مقالات

با فن های ورزش بوکس و اصطلاحات حرفه ای این ورزش آشنا شوید

بوکس یا مشت زنی یکی از رشته‌ های ورزش رزمی است که در آن دو نفر با یکدیگر مبارزه می‌کنند. در این ورزش نیروی بدنی و استفاده از تکنیک دارای اهمیت می‌باشد ، زیرا دو نفر با ضربات مشت در دو نوع آماتور و حرفه‌ای با یکدیگر وارد به رقابت می‌پردازند.
این ورزش شهامت و قدرت زیادی را می طلبد و تکنیک ‌های آن شامل عملکرد های سریع می‌باشد. امتیاز با وارد کردن ضربات و به زانو درآوردن حریف به شما داده می‌شود. این  رشته نه تنها یک ورزش، بلکه یک هنر و سبک زندگی نیز محسوب می‌شود. فقط یک رقابت فیزیکی نیست بلکه یک شیوه زندگی و آموزش برای تقویت اراده و قدرت روحی نیز می‌باشد. این رشته برای افرادی که به دنبال تقویت استقامت، تقویت عضلات و تناسب اندام هستند مناسب می‌باشد. این ورزش به افراد کمک می‌کند تا انضباط شخصی، مهارت‌ های روحیه ای مانند تمرکز، استرس و اعتماد به نفس را تقویت کنند.

انواع فن های ورزش بوکس

  1. هوک: اصول ضربه این فن مانند ضربات مستقیم است، یعنی هنگام ضربه زدن باید سعی کنید که پایین تنه و پاشنه پا کاملاً بچرخد و ضربه با بدن زده شود. در اصل در این ضربه شما باید به حریف نزدیک ‌تر شوید و دست‌های تان خم باشد. معنی هوک همان قلاب می‌شود و در واقع دست شما مثل سر قلاب عمل می‌کند و با ضربه هوک می‌توانید از طرفین، صورت حریف را هدف قرار دهید.
  2. ضربه دست عقب: این ضربه توسط همان دست اصلی شما زده می‌شود. برای مثال اگر دست راست هستید، دست راست شما دست اصلی است که از قدرت بیشتری برخوردار است زیرا موقع گارد گرفتن در عقب قرار می‌گیرد و هنگام ضربه زدن انرژی بیشتر را آغاز می‌کند.
  3. ضربه دست جلو: این حرکت بسیار سریع است و با باز کردن دست چپ به سمت حریف و چرخیدن پایین تنه و پاشنه پا صورت می‌گیرد. وقتی دست چپ به سمت حریف پرتاب شد باید دست مخالف به سمت صورت جمع شود تا صورت را حفظ کند.
  4. آپرکات: با استفاده از این ضربه شما می‌توانید شکم و چانه حریف را هدف قرار دهید. خطرناک‌ ترین ضرب در بوکس آپرکات می‌باشد. بسیاری از ناک اوت ‌ها با استفاده از این ضربه است که اگر بوکسور موفق شود یک ضربه موثر بزند، احتمال ناک اوت شدن حریف زیاد است.

بیشتر بخوانید: تفاوت ورزش بوکس و کیک بوکسینگ

برخی اصطلاحات بوکس

Amateur boxing  : مسابقات بوکس رقابتی می‌باشد که در آن هیچ یک از شرکت کنندگان پولی دریافت نمی‌کنند و بیشتر مبارزان شرکت کننده در آن شروع به یادگیری هنر خود می‌کنند.

Backpedal : عقب نشینی یا حرکت به سمت عقب برای دور شدن از حریف جلوگیری از حمله او می‌باشد در حالی که هنوز با او رودررو هستید.

Be first : وقتی مربی این کلمه را به شما میگوید از شما میخواهد که مشت خود را قبل از حریف پرتاب کنید به عبارتی میخواهد که بیشتر پرخاشگر باشید .

Body work : یک روش حمله تهاجمی می‌باشد که قسمت وسط بدن حریف را هدف قرار می دهید حریف را خسته می‌کنید یا حالتی ایجاد می‌کنید که تنفس وی برای مدت کوتاهی به هم بریزد.

Bolo punch : از این روش برای پرت کردن حواس حریف استفاده می‌شود و ضربه‌ ای است که به صورت حرکت دایره پرتاب می‌شود و ترکیبی از آپرکات و هوک است.

Bout : برای توصیف یک مسابقه بوکس استفاده می‌شود.

Break : دستوری است که توسط داور بوکس برای متوقف کردن مبارزه و یا جدا کردن مبارزان استفاده می‌شود.

Caught cold : این اصطلاح زمانی به کار می‌رود که برای توصیف بوکسوری است که در اوایل بازی آسیب می بیند یا در اوایل مبارزه متوقف می‌شود، زیرا از نظر ذهنی یا بدنی آماده و گرم نبوده است.

نکته ی پایانی

بوکس یکی از ورزش‌های رزمی و جسمانی می‌باشد که در آن دو نفر در یک رینگ به همراه داور شرکت می‌کنند در بوکس با استفاده از ضربات مختلف را مغلوب کرده و امتیاز را از آن خود میکنند. مهارت ‌های بوکس شامل تکنیک ‌های ضربه زدن، دفاع شخصی و استقامت و قدرت بدنی مناسب می‌باشد. بوکس به تقویت اراده و ذهن شما نیز کمک کرده و اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند. انواع فن ‌های ورزش بوکس شامل هوک ، ضربه دست جلو ، آپرکات ، ضربه دست عقب ، استریت و … می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *