مقالات

معرفی ویژگی های کلاه تکواندو اصل + نحوه شناسایی

کلاه تکواندو اصل

در این مقاله ما قصد داریم که به شما ویژگی های یک کلاه تکواندو اصل را معرفی کنیم. سپس درباره هر کدام توضیح مختصری ارائه دهیم. اما ابتدا بهتر است که با ورزش تکواندو کمی بیشتر آشنا شوید. ورزش تکواندو یکی از ورزش های رزمی است. این ورزش به کشور کره جنوبی تعلق دارد و ورزش ملی این کشور است. تکواندو در میان سایر رشته های رزمی یک برتری دارد و آن تعدد و تنوع حرکات و ضربات پا است. در میان همه ورزش های رزمی تک نفره، ورزش تکواندو بیشترین تمرکزش را بر روی تکنیک های پا قرار داده است. همین امر باعث برتری اش در این زمینه شده است. گفتنی است که ورزش تکواندو در سراسر جهان بیشترین طرفدار و کارآموز را دارد. به همین دلیل اگر شما هم از بیشمار کارآموزان این رشته ورزشی هستید بهتر است یک کلاه کلاه تکواندو اصل تهیه کنید.

 

تجهیزات و تنپوش های تکواندو

از آن جایی که تکواندو یک ورزش رزمی است، طبیعتا باید موجبات ایمنی ورزشکار تامین گردد. چرا که هدف از ورزش در ابتدا تندرستی و در مقیاس بزرگتر قهرمانی است. پس باید بدن ورزشکار تا جای ممکن از ضربات خطرناک حفظ شود. از انواع تجهیزات و لوازم این ورزش می توان به کلاه، هوگو، ساق بند و ساعد بند اشاره کرد. لازم به ذکر است که همگی این پوشش ها برای انجام این ورزش ضروری می باشند. تمامی اجزای تنپوش ورزشکار باید همرنگ و هماهنگ باشند. در بین کلیه لوازم تکواندو تنها کلاه است که به غیر از رنگ آبی و قرمز، به صورت سفید رنگ هم تولید و عرضه می شود. در ادامه مقاله، تک به تک ویژگی های کلاه تکواندو اصل را توصیف و تشریح می کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراهی کنید.

کلاه تکواندو و کلاه بوکس شباهت های بسیاری به یکدیگر دارند .

 

کلاه تکواندو

می توان گفت کلاه تکواندو مهم ترین تنپوش این ورزش است. چرا که سر عضو حساسی است و هر گونه ضربه ناگهانی و سنگین ممکن است صدماتی غیر قابل جبران بر جای بگذارد. اما همه ما می دانیم که ورزش تکواندو تا این حد سنگین و خشن نیست. با این وجود لازم است که حتما از کلاه و سایر تنپوش های تکواندو استفاده کنید. کلاه تکواندو به طور کلی به یکی از تجهیزات این رشته ورزشی گفته می شود. که از ناحیه سر در برابر ضربات و صدمات احتمالی مراقبت می کند. به این صورت که کلاه قسمت های بالا و طرفین و پشت سر، پیشانی و روی گوش ها را می پوشاند. و از آسیب ها تا حد امکان جلوگیری می کند. اما برای آن که کلاه تکواندو اصل را از سایر مدل ها تشخیص دهید باید با ویژگی های یک کلاه اصل آشنا شوید.

 

وزن کلاه تکواندو

در خرید کلاه تکواندو باید به وزن کلاه توجه کنید. استفاده از کلاه با وزن نا مناسب می تواند به عملکرد و سلامت ورزشکار لطمه وارد کند. دقت کنید که اگر کلاهی که خریداری می کنید بیش از حد سنگین باشد به ناحیه سر و مهره های گردن فرد آسیب می زند. هر چه کلاه سبک تر باشد فشار کمتری به سر و گردن ورزشکار اعمال می شود در نتیجه عملکرد او بهتر می شود. اگر کلاه تکواندو وزن بالایی داشته باشد، حرکات ورزشکار را کند می کند و امکان انجام تکنیک های سرعتی را از او می گیرد. پس نتیجه می گیریم که وزن کلاه یکی از فاکتور های اصلی در خرید کلاه تکواندو اصل است. و اگر وزن کلاه زیاد باشد به ضرر ورزشکار تمام خواهد شد. در ادامه به کیفیت بند های نگهدارنده کلاه تکواندو می پردازیم. که یکی از ویژگی های مهم در خرید کلاه تکواندو است.

 

مطلب پیشنهادی : معرفی کلاه تکواندو با نقاب همراه با ویژگی های آن

ویژگی کلاه تکواندو اصل

 

بند نگهدارنده کلاه تکواندو

کلاه های تکواندو همیشه در مسابقات رسمی و بین المللی باید دارای یک بند نگهدارنده باشند. این بند باعث می شود که کلاه محکم به سر ورزشکار متصل شود و از افتادن آن در حین مبارزه جلوگیری می کند. بند نگهدارنده درست در زیر چانه قرار دارد. و دو سر کلاه که طرفین سر را تا پایین صورت می پوشانند، به یکدیگر وصل می کند. در طراحی بند نگهدارنده معمولا از یک چسب پارچه ای استفاده می شود. تنها داشتن بند نگهدارنده کافی نیست. بلکه اگر دوخت های این بند محکم نباشند باز هم احتمال افتادن کلاه در زمان مسابقه وجود دارد. باید توجه کنید که این بند باید از کشش مناسبی برخوردار باشد. تا به خوبی به سر ورزشکار محکم شود و در عین حال موجب آزار او نشود. در این بخش هم به یکی دیگر از ویژگی های کلاه تکواندو اصل پرداختیم.

 

اندازه مناسب کلاه تکواندو

کلاه رزمی در اندازه های مختلف تولید می شوند، اما فقط یک اندازه است که برای هر ورزشکار مناسب است. بدین ترتیب اگر کلاه زیادی کوچک باشد، به سر فشار وارد می کند و مبارز را اذیت می کند. در مقابل اگر کلاه خیلی بزرگ باشد، درست روی سر قرار نمی گیرد و مدام حرکت می کند و نمی تواند از ورزشکار محافظت کند. پس حتما باید کلاه با سایز سر فرد منطبق باشد تا در هنگام تمرین و مبارزه از این عضو مهم مراقبت کند. بنابراین سایز کلاه یکی از پارامتر های مهم در انتخاب و خرید کلاه تکواندو اصل، می باشد. در بخش سخن آخر یک جمع بندی کلی خواهیم داشت پس با ما همراه باشید.

 

سخن آخر

در این مقاله در آغاز به توضیحاتی درباره ورزش تکواندو پرداخته شد. سپس گفتیم که در این ورزش از چه تجهیزاتی استفاده می شود. بعد از آن به توضیحی کلی کلاه های تکواندو رسیدیم که مقدمه ای برای تشریح ویژگی های کلاه تکواندو اصل بود. اما به عنوان نکته پایانی در این بخش ذکر یک نکته خالی از لطف نیست. اگر شما قصد دارید که برای خردسالان کلاه تکواندو تهیه کنید بهتر است که از مدل نقابدار استفاده کنید. از آن جایی که کودکان نمی توانند برای محافظت از دندان هایشان از لثه بند استفاده کنند، پیشنهاد می شود که مدل نقابدار را تهیه کنید. این مدل کلاه هم از دندان های کودک حفاظت می کند و هم موجب آزار او نمی شود. در انتها اگر باز هم می خواهید که اطلاعات و سطح آگاهی تان را بالا ببرید پیشنهاد می شود که از مقالات مرتبط  در سایت پیشگام رزم ( تولید کننده لوازم رزمی ) دیدن کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *