مقالات

مزایای کلاه تکواندو اسفنجی نسبت دیگر مدل های کلاه چیست؟

کلاه تکواندو اسفنجی

کلاه تکواندو اسفنجی یکی از انواع کلاه هایی است که در ورزش تکواندو مورد استفاده قرار میگیرد. از آنجایی که تکواندو یک وررش رزمی است امکان ایجاد آسیب به سر و صورت مبارزین بسیار زیاد است. از این رو استفاده از کلاه تکواندو ، سینه بند، زانو بند و غیره در این ورزش کاملا الزامی است. از طرفی در ورزش تکواندو ضربه مبارزین به سر و صورت حریف از بالاترین امتیاز برخوردار است بنابراین در هر لحظه ممکن است پای یکی از یکی از مبارزین به سر و صورت حریف خود برخورد کند. این ضربان از قدرت کافی برخوردار بوده و میتواند باعث آسیبات جدی به ناحیه سر، چشم و بینی، دندان و غیره شوند. بنابراین استفاده از کلا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. پس با ما باشید تا کاربرد و اهمیت کلاه تکواندو بیشتر آشنا شوید.

 

کلاه تکواندو چه کاربردی دارد؟

متاسفانه طبق آمار در مسابقاتی نظیر بوکس چیزی حدودی ۹۰ درصد بوکسور ها در معرض ضربات محکم به سر و عوارض ناشی از آن قرار میگیرند. این در حالیست که در تکواندو نیز تعداد ضربات مستقیم به سر زیاد است اما چون مبارزین از کلاه تکواندو اسفنجی و سایر کلاه های مخصوص استفاده میکنند عوارض ناشی از آن بسیار کمتر است. استفاده از لوازم محافظتی نظیر کلاه و غیره میتوانند تا حد زیادی فشار ضربات را کاهش دهد و در صورت بروز هر گونه صدمه ای بهبود در کمترین زمان حاصل شود. استفاده از کلاه استاندارد در مسابقات میتواند سلامت مبارزین را تضمین کند. علاوه بر کلاه لوازمی نظیر هوگو، بیضه بند، روپایی انگشتی و غیره نیز در ورزش های رزمی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

انواع کلاه تکواندو

 

  • کلاه تکواندو اسفنجی

کلاه های تولید شده برای ورزش های رزمی چون تکواندو از کیفیت های مختلفی برخوردار هستند. یکی از انواع کلاه تکواندو از جنس اسفنج ساخته شده است. این نوع کلاه قادر است از ضربات وارد شده به سر فرد جلوگیری کند و تا حدی زیادی فشار آن را به خود جذب کند. این قبیل کلاه از کیفیت بالایی برخوردار است.

 

  • کلاه تکواندو IDM یا تزریقی

کلاه IDM کلاهی است که از جنس پلی اورتان یا همان تزریقی ساخته شده است. این نوع کلاه در دو رنگ قرمز و آبی تولید میشوند و در اختیار ورزشکاران قرار میگیرند. به طوری که میتوان گفت از جمله معروف ترین برند های کلاه تکواندو همان کلاه تزریقی است.اما اگر یک فرد بخواهد میان این دو نوع کلاه یکی را انتخاب کند به نظر شما کدام یک بهتر است؟ یعنی کدام یک از این کلاه ها میتواند محافظت بیشتری از سر و صورت رزمی کار داشته باشد؟ در بخش بعدی به این موضوع میپردازیم.

 

بهترین کلاه تکواندو کدام است؟

حال که تا حدی با تفاوت کلاه تکواندو اسفنجی و تزریقی آشنا شدیم لازم است بدانیم کدام یک تاثیر بیشتری در جذب ضربات را دارند؟ درواقع یک کلاه خوب و استاندارد از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. چرا که این کلاه باید در برابر ضربات محکم مقاومت کند. این کلاه باید کاملا سایز سر مبارز باشد تا در حین بازی نچرخد و یا از سر ورزشکار جدا نشود. یک کلاه استاندارد یاید گوش ها، سر و بخشی از صورت را به خوبی پوشش دهد. در این راستا میتوان گفت کلاه های تزریقی بهترین عملکرد را در این زمینه دارند و انتخاب مناسب تری نسبت به سایرین هستند.

 

 

مزایای کلاه تکواندو اسفنجی

در این بخش از مقاله به مزایای کلاه تکواندو اسفنجی میپردازیم. اگرچه کلاه تزریقی نسبت به کلاه تزریقی مقاوم تر است اما کلاه اسفنجی نیز مزایای خود را دارد:

  • کلاه اسفنجی نسبت با کلاه تکواندو تزریقی از قیمت مناسب تری برخوردار است.
  • کلاه اسفنجی نسبت به کلاه تزریقی سبک تر بوده و برای مبارز احساس سنگینی و‌ گرفتگی کمتری دارد.
  • در هنگام تمرینات باشگاهی کلاه اسفنجی انتخاب مناسب ترین خواهد بود. چرا ‌که هم قیمت کمتری دارد و هم بسیار سبک و راحت است.
  • کلاه های اسفنجی در کیفیت ها و در رنگ و طرح های متنوعی تولید شده و به دست مشتریان میرسند.
  • برای ورزشکارانی که به تازگی تکواندو را شروع کرده اند کلاه های اسفنجی گزینه بسیار مناسبی هستند.

 

کاربرد کلاه تکواندو اسفنجی در تکواندو

کلاه تکواندو اسفنجی اگر از متریال با کیفیت و درجه یک تشکیل شده باشد یک انتخاب بسیار مناسب برای مبارزاتی چون تکواندو محسوب میشود. این کلاه ها از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند و قادرند ضربات پا را مهار کنند و از سر و صورت در مقابل ابن ضربات محافظت نمایند. این نوع کلاه از خاصیت ارتجاعی بالایی برخوردار است به طوری که قادر است در مقابل ضربات به عنوان یک ضربه گیر عمل کند و آسیبات جدی و خطرناک به سر تکواندوکاران محافظت نماید. این کلاه ها در کیفیت های مختلف و در طرح ها و رنگ های متنوع تولید میشوند و در دسترس ورزشکاران قرار میگیرند.

 

چه کلاهی را برای خود انتخاب کنیم؟

اگر تا اینجای مقاله هنوز هم بین کلاه تکواندو اسفنجی و تزریقی مردد هستید بهتر است با مربی خود مشورت کنید. مربی شما با در نظر گرفتن شرایط شما و فشار و شدت تمرینات و مسابقات میتواند در انتخاب یک کلاه مناسب کمک شایانی داشته باشد. اما چنانچه به تازگی تکواندو را شروع کرده اید و تمرینات سبک و کوتاهی دارید میتوانید از کلاه های ارزان تر و با کیفیت پایین تری استفاده کنید. اما اگر در مرحله حرفه ای از این ورزش رزمی هستید و در تمارین و مسابقات سنگین به سر میبرید پیشنهاد ما این است که از کلاه های با کیفیت و درجه یک استفاده کنید.

 

سخن آخر

امید است که از این مطالب لذت کافی را برده باشید. ما در این مقاله تلاش کردیم تفاوت های اصلی بین کلاه اسفنجی و سایر کلاه های تکواندو را برای شما عزیزان بازگو کنیم. اما در نهایت مسئولیت انتخاب و خرید کلاه را بر عهده خود شما عزیزان گذاشتیم. چرا که این شما هستید که باید با در نظر گرفتن شرایط خود اقدام به خرید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *