را روی سر ورزشکاران تنظیم می‌کند. این کلاه بوکس آتل دار تولید شده کشور پاکستان است.

 

کاربرد کلاه بوکس چیست؟

ایمن ترین وسیله یا پوشش برای محافظت از سر و صورت یک ورزشکار رزمی کلاه است. بعضی از کلاه ها دارای نقابی هستند که در مقابل ضرباتی که به فک، بینی و صورت وارد می شود، از آن عضو حفاظت می کند. کلاه های ایمنی وسیله ای بی نظیر و یک اثر خلاق هستند که موجب سلامت فیزیکی افراد ورزشکار می شوند. از کاربرد های کلاه بوکس آتل دار می توان به این موارد زیر اشاره کرد:

 • زمان انجام تمرینات یا مبارزه ها بسیار مهم و استفاده از آن بسیار اهمیت دارد. زیرا در غیر این صورت ورزشکار دچار آسیب و صدمه های جبران ناپذیری می شود.
 • از مهم‌ترین و بهترین تجهیزات محافظ سر است که یک رزمی‌کار می‌تواند از آن استفاده کند.
 • استفاده آن در مسابقات جهانی بسیار ضروری بوده و اگر استفاده نشود از ادامه مسابقات حذف می‌شوند.

 

انواع کلاه بوکس

کلاه های مرتبط با رشته های مختلف رزمی از لحاظ ظاهری، جنس و رنگ با هم متفاوت هستند. اما در کل کارکرد و کاربرد یکسانی دارند. همه آنها یک پوشش مناسب برای سر و صورت هستند که دارای مدل های مختلفی بوده و از فک، بینی و صورت رزمی‌کار حفاظت می کنند. انواع این کلاه های بوکس شامل موارد زیر است:

 • کلاه بوکس حرفه‌ای چرم و فک دار چرم
 • کلاه بوکس IDM -02
 • مدل کلاه حفاظ دار و کلاه نقاب دار
 • کلاه بوکس حفاظ دار فوم گرین هیل
 • کلاه بوکس آتل دار چرم Face Bar
 • مدل کلاه بوکس حفاظ دار فوم
 • کلاه چرم حفاظ دار
 • مدل کلاه بوکس معمولی
 • کلاه بوکس چرم درجه ۱

 

آشنایی با سه مدل کلاه بوکس برای آماتورها و بازیکنان حرفه‌ای

رشته رزمی بوکس دارای انواع متنوع و مختلفی از کلاه های بوکس است که هرکدام در گروه‌های خاص استفاده می‌شود. سه نوع اصلی از این کلاه ها توسط بازیکنان حرفه‌ای و آماتور ها مورد استفاده قرار می گیرد که این مدل ها را معرفی می کنیم.

 

مدل کلاه بوکس صورت باز یا کلاه open face 

این کلاه از شقیقه، چانه و اطراف سر حفاظت می کند. کلاهی است که دارای انعطاف بوده، وزن سبکی دارد و صورت را باز نگه می‌دارد. پس از صدمه چشم و بینی جلوگیری نمی شود. این کلاه برای نوجوانان و خانم هایی که در ورزش ضربه های محکمی نمی زنند، مناسب است؛ زیرا ضربات آنها آسیب جدی ایجاد نمی کند.

 

کلاه بوکس محافظ کامل صورت

این نوع کلاه تمام سر ورزشکار را می پوشاند و با بندی محکم و ضخیم تا موازات جلو کشیده می شود و بینی و صورت ورزشکار را حفظ می‌کند. بهتر است زمان خرید اندازه مناسب سر خود را تهیه کنید تا در بینایی دچار اختلال نشوید.

 

کلاه بوکس با محافظ گونه

از میان کلاه های بوکس این مدل بسیار متداول است و از بهترین کلاه هایی است که در همه باشگاه ها در جهان استفاده می شود که کمی شبیه کلاه صورت باز است. فقط دارای دو قطعه است که از گونه حفاظت می کند تا مانع سیاه یا کبود شدن چشم و یا آسیب و بریدگی نشود. البته کلاه بوکس آتل دار از استانداردهای متناسب با رشته های مختلف رزمی طراحی شده و از کل سر، صورت، بینی، فک و چشم ها حفاظت می کند. هیچ مشکلی برای رزمی‌کار به وجود نمی آید، بسیار مناسب است و حتی قابل تنظیم روی سر ورزشکاران است.

 

تجهیزات ایمنی چه تاثیری در تمرین ها دارند؟

هر ورزشکاری اگر با لوازم و تجهیزات ایمنی تمرینات رزمی خود را انجام دهد، بسیار مفید و دارای اهمیت است. زیرا این لوازم در زمان حرکات های تند و انفجاری، موجب افزایش توانایی بدن می‌شود. استفاده از این لوازم ایمنی بعد از تمرین باعث می شود، عضلات بدن در زمان سریع‌تری منقبض شوند. لوازم ایمنی و انواع تجهیزات مانند کلاه بوکس آتل دار باید مناسب و از جنس مرغوب باشد تا مقاومت بدن را بیشتر کند.

با استفاده از این وسایل سرعت و حتی توانایی های رزمی‌کار هم افزایش پیدا می‌کند و از صدمات احتمالی به بدن ورزشکار هم می کاهد. تجهیزاتی مانند دستکش بوکس، نانشیم و محافظ دندان از وسایل ایمنی ضروری در این ورزش محسوب می شوند که البته کلاه نقش بسیار مهمی در این ورزش ایفا می کند.

 

كيك بوكسينگ

 

مزایا و معایب استفاده از کلاه بوکس آتل دار

استفاده از کلاه بوکس مخصوصا کلاه بوکس آتل دار در جلوگیری از ضربه مغزی و آسیب های دیگر مغزی بسیار اهمیت دارد. البته مزایای زیادی برای استفاده رزمی‌کاران ایجاد می‌کند. این کلاه از بریدگی و کبودی در قسمت‌های چشم و صورت جلوگیری می‌کند. در اسپرینگ که سخت و رقابتی است و رزمی‌کار عقب‌نشینی نمی‌کند و توسط آرنج یا بازو حریف را از مسیر دور می‌کند، همین منجر به بریدگی از آرنج یا حتی سر یا شکستگی بینی می شود.

پس داشتن محافظ سر خوب از این آسیب ها جلوگیری می کند. کلاه بوکس آتل دار احساس امنیت و آرامش در رینگ را فراهم می کند و حتی ضربه ها و قسمتی از ضربات مشت را جذب می‌کند و شانس رزمی‌کار در برد بیشتر می‌شود. کلاه بوکس باید شخصی باشد؛ زیرا در ورزش بوکس ورزشکار عرق زیادی می کند که بوی وحشتناک داشته و ایجاد ویروس و عفونت می‌کند؛ پس داشتن یک کلاه بوکس شخصی بهداشتی تر است.

 

معایب استفاده از کلاه بوکس آتل دار

بعضی از افراد تصور می‌کنند که پوشیدن کلاه از ضربه های سر و یا آسیب های مغزی محافظتی نمی‌کند؛ ولی طبق مشاهدات، این تجهیزات ایمنی موجب شده بوکس ورزش ایمنی باشد. از معایب کلاه بوکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

بینایی را کاهش می‌دهد

اگر کلاه اندازه مناسب فرد نباشد، میدان دید فرد دچار اختلال می شود و ممکن است مشت های پهن و پرتاب شده حریف را نبیند و نتواند ضربات را مسدود کند. اگر لوازم مانع دید شود، بیشتر مانع ایمنی شما است؛ پس باید  به سایز و اندازه آن توجه کرد.

 

اضافه وزن می آورد

کلاه بوکس کمی به وزن سر و بدن اضافه می کند و لغزیدن مشت و خارج شدن از مسیر کمی دشوارتر می‌شود. ممکن است در طول مبارزه مشت های زیادی را جذب کند.

 

هدف را بزرگ‌تر می‌کند

انواع کلاه های بوکس اندازه سر ورزشکار را بزرگ‌تر می‌کند و یک هدف بزرگ برای حریف ایجاد می‌کند. احتمال وارد شدن مشت های زیاد به سر هم بیشتر می‌شود.

 

کلاه بوکس آتل دار مناسب برای هزینه های مالی

در شروع ورزش بوکس یک ورزش ارزان است و فقط نیاز به کفش و یک جفت دستکش دارد. زمانی که پیشرفت می‌کنید به مقدار و وسایل ایمنی پیشرفته و بیشتری احتیاج پیدا می کنید که هر کدام دارای قیمت های متفاوتی هستند. کلاه بوکس آتل دار یکی از لوازم لازم و ضروری بوکس است که کمی قیمت بالایی دارد.

 

کلام آخر

کلاه های مختلفی برای این ورزش بوکس وجود دارد؛ ولی کلاه بوکس آتل دار نسبت به استانداردهای تمامی رشته های رینگی تولید می شود که دارای حفاظ گونه و صورت بوده و زاویه دید خوبی را به ورزشکار می‌دهد. دارای جنس مرغوب بوده و لایه محافظ خوبی است که نسبت به دیگر کلاه ها ایمن تر و مناسب تر است. پیشگام رزم به عنوان تولید کننده لوازم رزمی ارائه دهنده انواع کلاه های بوکس به شما عزیزان می باشد و با رفتن به بخش فروشگاه می توانید خرید خود را نهایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *