مقالات

آیا ورزش دفاع شخصی مسابقات دارد؟

کامل ترین ورزش های دفاع شخصی

اگر به ورزش علاقمند هستید، مخصوصا به ورزش ‌هایی که دفاع شخصی را هم آموزش می ‌دهند، باید مطلع باشید که فدراسیون جهانی دفاع شخصی در ایران دارای مجوز رسمی است و تحت نظر فدراسیون ورزش ‌های رزمی فعالیت می کند. این سبک از ورزش قصد دارد تا دفاع شخصی را به روش یک حرکت عمومی به تمامی افراد ارائه کند و تلاش دارد که وسایل آموزش و تکنیک ‌های جدید را هم مورد استفاده قرار دهد. امروزه بیشتر ورزش ‌های رزمی دارای دفاع شخصی و ابزار و وسایل دفاعی هستند و مسابقات دفاع شخصی هم برگزار می کنند.

افرادی که ورزش رزمی را حتی برای مدت کوتاهی انجام داده باشند، می ‌توانند از ابزار و وسایل دفاع شخصی به راحتی استفاده کنند. سبک دفاع شخصی دارای سلاح ‌های سرد با روش ‌های جدید آموزشی است که برای هر گروه سنی و جنسی قابلیت اجرا دارد. مسابقات دفاع شخصی در ایران در بین استان‌ های کشور برگزار می‌ شود و مسئولان در تلاش هستند تا بتوانند آیین نامه این مسابقات را را تنظیم کنند و ایران را بنیانگذار این مسابقات جهانی در دنیا معرفی کنند.

 

ورزش دفاع شخصی چیست؟

به پارامترها و کارهایی گفته می ‌شود که افراد برای دفاع از خود و سلامتی و یا حفظ اموال خود آنها را به کار می گیرند. سیستم ‌های حقوقی این نوع دفاع شخصی را مشروع و حقی می ‌دانند که می ‌توان از زور برای مورد تعرض قرار نگرفتن استفاده کرد که در جهان هم به رسمیت شناخته شده است. دفاع شخصی یعنی استفاده کردن از نیرو و قدرت فیزیکی برای روبرو شدن با مقابله با تعرض و تهدید های خشونت آمیز که در این نیروهای فیزیکی احتمال دارد از سلاح استفاده شود و یا بدون سلاح صورت بگیرد.

در هر دو صورت موفقیت این دفاع به پارامترهای متنوعی مانند: آمادگی ‌های فیزیکی، ذهنی و شدت تعرض و تهدید دفاع کننده بستگی دارد. در ادامه این مطلب می خواهیم که بدانیم مسابقات دفاع شخصی وجود دارد یا خیر! در نهایت خنثی کردن حمله بدون آسیب دیدن و یا مهار حمله و اگر قصد فراری باشد به راحتی بتوان فرار کرد را دفاع شخص می نامند.

 

مزایای یادگیری دفاع شخصی

در سال ‌های گذشته افرادی که به دنبال یادگیری دفاع شخصی بودند، بیشتر به مراکز یا مدارس هنرهای رزمی می ‌رفتند. مربیان این کلاس‌ ها هم خود را از بهترین معلمین آموزش دفاع شخصی یا آمادگی جسمانی می ‌خواندند. در حالی که اکثر هنرهای رزمی برای ایجاد تناسب اندام ایجاد شده بودند و قدرت واقعی دفاع شخصی در آنها کمی در ابهام بود. امروزه در زمان آموزش دفاع شخصی مربی‌ ماهر و دانش و مهارت خود را به صورت متنوع در کلاس ‌های درسی به کار می ‌بندد که این مهارت ‌ها مانند: مدیریت کردن پرخاشگری زبانی، دوری از حمله، مدیریت کردن تهدید ها و تنش، آگاهی از حمله، جلوگیری از جرم و … را شامل می ‌شود.

این موارد را نمی‌توان فقط با نشستن در کلاس ‌ها یاد گرفت. مهارت ‌های مبارزه‌ای یک فاصله نزدیکی است که با حریف دست و پنجه نرم می کنند و با ضربه‌های مشت به صورت باز یا بسته انجام می گیرد. آموزش ‌های دفاع شخصی یک نوع فعالیت نیست؛ بلکه نوعی آموزش به شمار می ‌رود و مواردی را فرد آموزش می ‌بیند که بعدها از آن می ‌تواند، استفاده کند. این مهارت ها به فرد کمک می‌کند تا جان خود و نزدیکانش را از خطر نجات دهد.

بهترین صورت از دفاع شخصی همان آمادگی است و مهم نیست که از کدامین هنرهای رزمی برای آموزش دفاع شخصی بهره می ‌برید، مهم این است که این هنرهای رزمی را در زندگی به کار بگیرید. امروزه در بیشتر استان ‌های کشورمان ایران مسابقات دفاع شخصی مختلفی برگزار می ‌شود و این مسابقات برای اجرا دارای قوانین خاص خود هستند.

ورزش دفاع شخصی چیست

بیشتر بخوانید: با تمرین های ورزش تکواندو آشنا شوید

 

انواع سبک‌ های دفاع شخصی و نوع کامل آن

ورزش دفاع شخصی سبک ‌ها و هنرهای رزمی مختلفی دارد که می ‌توان از بین آنها بهترین سبک ‌ها را انتخاب کرد و آموزش ‌های لازم را یاد گرفت. چند سبک از دفاع شخصی شامل موارد زیر می شوند:

 

جوجیتسو برزیلی

یکی از بهترین هنرهای رزمی که برای دفاع شخصی گزینه مناسب و انتخاب اول است، جوجیتسوی برزیلی بوده که از جمله پرطرفدارترین هنر رزمی شناخته شده است. این ورزش از برزیل وارد شده و روی روش ‌های ویژه ای در کنترل کردن یا پرتاب حریف متمرکز است. این ورزش روی تکنیک گلاویز شدن و مبارزه کردن روی زمین تمرکز می کند. با این سبک می ‌توان حریف خود را در موقعیتی قرار داد که دیگر نتواند به شما حمله کند و از کامل ‌ترین و بهترین سبک دفاع شخصی به شمار می رود که مسابقات دفاع شخصی این سبک هم برگزار می ‌شود.

 

کیک بوکسینگ و دفاع شخصی

نوع دیگری از ورزش رزمی و سبک ‌های دفاع شخصی کیک بوکسینگ است که فنون ضربه زدن با دست و پا را آموزش می ‌دهد و می‌توان با یادگیری آن برای دفاع و حتی حمله به حریف از آنها استفاده کرد. این سبک آموزش ‌های لازم و ضروری و نحوه استفاده از زانو، سر، دست و پا و آرنج را به درستی آموزش می ‌دهد و از بهترین سبک ‌های دفاع شخصی بوده و مسابقات دفاع شخصی کیک بوکسینگ هم در کشور خودمان برگزار می ‌شود. هدف از یادگیری کیک بوکسینگ بهتر و بیشتر شدن قدرت بدنی و قدرت مبارزه در مقابل مهاجمین و حریفان است.

“از جدیدترین انواع کیسه بوکس دیدن نمایید”

 

ورزش موی تای و دفاع شخصی

ورزش دیگری که در یادگیری دفاع شخصی تاثیر دارد، موی تای است که ضربه‌ های متنوع لگد زدن، ضربه با زانو و آرنج، مشت زدن و … دارد. به افراد آموزش می ‌دهند که در چه شرایطی از این حرکات بهره ببرند و تمرکز اصلی این سبک روی ضربه ‌های کلینج و پا است. این ورزش تایلندی بوده و یکی از نابودکننده‌ ترین ورزش ‌های رزمی در دنیا به شمار می ‌رود.

 

ورزش کراوماگا و دفاع شخصی

از دیگر هنرهای رزمی که مخصوص کشورهای غربی بوده، این ورزش است که به ضربه ‌های زانو، کاراته، پانچ بوکس، کشتی یونانی، جوجیتسوی برزیلی و … توجه می ‌شود. این ورزش یک حمله و دفاع در یک زمان است یعنی به جای اینکه حمله را از خود دفع کنید و بعد واکنش از خود نشان دهید، حمله را دفع و همان موقع واکنش نشان می ‌دهید.

در این سبک برای دفاع شخصی از دفاع کردن با بازوی چپ و وارد کردن ضربه به گلو و یا مشت دست راست استفاده می ‌شود. تمامی مسابقات دفاع شخصی امروزه در بیشتر استان ‌های کشور ما برگزار می ‌شود و قرار است ایران به عنوان بنیانگذار سبک ‌های دفاع شخصی معرفی شود.

 

کلام پایانی

دفاع شخصی یکی از موضوعاتی است که بیشتر افراد احتمال دارد تا با آن شرایط روبرو نشوند، آن را لازم و ضروری ندانند. دفاع شخصی روی حفظ سلامت افراد از آسیب ‌های مختلف تمرکز می کند. امروزه سبک ‌های زیادی از دفاع شخصی ایجاد شده که افراد طبق علاقه می ‌توانند این سبک ‌ها را دنبال کرده و در مسابقات دفاع شخصی که برگزار می شود شرکت کرده و با موفقیت ‌های بیشتر دست پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *