مقالات

سبک های تکواندو

سبک تکواندو

ورزش تکواندو دارای سه سبک استاندارد و رسمی است.

1- سبک پومسه POOMSAE و یا فرم

2- سبک هان ما دانگ HAN MA DANG

3- سبک کیورگی KUORUGI

در اینجا با هر کدام از سبک های فوق آشنا می شویم.

 

سبک پومسه POOMSAE 

این سبک در جواب حمله مهاجم و دفاع از خود است که شامل مجموعه ای از حرکات ، ضربات مشت و پا ، و تکنیک ایستادن، قرارگیری و جابجایی در مبارزه است که هر فرم از این سبک بر اساس منطق و فلسفه شکل گرفته است. در این سبک نظم حرکتی و انضباط فردی ، هماهنگی و کنترل بین اعضای بدن به رزمی کاران آموزش داده می شود. در سبک پومسه تکواندو، هر سال مسابقات رسمی در سطح ملی و بین المللی برگزار می شود.

 

سبک پومسه تکواندو

سبک هان ما دانگ HAN MA DANG

سبک شکستن و اشیا سخت است. به نوعی دفاع شخصی است و تکینیک های آن مخصوص تکواندوکاران مبتدی نیست و برای رسیدن به تکامل در تکواندو است. تکنیک های شکستن در برابر تکنیک های مبارزه راحت تر است. و توان بدنی با تسلط بر تکنیک های شکستن و مبارزه بیشتر می شود. آموزش فنون مبارزه تا حدودی می تواند برای رزمی کار مفید باشد اما مهم این است که رزمی کار تکنیک ها و فنون شکستن را یاد بگیرد که مستلزم تمرینات زیاد – تمرکز – اعتماد به نفس – قدرت است مسابقات سبک هان ما دانگ هر ساله بصورت بین المللی برگزار می شود و محلی است برای نمایش فنون تکواندو است که بسیاری از استادان و قهرمانان جهان در مسابقات این سبک شرکت می کنند.

 

سبک HAN MA DANG

سبک کیورگی KUORUGI

این سبک یکی از شیوه های تمرینی برای حضور در مسابقات است که رقابت های آن با قوانین و شرایط ویژه ای برگزار می شود. مسابقات این سبک در 3 راند 2 دقیقه ای است. تکواندوکاران در تشک مخصوص شیاپچانگ حاضر شده و 1 داور وسط و 4 داور در 4 طرف تشک قرار می گیرند. مسابقات این سبک قوانین خود را دارد و تکواندوکاران باید از تجهیزات ایمنی مانند کلاه رزمی، دستکش، ساعد بند، هوگو تکواندو ( محافظ سینه – پشت کمر – شکم )، محافظ لثه، ناشیم ( محافظ بیضه ) استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *