مقالات

بهترین نوع کلاه تکواندو چیست؟ + معرفی نمونه ها و مشخصات

ویژگی کلاه تکواندو اصل

در مسابقات تکواندو بر اساس ضرباتی که ورزش کار بر هر نقطه از بدن حریف وارد می کند،  بر مبنای آن امتیاز میگیرد و ضربه به سر از امتیاز بالایی برخوردار است. به همین دلیل برای محافظت از آسیب دیدگی در برابر ضربات وارد شده به سر،  استفاده از بهترین نوع کلاه تکواندو در مسابقات تکواندو اجباری است.

چرا به کلاه ایمنی رزمی نیاز داریم؟

محافظت از سر به عنوان یکی از مهم ترین و حساس ترین اعضای بدن در مقابل ضربات در ورزش های رزمی،  از اهمیت بالایی برخوردار است و نقش کلاه های محافظ مانند کلاه بوکس و کلاه تکواندو در رشته های مختلف رزمی نیز همین می باشد. بهترین نوع کلاه تکواندو،  بسته به نوع رشته رزمی و نوع ضربات در آن رشته ها استانداردهای مختلفی دارد.

 

صدمات ناشی از ضربه به سر در تکواندو

به گزارش انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا، 90درصد بوکسورها در دوران ورزش حرفه ای خود به صدمات ناشی از ضربه به سر دچار می شوند. علی رغم اینکه تعداد مرگ و میرها در بوکس کمتر از برخی رشته های ورزشی است اما تعداد بوکسورهایی که به صدمات مغزی دچار می شوند بسیار بیشتر از موارد ثبت شده است.

وقتی رزمی کار مورد اصابت مستقیم ضربه به سر قرار می گیرد، ضربه ای معادل دریافت ضربه یک توپ 6 کیلوگرمی بولینگ که با سرعت 35 کیلومتر در ساعت در حال حرکت است،  دریافت می کند، یعنی حدود بیش از 50 برابر نیروی جاذبه. ضربه به سر ممکن است باعث شکستگی استخوان جمجمه و آسیب به بافت های مغز شود. ضربه ممکن است به سطح مغز آسیب برساند، شبکه های عصبی را پا کنده،  منجر به ضایعات مغزی یا خون ریزی شود یا لخته های بزرگ خون در مغز ایجاد کند.

 کلاه تکواندو چه تأثیری در تمرین دارد؟

انجام تمرینات رزمی با لوازم ایمنی اهمیت زیادی دارد. لوازم ایمنی در هنگام حرکات انفجاری، توانایی بدن را به میزان زیادی افزایش می دهد. همچنین استفاده از لوازم ایمنی مناسب می تواند عضلات بدن را به خوبی بعد از تمرین در سریع ترین زمان ممکن منقبض کند.

لوازم ایمنی مورد نیاز تکواندو و سایر رشته های رزمی می تواند مقاومت بدن شما را افزایش دهد. علاوه بر این مزایا،  استفاده از وسایل ایمنی و استاندارد می تواند صدمات احتمالی به اعضای بدن ورزش کار را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. تجهیزاتی مانند روپایی انگشتی، نان شیم(کاپ بیضه بند) و هوگو اصلی ترین ملزومات ایمنی مورد استفاده در رشته تکواندو می باشند.

مقاومت کلاه تکواندو تزریقی IDM

همان طور که گفته شد،  در تکواندو بعد از بدن،  سر بیشترین ضربات را دریافت می کند. برای جلوگیری از آسیب باید از بهترین نوع کلاه تکواندو استفاده کرد تا ایمنی شما در حین مبارزه تضمین شود. کلاه باید کیفیت خوب و مقاومت بالایی نشان دهد و جذب ضربه مناسبی داشته باشد تا در اثر برخورد ضربه باعث آسیب مضاعف نشود. کلاه های تکواندو با کیفیت های مختلفی تولید می شوند که با کیفیت ترین آنها که در برابر جذب ضربه بسیار عالی عمل می کند، کلاه های جنس پلی اورتان یا تزریقی هستند که در رنگ های قرمز و آبی و سفید و در اندازه های مختلف تولید می شوند و کلاه تکواندو تزریقی IDM از شناخته شده ترین برندها در زمینه تولید کلاه تکواندو تزریقی می باشد. تولید کننده لوازم رزمی با توجه به ویژگی مورد درخواست ها تولید میکنند.

بهترین نوع کلاه  ورزش تکواندو

بهترین نوع کلاه تکواندو

بهترین نوع کلاه تکواندو برای محافظ کدام است؟ کلاه تکواندو تزریقی IDM یا اسفنجی؟

بهترین نوع کلاه تکواندو کلاهی است که محکم باشد و از مواد با جذب ضربه بالا تولید شده و در عین حال سبک و کم حجم باشد. از نظر سایز هم کلاه باید به شکلی باشد که کاملا به سر و صورت بچسبد تا هنگام مبارزه در اثر ضربه از نچرخیده و یا از سر بیرون نیاید که باعث حواس پرتی ورزش کار و یا کسر امتیاز وی نشود. همچنین کلاه باید سر و گوش را کاملا بپوشاند و دید را محدود نکند.کلاه تکواندو تزریقی IDM در این زمینه یکی از بهترین نوع کلاه تکواندو است.

کلاه تکواندو نقابدار برای چه رده سنی استفاده می شود؟

یکی از انواع کلاه رزمی  ; بهترین نوع کلاه تکواندو با توجه به این که در تکواندو ضرباتی که به سر و صورت زده می شود نسبت به ضربات تنه دارای امتیاز بیشتری می باشد.لذا اکثر تکواندوکاران دارای مهارت خاصی در گرفتن امتیازات صورت می باشند و این خود باعث می شود صدمات وارده به ناحیه سر و صورت زیاد باشد.

از آن جایی که در ورزش تکواندو اصل اساسی حفظ سلامت ورزش کار و جلوگیری از آسیب دیدن هر دو طرف می باشد، لذا علاوه بر کلاه که فرد جهت حفاظت از سر از آن استفاده می کند نیاز به حفاظت از صورت احساس می شد، که امروزه این نیاز با طراحی نقاب های پلاستیکی مقاوم از جنس پلی کربنات برطرف شده که فرد می بایست از آن استفاده کند.

این نقاب با هدف جلوگیری از آسیب های احتمالی در ناحیه صورت در ورزش تکواندو طراحی و به بازار عرضه شده است و از آنجا که امروزه استفاده از کلاه همراه نقاب محافظتی در کلیه مسابقات رده سنی خردسالان، نونهالان و…. در سطح جهانی طبق دستورالعمل فدراسیون جهانی الزامی گردیده است، استفاده از نقاب در سطح کلیه مسابقات و تمرینات این رده سنی اجباری است. استفاده از این نوع نقاب محافظتی ضمن ایجاد حس اعتماد به نفس هنگام مبارزه و مسابقه ضامن سلامت ورزش کار نیز می باشد.

نکاتی مهم در خرید بهترین نوع کلاه تکواندو

1_ بعضی اوقات ورزش کاران بدون اطلاع کافی فریب حرف های فروشنده را می خورند و وسایل کارکرده و یا دست دوم را با قیمت یک محصول نو و اک خریداری می کنند، در نهایت باعث ضرر آنها می باشد.

2_ موضوع دیگر در این خصوص این است که این کلاه را حتما از فروشگاه های معتبر و سرشناس و در جنس باکیفیت و آکبند خریداری شود.

 

بهترین نوع کلاه تکواندو عبارت است از:

1_ کلاه تکواندو گرین هیل،  سایز Large

2_ کلاه تکواندو مدل RZ02

3_ کلاه تکواندو پرو اسپرت مدل PR450

4_ کلاه رزمی با گارد گرین هیل سایز Medium

5_ کلاه رزمی فک دار گرین هیل سایزMedium جنس لاستیک

6_ کلاه تکواندو مدل توکا کد F25 جنس فوم

7_ کلاه تکواندو آی دی ام مدل SM1201 سایز XLarge  جنس فوم

8_ کلاه تکواندو آی دی ام مدل SM1201

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *